Ce ulei de motor recomandati pentru ´09 Jazz?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Ce ulei de motor recomandati pentru ´09 Jazz?

Salutare baieti, ce ulei de motor+filtru recomandati pentru o Honda Jazz 1.4 benzina din 2009?
    Last edited by hondatu; 11-10-20, 21:07.

https://weudealerimagesprd.blob.core...%2020%20YM.pdf
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    now: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

Salut!
      Producătorul Honda recomanda ulei OEM 0w20. Dacă îți permiți pretul si ai suficienta răbdare sa-l găsești si sa astepti sa-l primesti, go for it.
      Mai ai niste optiuni interesante de ulei aici la un coleg de forum, care vinde uleiuri bune, compatibile cu motoarele Honda, la un pret usor peste gamele premium existente pe piata. Cauta in sectiunea vânzări topicul sau , imi scapa acum nick-name-ul.
      Dacă masina are peste 100k km, si as fi in locul tau, as pune un ulei 5w30 , nu 0w20. Un brand de calitate, LiquiMolly, Ravenol, Eneos, Molbil1, Motul, etc.
      Eu pun ulei Yacco, au site si livrează prin curier la domiciliu. Găsești la ei pe site si selectie de uleiuri compatibile pt motorul tau. Eu sunt foarte mulțumit.
      Filtru ulei ia Mann, în speranța că fiind cel mai scump e si mai bun. Filtre aer si polen , poti lua orice găsești, eu pun Purflux si mi le schimb singur.

Sa auzim de bine!

P.S. Tabelul de uleiuri furnizat de Honda e gresit, hibridele IMA pe Jazz s-au fabricat până în 2015 inclusiv.
      Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

Originally posted by fbogdan View Post
        P.S. Tabelul de uleiuri furnizat de Honda e gresit, hibridele IMA pe Jazz s-au fabricat până în 2015 inclusiv.
        Poate nu v-ati uitat cu atentie, in tabel nu se spune nicaieri de Jazz IMA. IMA este la rubrica Civic.

Mii de scuze ca intreb, de ce ar pune cineva alt ulei decat cel recomandat?

Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        now: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

Salut! Intradevar , a fugit ochiul un rând mai jos. Totusi lipseste cu desăvârșire din tabel Jazz Hibrid, care e foarte popular in Europa de vest.
          Despre ulei, va rog sa-mi spuneti si mie cine aduce ulei OEM Honda la un pret rezonabil, ca eu nu am gasit pe nimeni. Probabil la reprezentanta , sigur, 200 lei /litru, deși la Asko am avut surpriza sa-mi spuna ca nu aduc ulei Honda CVT-F, dar ca imi pot da in locul lui ulei Honda ATF. Păi de ce sa stric cutia cu un ulei despre care toti spun că nu e pentru CVT?
          Dvs. ati plati 800 lei doar pe ulei la o masina veche de 12-13 ani, uzată moral si fizic destul de mult? Eu nu, însă aici e decizia fiecăruia.
          În plus, eu cred cu tărie că un ulei atât de subtire, la un motor cu peste 100 mii km, nu mai este o optiune buna.
          Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

Originally posted by cerevelu View Post

Poate nu v-ati uitat cu atentie, in tabel nu se spune nicaieri de Jazz IMA. IMA este la rubrica Civic.

Mii de scuze ca intreb, de ce ar pune cineva alt ulei decat cel recomandat?
            Honda știe sa recomande ulei 0W20 și când vine vorba de diluție la motoare noi, consum de ulei de 1L la 2000km la mașini cu 1xx.000 km sau alte probleme, da din umeri asa ca eu nu iau de buna recomandarea producătorului, astea sunt norme impuse de alții mai mari ca ei, fiabilitatea pe termen lung nu mai este o prioritate pentru producători, cerințele sunt altele, eco, bio, rahat.

Comment

Working...
            X