Programul rabla: ce masina ati lua cu 8000 de euro ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Programul rabla: ce masina ati lua cu 8000 de euro ?

    Din cate am vazut prin ofertele de la dealeri au inceput sa "incapa" destul de multe modele interesante in 8000 de euro plus rabla.
    Printre astea Skoda Fabia, Renault Clio si Symbol, Suzuki Splash, Opel Astra Classic, ca sa nu mai zic de tripleta Aygo, C1, 107.
    Voi ce ati alege ?
    (se accepta numai masini cu AC si minim 2 airbaguri)
    Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

  • #2
    Splash cu jantele alea spitate
    '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
    Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
    The power of dreams

    Comment


    • #3
      Adaugă Hyundai i10, Chevrolet Spark, Chevrolet Aveo şi ceva Fiat-uri.
      Ăăă... şi Dacia?

      Nu ştiu ce-aş alege. Depinde de "destinaţie". Poate i10-le.
      '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

      Comment


      • #4
        Mda, despre destinatie: 2 persoane, sub 5000km/an, fara alte cerinte in afara de AC si >= 2 airbag. Costuri minime de intretinere, motor mic pe benzina. Poate sa fie si cu 3 usi.
        In principiu Dacia nu, e mare si grea.
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #5
          Daca tineti la consum, garda la sol ridicata puteti merge pe LOGAN 1,5 D, nu stiu ce pret are.Eu am dat 10k cand l-am luat in 2006 dupa care l-am dat in 2008 si am luat masina din semnatura.
          Puteam merge offroad(ofroad rezonabil: langa un parau la un gratar), si pe sosea era OK. Am scosc consum si de 3.8 l / 100km.E ceva , nu?
          Pot sa spun ca media nu trecea niciodata de 5. Se invartea pe la 4.5.In 75000 km nu am avut probleme majore cu ea. Chiar deloc.
          Mi-a placut.
          '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
          Dacia Super Nova de vanzare
          Cauciucuri + jante de vanzare

          Comment


          • #6
            si eu tot cu Splash votez, nu din motive obiective, pur si simplu imi place
            Honda Accord 2006 2.0 ES

            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

            Comment


            • #7
              De ce nu noul Ford KA?
              E 8700 + TVA - rabla = vreo 9.450. Minus eventuale alte discounturi.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #8
                Suzuki sau Hyundai
                Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                Comment


                • #9
                  Din moment ce in familie am ProCeed care mi-i se pare mai mult decat ok la banii care a fost (11K, si are mai multe gadgeturi decat sedanul meu) eu as merge pe i10 ca e cam tot pe acolo ca fabricant.
                  Seth
                  Senior Member
                  Last edited by Seth; 12-05-09, 21:50.

                  Comment


                  • #10
                    Daca vorbim doar de mers in oras, as merge pe Aygo ( atat ca e zgomotoasa in sensul ca se aude tot de afara si e interesant cand ploua ). Daca nu este exclusiv de oras as merge pe Splash ( am facut si rima )
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by babaus View Post
                      Daca tineti la consum, garda la sol ridicata puteti merge pe LOGAN 1,5 D, nu stiu ce pret are.Eu am dat 10k cand l-am luat in 2006 dupa care l-am dat in 2008 si am luat masina din semnatura.
                      Puteam merge offroad(ofroad rezonabil: langa un parau la un gratar), si pe sosea era OK. Am scosc consum si de 3.8 l / 100km.E ceva , nu?
                      Pot sa spun ca media nu trecea niciodata de 5. Se invartea pe la 4.5.In 75000 km nu am avut probleme majore cu ea. Chiar deloc.
                      Mi-a placut.
                      Loganul 1,5 dci cu aer conditionat e 9600 acum "la liber". Cum ziceam insa, la mai putin de 5000 km pe an nu are sens diesel. Se va merge si pe drumuri de tara insa de offroad nu se pune problema.
                      Mie Dacia mi se pare scumpa avand in vedere concurenta de pe piata din acest moment.

                      Originally posted by romafroman View Post
                      De ce nu noul Ford KA?
                      E 8700 + TVA - rabla = vreo 9.450. Minus eventuale alte discounturi.
                      Frumos noul Ka, la fel ca si noua Fiesta. Scumpe insa. Asta imi aminteste de un calcul pe care l-am facut cand am luat Accordul - Focusul cu dotari similare iesea mai scump ...

                      Cred ca o sa fac si un poll pana la urma daca se contureaza 2-3 modele. pana acum pare ca Splash-ul e in fata.
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Rumburak View Post
                        Asta imi aminteste de un calcul pe care l-am facut cand am luat Accordul - Focusul cu dotari similare iesea mai scump ...
                        Acelaşi calcul l-am făcut eu cānd am luat Civicu'. Noul Focus cu dotări similare ieşea cam tot pe acolo. Opţiunea a fost clară...
                        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                        Comment


                        • #13
                          1. Splash (pt ca e Suzuki si pt ca e incapatoare ca un minivan, fiind cea mai masina din clasa asta de pret)
                          2 (1-bis de fapt). i10 (imi fac treaba cu un Picanto prin oras acum, fratele lui de concern, si masina e exceptionala, plus ca am testat un i10 si am vazut ca e si mai si)
                          3. Fusion (are oferte bune pe sf de viata si masina am vazut ca se comporta bine dupa multi km, plus ca e foarte spatioasa)
                          4. Panda (desi Fiat are o slaba reputatie la fiabilitate, totusi stiu cazuri de firme care au asa ceva si n-au intampinat multe probleme, ceea ce ma face sa cred ca e o masina destul de reusita) - totusi inca am rezerve aici

                          Nu as da banii pe:
                          -orice oferta de la Chevrolet...masinile sunt jale, multa lume are probleme cu ele, plus ca nici la condus sau la consum nu stau prea bine, deci nu merita
                          -Dacia, pentru ca e foarte scumpa pentru ce nivel tehnologic ofera
                          -tripleta Aygo-C1-107, pt ca sunt foarte scumpe pt ce ofera, si nu ofera mai nimic, in afara unei fiabilitati acceptabile
                          -oferte speciale 206 sau C3, care se apropie de segemtnul asta de pret, pt ca am vazut ca pretul mic se reflecta in masina primita si calitatea ei

                          Comment


                          • #14
                            Pt mine:
                            Logan 1,5 dci. Am avut eu si e o masina corecta.

                            Cu ceva banuti in plus un Cee'd 1,4

                            Pt domnisoare sunt multe buburuze (C1, Aygo, Spark-ul nou). Eu nu ma vad intr-una la volan.

                            Atat
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              off-topic, ca sa nu deschis topic nou

                              Am o dacie din 1986, model export Venezuela, si neavand bani pentru una noua prin RABLA, tatal meu ( e masina lui doar ) vrea s-o dea cuiva, care are un model asemamator si din doua masini sa faca una buna.
                              Nu stiu pe care o va folosi, a mea sau a lui...........
                              Daca va folosi piese de la a mea pentru a lui, eu ce trebuie sa fac sa fie totul OK ?
                              numai s-o radiez?
                              am platit impozitul pe anul asta, dar nu mai am RCA-ul si ITP-ul la ea la zi

                              Multumesc!
                              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                              Comment

                              Working...
                              X