Honda Civic vs. Ford Focus

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Honda Civic vs. Ford Focus

da, vechea dilema As vrea insa sa stiu parerea posesorilor, nu a habarnistilor, motiv pt care vin cu intrebarea: Care din ele?

Am avut destul de multe dileme, dar mi-am plasat cele cateva obiective principale pe care le-am notat mai jos, in ordinea importantei:

1) Cai putere - minim 140 diesel (la un tuning sa pot ajunge la 170, la o adica)
    - am drumuri in afara destul de multe (minim 1 pe luna bucuresti - timisoara, dar nu numai) si nu am chef sa imi fac cruce inainte sa depasesc 2 tiruri. Prefer cuplul dieselului decat liniaritatea benzinei.

2) Fiabilitate - vreau sa o tin urmatorii 3-4 ani, nu am chef sa imi pice lucruri majore in timpul asta. Daca se poate, sa nu schimb nimic in afara de ce inseamna consumabile.

3) Bani - pana in 20 000 euro (tva inclus), plafon maxim

4) Manevrabilitate - sunt, totusi, bucurestean. Vreau sa o pot parca destul de rapid si sa nu am nevoie de senzori, sa ma pot strecura in trafic fara dureri de cap etc.

5) Confort - daca se poate, sa fie atat de confortabila incat dupa certuri cu clientii la birou, cand plec spre casa sa imi vina sa dau un ocol de cateva zeci/ poate sute de km, doar sa ma relaxez si sa imi scot orasul din sistem...

Am ajuns, dupa calcule multe, la 2 hatchback-uri, din care mi-e greu sa iau una acum:

Honda Civic 2.2i-CTDi, 140 cp - pret 19 000 DDP (varianta Sport)
    si
    Ford Focus 2.0 TDCI, 136 cp - pret 19 500 DDP (varianta GHIA sau Titanium)

Acum, pentru posesorii de honda (respectiv ford focus, daca se gaseste vreunul pe aici), am nevoie de niste raspunsuri, ca sa ma hotarasc. Puteti sa spuneti care e peste care la capitolele de mai jos? Daca si justificati, aveti o bere de la mine..

1 - Fiabilitate.

Cati km ati mers cu o honda, respectiv ford, fara sa ii pice ceva, in conditii oarecum extreme? Fara sa pice o turbina, un ambreiaj.. etc. Nu lucruri marunte, ci lucruri mari si enervante.

Parere personala:
    Mi-a zis la un moment dat prietena ca pe mana mea totul se uzeaza, de la masini, telefoane etc. Civicul e frumos, intradevar, futuristic, ozn, cum ii spun multi. Dar daca o femeie o vreau frumoasa langa mine ca sa se uite toti la ea, la o masina frumusetea eu o vad cateodata si ca lipsa de fiabilitate. Tocmai pt ca e frumoasa, mi se pare fragila. Toata lumea spune ca Honda = fiabil, dar poate ca am eu o pasarica pe creier.

Fordul din punctul asta de vedere pare mai dintr-o bucata, mai robust. Cu toate astea, la ford am auzit de turbine picate la 10 000 km, dar si de focusuri cu 200.000 km fara nimic schimbat major la ea.

2 - Fun to drive (experienta la volan)

3 - Siguranta..

pe ale tarii drumuri, cu gropi si cratere'n nestire.. Plus soferi nebuni care isi asuma riscuri si pentru ceilalti, nu doar pentru ei..

4 - Sistemul de service

am avut niste experiente urate cu peugeot si alti frantuji si vreau sa fiu tratat corect, nu cu sula in coaste.

5 - Costuri revizii si piese

6 - Consum

7 - Spatiu interior

8 - Design exterior

9 - Design interior

10 - Dotari

11 - Negociere - cat de dispusi sunt sa dealerii sa mai lase la pret ?

Unele puncte sunt strict subiective (legate de design), unele se observa dupa o analiza a ofertelor destul de usor. Insa vreau o parere de la posesorii acestor masini, nu de la cei care cauta sa dea google repede pe cele 2 siteuri. Asta pot si eu sa fac. Le-am condus pe amandoua, dar nu indeajuns. Sunt nehotarat.

Voi ce parere aveti?
    Last edited by hondatu; 16-10-09, 17:27.

Ce pot să-ţi spun, rapid, e că acum vreo juma' de an am avut o dilemă asemănătoare cu a ta. Nu diesel, ci benzină, tot motor destul de puternic şi dotări cāt mai bune, dar cu un Fiesta vs. Jazz. Am tranşat īn cele din urmă problema cu un Civic.
    Urmānd reţeta, ţi-aş ura să te alegi cu un Accord. Din păcate, diesel-ul sare binişor peste suma pe care o ai disponibilă. Oricare-ţi va fi decizia, să fie Honda!
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

Comment

bine ai venit
      prea multe intrebari, te complici singur!

1 - Fiabilitate - bate Honda

2 - Fun to drive (experienta la volan) - e alegerea ta

3 - Siguranta - vezi pe http://www.euroncap.com/home.aspx :

http://www.euroncap.com/tests/ford_focus_2004/204.aspx - vezi ca FORD are 4 puncte BONUS, deci in loc de 35, caroseria are 31

http://www.euroncap.com/results/hond.../2009/356.aspx

Castiga HONDA

4 - Sistemul de service - ai ASKO sau CM in Bucuresti

6 - Consum: vezi fisa tehnica de la ele

7 - Spatiu interior

8 - Design exterior

9 - Design interior

10 - Dotari - vezi LISTA dintre ele

11 - Negociere - cat de dispusi sunt sa dealerii sa mai lase la pret ? - s-au cam terminat discounturile

Dupa cum vezi, TOT TU iti raspunzi la multe intrebari........

bafta!
      Last edited by tokyodream; 14-10-09, 09:38.
      Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
      ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

care post sa fie flame?
        Cine e Achim?

nr de la pantofi nu il ai ?

Vreau doar un punctaj sa vad care bate + pareri de la posesori. Mi-e greu sa ma decid, mai ales ca o sa ma tot dau cu masina asta urmatorii 3-4-5 ani. Am aruncat acelasi topic si pe forumul de la ford..
        Last edited by abel2110; 13-10-09, 21:25.

Comment

Daca te ajuta, iata parerea unui fost posesor de Focus (benzina insa):

1 - Fiabilitate
          N-am avut probleme majore cu Focusul vreme de 7 ani si 130.000km, sper sa tina si Honda la fel
          2 - Fun to drive (experienta la volan)
          Motorul superior de pe Civic isi va spune cuvantul dar personal imi place mai mult suspensia Focusului.
          3 - Siguranta..
          Slava Domnului n-am testat, as miza pe Honda.
          4 - Sistemul de service
          Asta e motivul principal pentru care ti-as recomanda Honda.
          Cred ca sunt similare.
          6 - Consum
          Nu stiu la diesel.
          7 - Spatiu interior
          Aici cred ca Ford e in fata (la modelele in discutie cel putin).
          8 - Design exterior
          Alegerea ta.
          9 - Design interior
          Alegerea ta.
          10 - Dotari
          Cred ca la aceleasi dotari te costa mai mult Fordul.
          11 - Negociere - cat de dispusi sunt sa dealerii sa mai lase la pret ?
          Daca esti pus pe negociere cu orice pret, mergi la Ford.
          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

Comment

Originally posted by abel2110 View Post
            4) Manevrabilitate - sunt, totusi, bucurestean. Vreau sa o pot parca destul de rapid si sa nu am nevoie de senzori, sa ma pot strecura in trafic fara dureri de cap etc.
            din punctul meu de vedere asta tine de sofer, nu de utilaj. oricum, iti urez sa ai mintea limpede si sa alegi cat mai bine.

P.S. unii spun ca masina se mai alege si cu inima
            sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

Comment

Si eu m-am uitat la Focus la un moment dat dar m-a linistit un amic de la o firma ce avea flota de Focus si mai toti au avut probleme cu servodirectia in sensul ca se mai bloca in mers. Acum firma foloseste alta marca de masini.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Tot din "auzite" se pare ca motoarele diesel de la Focus mai au probleme cu turbinele, consum de ulei nejustificat de mare, zgomot la fel(in special de la turbina)
                Unui coleg care a vrut diesel i s-a recomandat discret de catre cineva din service "mai bine benzina...", ii consuma 12 in oras, dar nu are probleme
                '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
                Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
                The power of dreams

Comment

Pai ca posesor de fiesta diesel si sofer de focus o buna perioada de timp pot sa zic ca eu as alege honda.
                  Focusul este plictisitor la interior, mie personal imi da impresia ca stau la bordul unui remorcher nu la bordul unei masini (doar in partea de design).
                  Pe partea de suspensie imi pare mai prietenos focusul cu toate ca si el este destul de rigid, honda civic am condus mult prea putin sa fac o comparatie mai detaliata.
                  Motorul trage bine probleme in general nu sunt la el (este acelas motor care se regaseste in grupul PSA adica hdi ) dar este pretentios la motorina, daca nu primeste motorina relativ buna vei schimba cel putin un set de injectoare. Turbina tine mult si bine daca ai putin grija de ea (o lasi sa se raceasca cel putin 1 min dupa ce ai mers mai alert prin oras sau ai venit din afara orasului).
                  Pozitia la volan este mult mai buna la civic, in ford parca stau pe masina .
                  Service-ul la ford este execrabil BDT, Colina, Romcar sunt la pamant (ca fapt divers la romcar am ramas fara clacson la fiesta dupa o interventie la bara fata si evident ca eu eram devina ca nu am verificat la ridicarea din service )CSD este mai ok si mai noi Autoklass chitila repara si Ford dar niciunul nu se aproprie de serviceul Honda.
                  Daca as avea un focus in curte nu as fi asa de entuziasmat sa ma urc la volan, daca vrei sa afli mai multe despre fiabilitate si eventuale probleme poti sa dai un ochi pe forumul comunitatii de ford

Cel mai bine le iei pe amandoua la plimbare si vezi in care te simti cel mai bine si cu care ai pleca acasa
                  Last edited by pretorian; 13-10-09, 23:49.
                  EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                  Del Sol '94 ESI
                  CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                  BMW Z4 '03 Titan Silver

Comment

Si eu am avut o dilema ca a lui romafroman, tot Fiesta vs Jazz. In final m-am ales cu un Accord
                    Dieselul Honda nu se compara cu niciun alt diesel de pe piata. Sunetul e aproape de benzinara.
                    Parerea mea e sa-ti iei totusi o benzinara, nu se compara cu nimic urcarea in turatii la o Honda, feelingul e unic.
                    07 Honda Accord 2.0 MT Black

Comment

Multumesc tuturor pentru raspuns... Pe forumul ford am vazut ca lumea zice sa imi iau tot honda.

Decizia finala o sa o iau la drivetest, in functie de cum o sa ma simt cu ele. In ford m-am simtit mai confortabil, in honda senzatia a fost mai faina, dar nu stiu de ce am impresia de civic ca fiind fragila. Oi fi eu nebun.

In fine, mersi inca o data de pareri, sper ca nu am suparat pe nimeni.

Comment

Originally posted by ciprian75 View Post
                        Unui coleg care a vrut diesel i s-a recomandat discret de catre cineva din service "mai bine benzina...", ii consuma 12 in oras, dar nu are probleme
                        Asta am auzit-o si eu de la un service Ford insa nu despre motorul TDCI de 2l si 136 CP care se pare ca e mai bunicel (silentios, trage bine - am facut drive test cu el). L-au pus si pe Kuga din cate am vazut.
                        Din pacate oferta de motoare pe benzina de la Ford e subtire si cele mai puternice costa si dureaza (astepti masina comandata cu lunile).
                        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

Comment

Ca plusuri la focus as evidentia:
                          1. clar suspensia !!! de departe cel mai mare plus fata de un civic. A nu se intelege ca civicul sta prost la capitolul asta, insa diferenta dintre ele e cam ...marisoara. Poate chiar neasteptat de marisoara pt 2 masini din aprox. acelasi segment de pret si clasa.

2. pretul la revizii . Aici dezvolt un pic.. din ce am vazut pe la prieteni mai toti erau multumiti de preturile de la revizii la ford. La honda din ce am vazut pe forumul asta mi se par cam mari. E posibil totusi sa fie o smecherie, in sensul ca la honda sa le faci mai rar. Asta nu stiu, insa e posibil sa fie intervalul mai mare intre revizii la Honda. De asemenea subscriu la ce zicea cineva mai sus in legatura de serviceurile ford. Cam proaste...si cam toata lumea are doar cuvinte de rau despre ele. La honda in schimb toata lumea lauda reteaua de service.

In rest ca si design exterior, nu cred ca se pot compara. E drept e si chestie subiectiva asta, insa dpmdv d-abia un Focus St se poate bate cu un civic strict la design. La interior consider consola de bord a focusului mai pe placul meu insa ce e crunt de dezamagitor la focus e calitatea materialelor folosite...enorm de mult plastic ieftin . Civicul chiar daca nu are un interior tocmai pe gustul meu castiga clar la materialele folosite.
                          Ca motorizare castiga Honda, diferenta fiind un pic mai mare decat cei 4cp care reies a fi diferenta din datele tehnice. Insa la un mers normal nu sunt chiar atat de mari diferentele... Ce ar mai fi de mentionat e motorul de capacitate 2.2 la honda. ceea ce inseamna taxe ceva mai mari. Nu ma pricep prea bine, insa e posibil sa fie diferente maricele avand in vedere ca una e sub 2000cmc si alta e peste 2000. Atat la rca cat si la impozit. Poate e si asta un amanunt de luat in calcul .
                          Ca spatiu civicul desi pare inghesuit privit de afara, atat portbagajul cat si locurile din spate mi s-au parut mai spatioase decat la focus.Locurile din fata mi-au lasat o impresie cam egala.
                          Ce ar mai fi de mentionat e ca in civic scaunele mi s-au parut mai confortabile, desi nici in focus nu sunt tocmai rele. Nu am mers cu focus cu optiunea scaune sport, e posibil ca atunci situatia sa fie alta. Insa cele stock de la focus parca cam slabute.
                          Despre discount nu stiu cum sta treaba la Honda, insa la ford se fac discounturi mari de tot...
                          La dotari ar fi o discutie interesanta, poate ne lamuresti si care sunt principalele diferente intre ele.
                          Dacia Logan 1.6 16v

Comment

pretorian, abel2110, pai daca vreti mai bagam oleaca de testdrive intr-o seara. Pretorian tre sa mai mergi oleaca cu ea ca sa te conving pe deplin cu 5D-ul Bine , a mea e pe benzina, dar iti poti face o idee despre tinuta pe drum, pozitie la volan si asa mai departe.
                            -sold-'09 Honda Civic 5D 1.8 Executive Champagne Silver
                            '94 Honda CRX Del Sol 1.6 Milano Red (D16Z6)
                            '01 Honda S2000 Type V (VGS) 2.0 Laguna Blue
                            '15 Honda CRV EX 1.6 Passion Red Pearl

Comment

abel2110, poate că n-ar fi rău să te uiţi şi la sedan (Civic). Principalul incovenient, pentru tine, este că nu ai opţiunea diesel. Vei avea insa un comportament foarte asemanator (daca tot s-a zis de 5D ca nu stă aşa de bine la suspensii ca Focusul, atunci 4D stş cu fruntea sus in faţa lui).

Cānd mi-am luat eu Civicul, Fordul Focus era pe locul II pe lista mea.

Cu toate că este o chestie de gusturi, la interior Civicul (şi sedan şi hatchback) bate la fundu' gol Focusul. Cel puţin la materiale, asamblări, plăcerea de a petrece ore şi ore īn şir la volanul Civicului....

Am mes de cāteva ori cu Focusul (īnchiriat īn concedii) şi mi-a plăcut foarte tare cum stă pe viraje, consumul (diesel), spaţiul interior şi...cam atāt. M-am plictisit de el după numai 2000 km. De Civic nu sunt sătul nici după 70.000 km. Doar că am simţit (foarte rar) nevoia de mai mulţă putere cānd mi s-a pus pata pe vreo sportivă.

Īn rest, sunt de acord cu majoritatea părerilor menţionate pānă acum de ceilalţi.
                              CR-V RE6
                              JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
                              Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

Comment

Working...
                              X