Despre sistemul de sunet la Jazz

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Despre sistemul de sunet la Jazz

salutare hondarilor si in special jazz-istilor care ma pot ajuta raspunzand la o intrebare:
    cat de bun e sistemul de sunet de pe Jazz? inca nu am testat cu propriile urechi, dar daca imi puteti compara sa zicem cu cel de pe vechiul Civic (2006) care pt mine a fost f bun (desi unii posesori se plangeau de el)
    nu sunt genul ce doreste 'jde mii de watti in masina, sistemul de pe Civic era perfect pt mine.

cel de pe Jazz se ridica la nivelul ala?
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 20-03-12, 13:17.
    Suro Tono
    ex Civic 5d, i-Shift, executive

nimeni? nici o parere?
    cred ca la test drive sapt viitoare il testez personal si ma si exprim aici cu ce pareri voi avea....lol
    Suro Tono

Comment

Pot sa iti spun ca sunetul de pe modelul vechi 2002-2008 se aude destul de bine daca zici ca nu esti un pretențios . Adica are un bass destul de acceptabil , inaltele sunt si ele pe acolo , la mine sunt doar doua difuzoare ,cei care au si pe spate boxe plus twitere cred ca pot spune mai multe , se putea si mai bine oricum. In mod normal pe noul model ar trebui sa fie si mai performant sunetul , oricum mai ai rabdare poate iti raspund si colegii de forum cu modelul nou de Jazz.
      Noi cei cu Jazz-urile mai greu intram pe aici si asta din cauza ca suntem foarte putini in comparatie cu toți ceilalți , si in al doilea rând nu prea sunt probleme cu modelul asta sa ne plângem toată ziua ...lol

Comment

Noi aveam 2 boxe standard si am mai pus inca 2, total 4. Sunetul este excelent, n-am ce sa zic mai mult. Posibil la noul Jazz sa fie si mai bun, asta nu stiu.
        "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

Comment

la jazz-ul nou sunt 4 boxe ..deci ar trebui sa fie ceva bunicel sistemul
          testez si va povestesc
          Suro Tono

Comment

Astazi mi-am aruncat si eu o privire pe usile din spate si am vazut ca sunt locurile gata pregatite pentru boxe , si asta datorita tie Alicia , poate mai tii minte la montaj daca aveau cablurile trase acolo sau a trebuit sa le aduca din fata ,sau poate stie Dacian , daca ar fi cablurile acolo mi-as monta si eu inca doua boxe.

Comment

Poate Dacian mai stie. Noi am cerut si am platit celelalte 2 boxe ca optionale si au fost montate la Asko impreuna cu restul de optionale. Cand am ridicat masina de la Asko avea toate optionalele puse la locul lor. De-asta nu stiu ce sa zic de acele cabluri.
              "(...)Toți pe buze-având virtute, iar în ei monedă calpă, / Quintesență de mizerii de la creștet până-n talpă.(...) Toți se scurseră aicea și formează patrioții, / Încât fonfii și flecarii, găgăuții și gușații, / Bâlbâiți cu gura strâmbă sunt stăpânii astei nații!" MIHAI EMINESCU, Scrisoarea III http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alicia/

Comment

@balerinul: nu ştiu dacă e şi cablată partea predecupată, dar vezi că între uşă şi stâlp e un manşon de cauciuc. Dacă îl scoţi uşor dintr-o parte vezi ce conţine, că altfel e greu de demontat capacul interior al uşii. Întreb eu pe cineva zilele astea şi te ţin la curent. Ca sunet, e mai bun în special pentru pasagerii din faţă. La anumite melodii însă chiar se simte diferenţa de 4 boxe. Cât de curând o să mai am şi eu treabă pe la a mea şi atunci îţi zic exact, dar din ce cred posibil ca să fie cablată, că nu părea că ar fi umblat băieţii pe la capitonaje.
                Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

Comment

Merci Dacian ! am scos mansonul de la usa si am constatat existenta cablurilor acolo , mai dureros este ca nu stiu sa demontez panoul interior de la usa...deocamdata.

Comment

salutare din nou
                    am fost la test drive la carpati, show-room gara de nord(multumesc lui Claudiu, profesionist adevarat)
                    sistemul de sunet este f ok pe jazz, e adevarat ca la volum maxim lasa un pic de dorit dar cred ca nici basii nu erau f bine setati
                    in rest masina este super ok, f spatioasa, manevrabila, bine insonorizata(am mers pe grivitei si 1 mai si mai sus de 80 nu am sarit deci nu pot sa ma pronunt asupra zgomotelor ce se aud in interior la viteze de peste 100 km/h)
                    directie exceptionala suspensiile f bune si ferme
                    portbagaj destul de incapator pentru ce am eu nevoie
                    spatiu in spate destul de generos, calitate plastice bord si tapiterie scaune buna spre f buna

concluzie: este urmatoarea mea masina, in cateva luni

masina de test a fost un jazz trend(venita din japan)
                    alllx
                    Senior Member
                    Last edited by alllx; 22-03-12, 23:14.
                    Suro Tono

Comment

Multa bafta si sa ne tii la curent! Concluziile tale mi se par foarte realiste si la obiect.
                      La peste 100 km/h asteapta-te sa fie mai zgomotoasa, mai ales cand ai si geamul deschis.

Comment

si civicul era destul de zgomotos dar sincer nu prea aud eu zgomotele in mers chiar si peste 100 km/h din motive de muzica
                        stau cu muzica pe la 25-30 volum si nu prea mai aud eventualele zgomote de rulare
                        merci pt urare...de fapt se spune sa fie!

cand iau dodolina(ca deja am botezat-o) o prezint aici tuturor membrilor
                        Suro Tono

Comment

Bravo , felicitari ... pentru ce varianta ai optat?
                          Legat de suspensie sa stii ca e un pic mai soft decat la civic , dar in schimb are mai putina stabilitate in curbe .
                          Te asteptam cu vesti !

Comment

arigato balerinule
                            ma gandeam initial la cvt si mi-as fi dorit un cvt executive insa in ro nu se aduc
                            stiu ca as gasi in ungaria dar de felul meu sunt mai comod in astfel de probleme, chiar nu as vrea sa imi complic existenta cu o astfel de optiune
                            cred ca voi lua comfortul pt aerul cond automat si jante + ce mai are...desi am inteles ca-s asamblate in china...dar pana la uma tot honda este si are 3 ani garantie din bara in bara

stiu ca la suspensie nu se poate compara cu civicul pe care personal il simteam ca fiind o locomotiva pe sine in curbe

legat de preconceptia neaos romaneasca cum ca astfel de masini sunt pt femei:
                            1. consider ca masculii respectivi sunt misogini
                            2. in toata lumea civilizata(exceptie sua unde toti fara deosebire conduc bou-vagoane) barbatii conduc masini mici din ratiuni f bine definite si nu se rusineaza unul
                            3. in romania as zice ca masini pt femei sunt suv-urile(denumite de mine bou-vagon) la haturile lor vazand un covarsitor procentaj de cam 70% femei
                            4. anglia e plina de jazz-uri, japonia nu mai zic...

LE
                            rog a nu se interpreta termenul bou-vagon ca fiind peiorativ ci doar o figura de stil de amuzament referitoare la dimensiunile respectivelor masinarii
                            alllx
                            Senior Member
                            Last edited by alllx; 23-03-12, 17:03.
                            Suro Tono

Comment

Te-ai gandit tu bine la CVT. Sigur nu aduce nimeni in Romania CVT-ul pe care il vrei? Era cea mai buna varianta pentru Jazz.

Comment

Working...
                              X