Vreau si eu un Jazz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by T-Bone View Post
    Asta cu mersul la reprezentanta doar e pentru oamenii care nu au habar de masini sau au nororcul sa aiba o reprezentanta calumea (sau pentru puristi...ce stiu eu) Eu nu calc la reprezentanta in Iasi (nici Honda, nici Fiat, caci inca detin unul) deloc. De ce? In primul rand incompetenta de care au dat dovada in nenumarate randuri la probleme mai speciale sa zic asa. Iar in al doilea rand banii. Pai pentru un amarat de schimb de ulei si o stampila sa dau 1500 lei sau niste placute de 200 lei sa le iei cu 500 si schimbul nu mai zic...
    Esti prea dur in afirmatii, eu am avut experiente nasoale cu diverse alte service-uri, dar niciodata cu ASKO Honda. Pe partea de mecanica chiar nu ai ce sa le reprosezi.

    Deci ca sa plecam de la categorizarea facuta de tine, eu am si service bun cat de cat la indemana (ca e in Chiajna, nu pot zice ca e in Buc) si poate sunt si purist. La habarnist zic eu ca nu ma incadrez...

    Tocmai ce am facut schimbul de ulei la ATR (nu era nevoie de mai mult, doar uleiul il schimb bi-anual) si a costat incredibila suma de 200 lei (cost manopera + filtru ulei OEM de la ei, uleiul l-am adus eu), deci ar fi bine sa nu mai dramatizam nici sumele necesare. Atata timp cat poti sa comanzi piese OEM de revizie decente la pret de pe COX, ASKO nu te va indoi la bani deloc... Revizia mare costa mult fiindca intra diverse verificari/ reglaje, daca zici ca nu ai nevoie de ele si ca merge si asa... Nu pot sa te contrazic, mie imi place sa le fac.

    Revenind la subiect, Cosmin410b, inteleapta decizia! Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de masina!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Mulțumesc frumos pentru urări!
      Cosmin410b
      Member
      Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:22.

      Comment


      • Salut!

        Daca ai posibiiltatea si gasesti un Jazz cu cutie automata CVT, iti recomand cu tarie, mai ales daca vei folosi masina preponderent in oras.
        Nu te astepta la sportivitate din partea unui Jazz, ci la un comportament decent, motor si habitaclu silentios pana pe la 80-90 km/h, consum bun de carburant, un interior spatios si luminos, portbagaj incredibil de mare, constructie simpla si usor de facut mici reparatii / schimburi, chiar si de cei mai nepriceputi.
        Orice alte intrebari ai, te ajut cu drag, scrie aici sau in PM.

        Succes!
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

        Comment


        • Mulțumesc pentru răspunsuri .
          Cosmin410b
          Member
          Last edited by Cosmin410b; 10-02-21, 23:02.

          Comment


          • A vizionat cineva mașina aceasta sau știe cineva ceva de ea?
            https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...5-IDcH1KU.html
            Cosmin410b
            Member
            Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:24.

            Comment


            • Acum o vinde cu 5950! Poate e momentul sa speculezi pretul corect.
              E un nivel de echipare Trend (adica entry level / basic), dar oricum e binisor dotata fata de un entry level de la alte branduri.
              Ce mi-ar lipsi mie de pe ea ar fi clima automata (AC-ul normal imi cam umfla sinusurile si-mi da dureri de cap) si un cruise control pentru mers mai relaxat la drum lung.
              Dupa ce te sui la volan si o misti cateva sute de metri, vei sti daca e masina pe care ti-o doresti.
              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

              Comment



              • Da, ai perfectă dreptate!
                Cosmin410b
                Member
                Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:32.

                Comment


                • Ca idee, urmatoarea masina a fost postata pe mobile.de marti, dar deja e vanduta:
                  €6,500 euro
                  Honda Jazz 1.4 Comfort Advantage Automatik,Klimaauto,
                  08/2013, 96.700 km
                  Automatic transmission❗

                  Comment


                  • .........
                    Cosmin410b
                    Member
                    Last edited by Cosmin410b; 10-02-21, 23:03.

                    Comment


                    • Masina e faina, desi e cam cheala. Daca merge si arata precum in poze, eu zic ca este un pret bun 5950 euro si merita luata. Este foarte interesant cum in Germania, Hondele au pret, iar in Romania trebuie sa le vindem pe bani marunti. Eu ma gandeam sa pun Accordul de vanzare, dar cand am vazut ce preturi au pe Olx CL-urile, am zis ca mai bine o tin pana o sa o duc chiar eu la fier vechi, decat sa o dau cu 5000 euro.

                      Comment


                      • Pai daca majoritatea romānilor visează numai mașini de la VAG, ce sa le facem?
                        Autovit.ro īnregistrează căutări ale cuvāntului Passat de peste 250 de mii de ori pe luna și peste 16000 de anunțuri de Passat pe an! Īți dai seama, asta doar la Passat!
                        Cosmin410b
                        Member
                        Last edited by Cosmin410b; 31-08-19, 22:19.

                        Comment


                        • 1.2 ivtec vs 1.4 ivtec

                          Exceptand deosebirile de pe hartie, care sunt diferentele percepute de sofer? Ma refer​​​​​​ la elasticitate sau o eventuala senzatie de masina submotorizata pentru cel de 1.2.
                          Diferente notabile in depasiri?
                          Cosmin410b
                          Member
                          Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 17:27.

                          Comment


                          • Eu am avut 1.2. Condusesem cateva zile si un 1.4. Foarte mari diferente nu sunt.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Mulțumesc
                              Cosmin410b
                              Member
                              Last edited by Cosmin410b; 10-02-21, 23:03.

                              Comment


                              • .........
                                Cosmin410b
                                Member
                                Last edited by Cosmin410b; 10-02-21, 23:04.

                                Comment

                                Working...
                                X