Recomandare service bun specializat Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare service bun specializat Honda

    Salutare tuturor!
    Va rog sa imi recomandati un service bun oriunde in tara care sa fie specializat pe marca Honda ( in afara de reprezentante ). De preferat sa mai fi lucrat pe Honda Jazz.

  • #2
    Carpați Motors, sunt foști dealeri si reprezentați Honda deci au experienta. Sunt ceva mai ieftini la manoperă decat actualul reprezentant Honda.
    Mai precis, ce anume vrei sa faci la Jazz? Daca nu e operație pe creier, sunt multe alte service -uri care o pot face.
    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

    Comment


    • #3
      Ideea e ca eu am toate piesele/consumabilele cumparate. Am incercat la Craiova la fostul dealer Honda, Policolor Exim care momentan e dealer Suzuki insa face in continuare service Honda...Mi-au spus ca nu accepta doar manopera, tot ce fac acolo fac doar cu piesele lor Honda.

      Am urmatoarele operatiuni de facut:
      Revizie (ulei, filtru ulei, filtru aer, filtru polen)
      Schimb bujii
      Schimb antigel
      Schimb lichid de frana
      Schimb pompa(filtru) benzina
      Schimb kit ambreiaj
      Schimb cutie de viteze + ulei MTF
      Verificare si eventual reparatie frana de picior (prinde foarte jos pedala)
      Verificate si reglare/reparare frana de mana (tine trasa doar la maxim)

      Comment


      • #4
        Salut!
        Nu mi se par operațiuni dificile sau care sa necesite software original Honda.
        După parerea mea, le poti face la orice service, exceptând cele obscure care repara pe genunchi in fata garajului.
        filtrul de benzina eu nu l-aș schimba decat daca exista vreun motiv clar ca are o problemă la el.
        Vrei sa schimbi cutia de viteze cu totul? Ce a pățit cutia veche? Nu e o investitie cam mare ?
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • #5
          Am bagat 3500 de lei in piesele/consumabilele de mai sus.
          Este masina tatalui meu, i-am spus ca nu se mai merita sa o faca ) Eu as fi dus-o la Remat, ideea e ca nici nu am timp sa umblu cu ea pe la service-uri...
          Kit ambreiaj original Honda
          Cutia de viteze este din Ungaria de la HondaPartsEurope este din dezmembrari (verificata si curatata/degresata total)
          Pompa de benzina a luat-o de la cel care avea si kitul, mi-a dat-o mai mult pe gratis ( cred ca nu o schimb acum, o sa o tin pentru atunci cand e nevoie)


          Cutia de viteze trebuia schimbata pentru ca scotea niste zgomote in toate vitezele, reparatia ei costa cam tot atat cat alta cutie...

          Comment


          • #6
            Incearca la Carpati Motors.
            Da-le lista de operatiuni care trebuiesc facute la masina si spune-le ca ai tu toate piesele, sa-ti faca o oferta pe manopera.
            Atentie! Nu iti vor acorda garantie la lucrare pe cutia de viteze, fiind piesa second hand.
            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

            Comment


            • #7
              Ok! Merci!

              Comment

              Working...
              X