VW acuzat īn USA ca trișează la normele de poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @bekxy: incearca cu asta: http://e-automobile.ro/categorie-pol...vw-emisii.html[/QUOTE]

    Aşa da, acum e clar, mulţumesc de link. Cum facem să-l popularizăm şi la TV?
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #47
      E custa cu ata alba norma aia, de 11 / 40 ori e aproape imposibil sa gresesti in halul ala. Parerea mea ca e imposbil de respectat daca toate mașinile dau fail.

      Sent from my A0001 using Tapatalk
      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

      Comment


      • #48
        dupa cum scrie in minunatul articol, nu ar da fail daca le-ar lasa la 100 de cai
        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

        Comment


        • #49
          Originally posted by hondatu View Post
          Site-ul ala e traznet! Multumesc frumos!
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • #50
            Chiar daca par rautacios, intr-un fel eu personal ma bucur ca s-a intamplat asa (nu mi-au placut niciodata dieselurile).
            Nu puteau polua la nesfarsit diesel-urile astea - cu filtru de carbon activ, daca stai dupa un TDI te afuma de nu te vezi (ba chiar am senzatia ca masina mea incepe sa "tuseasca" daca e f aproape de un tractoras la semafor).
            Cu siguranta se vor gasi solutii, dar proprietarii VW nu vor fi deloc fericiti sa cedeze cai putere si cuplu pentru a putea activa sistemele de protectie / reducere a poluarii.

            Sper ca pe viitor banii ce ar fi fost investiti in diesel vor fi redirectionati spre masini electrice sau hibride.
            Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


            Comment


            • #51
              da, se vor gasi solutii: la revedere diesel
              Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

              '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

              Comment


              • #52
                Un pic de istorie:
                http://jalopnik.com/when-honda-gave-...771/1732884555
                Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
                Jazz '05 M/T

                Comment


                • #53
                  http://bmwblog.ro/2015/09/24/bmw-nea...siilor-de-nox/
                  '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                  Comment


                  • #54
                    Trecand peste frauda, in calitate de consumator si eventual posesor de VW diesel ce simti cand vezi astfel de stiri ?
                    Eventual si la o achizitie noua ? Sau cu banii achitati in avans,asteptand sa iti fie livrata masina ?
                    Indiferent de al catelea posesor ai fi ,autoturismul trebuie sa se incadreze( tinand cont si de uzura) in standardele de poluare date de producator.
                    Acum ce sa zic? Pe soselele din Romania circula tot felul de cazane,parca ar merge cu lemne/carbuni.Polueaza mai mult un VW diesel ?
                    Complicata treaba,inclusiv pentru dealeri.
                    As concluziona : benzina sau hibrid (daca permite bugetul cand vom avea infrastructura si un auto electric).

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Mirobo View Post
                      Acum ce sa zic? Pe soselele din Romania circula tot felul de cazane,parca ar merge cu lemne/carbuni.Polueaza mai mult un VW diesel ?
                      Si mare parte din cazanele alea ce sunt ?
                      '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                      Comment


                      • #56
                        eu cred ca argumentul "exista altii in trafic care polueaza mai mult" nu tine.

                        Statistic vorbind o masina nu este in utilizare mai mult de 15-20 ani (parca in japonia erau 12 ani), apoi dispare.

                        Ce pot face si au tot facut, este sa zica ca, daca tot ai bani de masina noua, hai sa te stimulez sa iei una mai putin poluanta.
                        In timp problema se rezolva.

                        Fata de cum arata parcul auto in Romania anilor '90, pana prin 200X, acum cu taxa de mediu, tichetele si modele Dacia ieftine s-a schimbat mult parcul auto inspre bine.

                        Cred ca curand ar putea sa isi permita un sistem de taxare bazat pe noxe emise, nu incadrari de tip Euro5/6/7 si capacitate cilindrica.

                        Mai important mi se pare ca macar amaratele astea de reglementari pe care le avem sa fie respectate. Sa nu mai poti sa mergi la TIP cu 100 RON in buzunar si sa treci testele indiferent de starea masinii.

                        Din scandalul asta ar trebui sa iasa teste noi de certificare, sa cada ceva capete importante la nivel european si din industria auto si preferabil sa avem orase mai curate in cativa ani.
                        Accord Sedan '09 2.4 M/T Buran Silver
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/cata02
                        Jazz '05 M/T

                        Comment


                        • #57
                          Macar japonezii nu s-au "manjit" cu diesel, au mizat pe hibrid-benzina.
                          Unii au inteles demult ca nu exista : sport + diesel + clean + economy = este doar marketing fals.
                          Sper sa nu mai vedem diesel in viitor (dreaming) decat pe tractoare si camioane
                          dinoc
                          Senior Member
                          Last edited by dinoc; 27-09-15, 00:45.

                          Comment


                          • #58
                            Amin.

                            Comment


                            • #59
                              hear hear
                              "Ethics. That's always so inconvenient."
                              Cal Lightman

                              Comment


                              • #60
                                Şi poate dispar şi staţiile ITP ale RATB, MApN, MI şi ale diverselor autobaze, unde īşi dau ei īntre ei ITP-ul la mizeriile de acum zeci de ani cu care ne "dau fum" pe străzi.
                                Dacă statul īnsuşi nu respectă normativele şi cu un singur autobuz al nu ştiu cărei unităţi militare (nu mai zic de tehnica militară cu care umblă pe drumuri) poluează cāt toate maşinile dintr-o parcare, ce pretenţii să am de la contribuabilul cu VW?
                                Am acum īn minte o "sculă" cu care recuperează RATB-ul autobuzele leşinate pe traseu... mamă-mamă, ce fum dă ăla...
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X