Vreau si eu un Jazz

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cosmin410b
    replied

Mulțumesc frumos pentru postul tău și pentru gândurile bune!

Prima data, hai sa vedem ce zic cifrele:

Jazz 2 1.4 (1.3) (100cp):

0 - 100 km/h in 11.4 sec
    Maximum speed 182 km/h
    127 Nm @ 4800 rpm.

VS

Jazz 2 1.2 (90cp):

0 - 100 km/h in 12.6 sec
    Maximum speed 177 km/h
    114 Nm @ 4900 rpm.

VREAU JAAAAAZZ!!!
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:31.

Leave a comment:

• dude
    replied
    Originally posted by Cosmin410b View Post
    1.2 ivtec vs 1.4 ivtec

Exceptand deosebirile de pe hartie, care sunt diferentele percepute de sofer? Ma refer​​​​​​ la elasticitate sau o eventuala senzatie de masina submotorizata pentru cel de 1.2.
    Diferente notabile in depasiri?

Eu am in cap sa iau 1.4, dar daca ajung cumva in Germania si gasesc un 1.2 elegant si la pret bun, voi avea motive ca apoi sa regret?
    Jazz-ul meu e de 1.2 si mi se pare putin submotorizat. Si eu ma gandeam la un 1.4 (1.3) dar pentru mine diferenta de pret de 30% nu justifica diferenta de putere de 10%. Intr-adevar nu am avut ocazia sa conduc Jazz-ul de 1.4... poate nu sunt diferente semnificative. Un mic sfat: daca tot optezi pentru 1.2 sa te gandesti la un set de jante usoare. Eu mi-am pus Mini R81 si se simte diferenta. Ma gandesc sa pun si un CAI pe viitor.

Sa ne spui ce ai cumparat. Bafta!

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied

VREAU JAAAAAZZ!!!
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:28.

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied
    O informație utila! Mulțumesc
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:27.

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Eu am avut 1.2. Condusesem cateva zile si un 1.4. Foarte mari diferente nu sunt.

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied
    1.2 ivtec vs 1.4 ivtec

Exceptand deosebirile de pe hartie, care sunt diferentele percepute de sofer? Ma refer​​​​​​ la elasticitate sau o eventuala senzatie de masina submotorizata pentru cel de 1.2.
    Diferente notabile in depasiri?
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:27.

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied
    Pai daca majoritatea românilor visează numai mașini de la VAG, ce sa le facem?
    Autovit.ro înregistrează căutări ale cuvântului Passat de peste 250 de mii de ori pe luna și peste 16000 de anunțuri de Passat pe an! Îți dai seama, asta doar la Passat!
    Last edited by Cosmin410b; 31-08-19, 22:19.

Leave a comment:

• ivladbogdan
    replied
    Masina e faina, desi e cam cheala. Daca merge si arata precum in poze, eu zic ca este un pret bun 5950 euro si merita luata. Este foarte interesant cum in Germania, Hondele au pret, iar in Romania trebuie sa le vindem pe bani marunti. Eu ma gandeam sa pun Accordul de vanzare, dar cand am vazut ce preturi au pe Olx CL-urile, am zis ca mai bine o tin pana o sa o duc chiar eu la fier vechi, decat sa o dau cu 5000 euro.

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied
    Vreau Jazzz!
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:32.

Leave a comment:

• Jozsi
    replied
    Ca idee, urmatoarea masina a fost postata pe mobile.de marti, dar deja e vanduta:
    €6,500 euro
    Honda Jazz 1.4 Comfort Advantage Automatik,Klimaauto,
    08/2013, 96.700 km
    Automatic transmission❗

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied

Da, ai perfectă dreptate!
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:32.

Leave a comment:

• fbogdan
    replied
    Acum o vinde cu 5950! Poate e momentul sa speculezi pretul corect.
    E un nivel de echipare Trend (adica entry level / basic), dar oricum e binisor dotata fata de un entry level de la alte branduri.
    Ce mi-ar lipsi mie de pe ea ar fi clima automata (AC-ul normal imi cam umfla sinusurile si-mi da dureri de cap) si un cruise control pentru mers mai relaxat la drum lung.
    Dupa ce te sui la volan si o misti cateva sute de metri, vei sti daca e masina pe care ti-o doresti.

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied
    A vizionat cineva mașina aceasta sau știe cineva ceva de ea?
    https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...5-IDcH1KU.html
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:24.

Leave a comment:

• Cosmin410b
    replied
    Mulțumesc pentru răspunsuri .
    Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:24.

Leave a comment:

• fbogdan
    replied
    Salut!

Daca ai posibiiltatea si gasesti un Jazz cu cutie automata CVT, iti recomand cu tarie, mai ales daca vei folosi masina preponderent in oras.
    Nu te astepta la sportivitate din partea unui Jazz, ci la un comportament decent, motor si habitaclu silentios pana pe la 80-90 km/h, consum bun de carburant, un interior spatios si luminos, portbagaj incredibil de mare, constructie simpla si usor de facut mici reparatii / schimburi, chiar si de cei mai nepriceputi.
    Orice alte intrebari ai, te ajut cu drag, scrie aici sau in PM.

Succes!

Leave a comment:

Working...
X