Asigurare auto

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Asigurare auto

Dragii mei, intrucat eu am achizitionat Civicul din Ungaria, nu stiu exact cu cine are contract Asko in legatura cu asiguratorii... Astept opinii de la voi, la ce aveti asigurare Casco, cat platiti anual si daca Asko este pe lista de service a asiguratorului.
    B-55-MSS Civic 5D 1.8 Black '08 Tottenham Hotspur 4 life!

eu am la Fata Asigurari (Generali). Sunt ieftini, dar cat de buni nu stiu ca nu am avut probleme ca sa apelez la ei. Shony ar trebui sa stie ca si el are la Fata
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

dap si eu am la ei dar nu recomand. la Asko au crezut ca glumesc cand le-am zis
      vezi ca exact in curte la asko este o cladire unde vin constatatori. scrie pe ea ce societati.
      din experienta personala :
      Asirom - IN NICI UN CAZ. am stat 6 luni cu masina in service in mare parte din cauza lor
      BCR - 3 dosare, nici o problema. rapid si eficient
      FATA - acum ma indrept spre primul dosar, dar tind sa cred ca nu prea au decontare directa cu vre-un service asa ca probabil o sa tb sa platesc eu si sa recuperez de la ei banii. este vorba de parbriz crapat la al meu civic . dar SUNT IEFTINI
      in functie de cum decurge partea cu parbrizul ramane de vazut daca raman la ei sau nu.
      Civic '07 2.2 i-ctdi sport B - 75 - SHO
      Florarie cu livrare in Bucuresti -> www.2butterflies.ro sau puteti sa imi dati un tel. la 0721.24.54.06. Membrii hondafan.ro au reducere / transport gratuit

Comment

Am eu la Omniasig si am rezolvat problema foarte repede.
        Au platit cand au terminat reparatia si mi-am ridicat masina la data stabilita cu cei de la service (ASKO).
        90% din companiile de asigurari au decontare directa cu reprezentantele auto.
        Omniasig aveau cea mai ieftina asigurare la brokerul companiei de leasing (masina este in leasing).
        Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
        In cautare de altceva

Comment

recomand Omniasig, Unita, BCR si Allianz (Allianz au cel mai rapid sistem de plati)
          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

Originally posted by Achim View Post
            Allianz (Allianz au cel mai rapid sistem de plati)
            de-asta la mine a durat trei luni pana s-a definitivat dosarul de dauna totala si pana s-au livrat banii.
            Si in total a durat aproape 6 luni pana s-a terminat cu totul... enorm de mult

Comment

la mine nu ... soz
              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

Eu ma gandesc sa aleg intre Omiasig si Generali... Nu stiu exact care sa fie
                La Generali este putin mai iefitn decat la Omiasig, iar la Omiasig in afara de varianta full Casco mai avea o varianta de asigurare ceva mai scumpa (900 si ceva de EUR) care includea si asigurarea Casco in caz de vandalism.

P.S. 900 si ceva de EUR pentru un DDP la masina de 16636 EUR... destul de mult

Comment

902 Euro la valoarea asigurata cu tot cu TVA (~ 22.400 Euro) a masinii la Omniasig. Nici o problema cu plata - decontare directa la Asko.
                  Last edited by ramm; 12-08-08, 22:01.
                  Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                  2 roti

Comment

Merci de infos, deci pana acum Omniasig la 900 si ceva de Euro, dar la ce suma asigurata? Sunt interesat si de cat platiti pe an si la ce sume asigurate sa ne putem face o imagine..

Comment

Eu am la Interamerican care au decontare directa si sunt foarte promti..nu am avut probleme cu ei si pana acum am schimbat bara spate la Civic (fara discutii, foarte rapid totul) si am facut cam toate "colturile" la P 206 si la fel nu au fost discutii si au fost rapizi.
                      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

Comment

Si eu am tot la FATA Asigurari (Generali) intradevar dupa cum zice si Ticker sunt ieftini adica ma refer au o cota de maxim 5% aplicata la valoarea ddp (toate taxele) si fara francisa, numai ca exista o mare problema, nu are decontare directa cu Honda si aici ma refer la Asko si la Carpati Motors cele 2 service-ri din Bucuresti, eu am avut nasolit acum 2 sapt masina (nu grav - aripa fata) si m-am lovit de aceasta problema, asa ca sincer daca vrei ca doamne fereste atunci cand ai probleme sa ti-o repari la Honda atunci intereseaza-te cu cine au decontare directa ...
                        '07 Civic 5D 1,8 M/T Alabaster Silver Metalic

Comment

Eu am fost la Generali si au spus ca au decontare directa cu Asko... Se pare ca mint. Interamericanul are deocntare directa cu Asko?

Comment

Da are din cate am vazut eu acum 3 saptamani cand am trecut prin Giulesti la service... cu generali nu sigur, oricum intereseaza-te ca le schimba la luna in functie de cum se inteleg
                            '07 Civic 5D 1,8 M/T Alabaster Silver Metalic

Comment

La service-ul ASKO scrie aici (http://www.hondaauto.ro/service_honda_bucuresti.php) ca:

"In cadrul service-ului nostru se regaseste un punct de constatare daune pentru urmatorele companii de asigurare: Allianz-Tiriac, Asiban, Asirom, Unita.
                              Service-ul Asko International are decontare directa cu urmatoarele companii de asigurare: Allianz-Tiriac, Asiban, Asirom, BCR Asigurari, Generali, Interamerican, Omniasig, Unita."
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Working...
                              X