Vreau si eu un Jazz

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by Cosmin410b View Post
    1.2 ivtec vs 1.4 ivtec

Exceptand deosebirile de pe hartie, care sunt diferentele percepute de sofer? Ma refer​​​​​​ la elasticitate sau o eventuala senzatie de masina submotorizata pentru cel de 1.2.
    Diferente notabile in depasiri?

Eu am in cap sa iau 1.4, dar daca ajung cumva in Germania si gasesc un 1.2 elegant si la pret bun, voi avea motive ca apoi sa regret?
    Jazz-ul meu e de 1.2 si mi se pare putin submotorizat. Si eu ma gandeam la un 1.4 (1.3) dar pentru mine diferenta de pret de 30% nu justifica diferenta de putere de 10%. Intr-adevar nu am avut ocazia sa conduc Jazz-ul de 1.4... poate nu sunt diferente semnificative. Un mic sfat: daca tot optezi pentru 1.2 sa te gandesti la un set de jante usoare. Eu mi-am pus Mini R81 si se simte diferenta. Ma gandesc sa pun si un CAI pe viitor.

Sa ne spui ce ai cumparat. Bafta!

Comment

• Mulțumesc frumos pentru postul tău și pentru gāndurile bune!

Prima data, hai sa vedem ce zic cifrele:

Jazz 2 1.4 (1.3) (100cp):

0 - 100 km/h in 11.4 sec
      Maximum speed 182 km/h
      127 Nm @ 4800 rpm.

VS

Jazz 2 1.2 (90cp):

0 - 100 km/h in 12.6 sec
      Maximum speed 177 km/h
      114 Nm @ 4900 rpm.

VREAU JAAAAAZZ!!!
      Last edited by Cosmin410b; 31-12-19, 18:31.

Comment

• Sa traiti, domnii mei!

N-am luat inca masina, din pacate, achizitia se amana in continuare.
        Cert este ca nu mi-am schimbat absolut deloc perspectiva si imi doresc la fel de mult un Jazz!!!

Dupa ce voi face achizitia voi fi aici, cu impresii pe larg, intrebari, discutii si asa mai departe.

Pana data viitoare, va doresc dumuri bune si toate cele bune!

Doamne-ajuta!

Comment

• Tocmai bine, iti iei varianta hibrida care abia apare . Mi se pare super masinuta!

Comment

• Asa. In sfarsit mi-a venit si mie randul! Pffff, a fost o asteptare lunga si grea!

Asadar, sunt interesat sa achizitionez un Jazz 3 din 2018/2019/2020.
            Ma intereseaza ca transmisia sa fie manuala, iar culoarea sa nu fie alba, portocalie sau neagra, restul dotarilor nu conteaza.

De luni ma apuc sa caut pe la concesionari.

Cine ma poate ajuta cu alte informatii sau punti de legatura pana la sursa ma va face dator de cinste.

Parca nu-mi vine sa cred!

Multumesc frumos!

PS. Am postat si la publicitate.
            Last edited by Cosmin410b; 19-01-21, 00:43.

Comment

Working...
            X