Antigelul...unde se pune?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Antigelul...unde se pune?

    Salut!
    Stiu ca intrebarea suna cam stupid,dar unde tre sa pun antigel?Ma-m uitat sub capota si nu am vazut....Ajutati-ma sa ma uit mai bine

  • #2
    In radiator (vezi sa nu pui in ala de la A/C) si in vasul de expansiune care este legat de radiator (urmaresti furtunul care duce de la radiator la vas ca sa-l identifici).
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      Chiar azi am observat ca nivelul din vasul ala de expansiune sau ce e de langa baterie e sub MIN. Se mai dilata cumva dupa ce mergi si mai creste?
      Am vazut prea tarziu si era inchis la service sa ma duc sa completez, pot sa pun si altceva (desi nu imi surade ideea)
      Si da, se completeaza in radiator pana "in buza" si in vasul ala alb pana la linia de MAX, cel putin la civic sedan in carte asa scrie.
      Presupun ca daca e vreo problema imi cresc liniutele la indicator de temp din bord, adica nu se caleaza motorul si alea tot la jumate sa stea, right?

      Comment


      • #4
        Nu, dar daca Doamne fereste creste temperatura, o sa creasca foarte brusc si in momentul ala, trebuie sa opresti imediat. Daca e doar putin sub minim, nu e mare problema.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Iti dai seama ca o zi stau cu ochii pe el ca pe butelie.

          Comment


          • #6
            Multumesc pentru ajutor,am identificat vasul de expansiune.Are ceva daca pun alt antigel decat cel de la Honda?Nu as vrea sa ma duc la service doar ca sa imi puna niste antigel

            Comment


            • #7
              Originally posted by Seth View Post
              Iti dai seama ca o zi stau cu ochii pe el ca pe butelie.
              Este destul de dificil de identificat unde se află nivelul lichidului de răcire. Vasul este mascat.

              Originally posted by giginarcis View Post
              Multumesc pentru ajutor,am identificat vasul de expansiune.Are ceva daca pun alt antigel decat cel de la Honda?Nu as vrea sa ma duc la service doar ca sa imi puna niste antigel
              Un sfat prietenesc: pune numai antigel de la Honda.
              Din câte ştiu, diferă destul de mult produsele de acest gen între ele şi îţi pot face rău sistemului de răcire. Cred că se merită efortul de a merge până la service pentru a cumpăra antigel şi a completa (singur).
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #8
                Originally posted by maruta View Post
                Un sfat prietenesc: pune numai antigel de la Honda.
                Din câte ştiu, diferă destul de mult produsele de acest gen între ele şi îţi pot face rău sistemului de răcire. Cred că se merită efortul de a merge până la service pentru a cumpăra antigel şi a completa (singur).
                Corect, cu conditia ca la service sa iti vanda antigel Honda si nu Mobil sau Havoline

                Giginarcis, uita-te si aici: http://hondafan.ro/forum/showthread.php?t=8562
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  Originally posted by maruta View Post
                  Este destul de dificil de identificat unde se află nivelul lichidului de răcire. Vasul este mascat.
                  Ma refer pe indicatorul din bord, vasul ala stiu prea bine de el, l-am scos de nspe ori sa schimb becuri, peste becuri de pozitii.

                  Comment


                  • #10
                    O intrebare de incepator... : in mod normal, atunci cand cumperi masina noua de la dealer, aceasta este pregatita... inclusiv nivelele lichidelor (ulei, lichid de parbriz, lichid de frana, apa + antigel) ... corect? De fapt intrebarea era dupa cat timp de la cumparare trebuie completat cu antigel???
                    Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                    Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                    Comment


                    • #11
                      Buna intrebare

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by scooby29 View Post
                        O intrebare de incepator... : in mod normal, atunci cand cumperi masina noua de la dealer, aceasta este pregatita... inclusiv nivelele lichidelor (ulei, lichid de parbriz, lichid de frana, apa + antigel) ... corect? De fapt intrebarea era dupa cat timp de la cumparare trebuie completat cu antigel???
                        Atunci cand se consuma si ajunge in vasul de expansiune scade spre minim.
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • #13
                          De fapt la fiecare revizie iti completeaza si antigel si ii verifica si densitatea!
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Delphi View Post
                            Atunci cand se consuma si ajunge in vasul de expansiune scade spre minim.
                            Si alta intrebare, e normal sa scada sub minim dupa 1 an si 6 luni?

                            Originally posted by Xander View Post
                            De fapt la fiecare revizie iti completeaza si antigel si ii verifica si densitatea!
                            Poate la voi, la mine la revizie sigur nu a masurat nimeni densitatea (probabil ca nici nu au habar cum), cred ca nici nu au completat vreodata....

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Seth View Post
                              Poate la voi, la mine la revizie sigur nu a masurat nimeni densitatea (probabil ca nici nu au habar cum), cred ca nici nu au completat vreodata....
                              E un tester, se baga sonda in lichid si arata la ce temperatura rezista. La fel, cu testerul se verifica si celelalte lichide (frana, servo, ambreiaj).
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X