yobit net
Vreau si eu un Jazz - Hondafan

Vreau si eu un Jazz

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by T-Bone View Post
    Asta cu mersul la reprezentanta doar e pentru oamenii care nu au habar de masini sau au nororcul sa aiba o reprezentanta calumea (sau pentru puristi...ce stiu eu) Eu nu calc la reprezentanta in Iasi (nici Honda, nici Fiat, caci inca detin unul) deloc. De ce? In primul rand incompetenta de care au dat dovada in nenumarate randuri la probleme mai speciale sa zic asa. Iar in al doilea rand banii. Pai pentru un amarat de schimb de ulei si o stampila sa dau 1500 lei sau niste placute de 200 lei sa le iei cu 500 si schimbul nu mai zic...
    Esti prea dur in afirmatii, eu am avut experiente nasoale cu diverse alte service-uri, dar niciodata cu ASKO Honda. Pe partea de mecanica chiar nu ai ce sa le reprosezi.

Deci ca sa plecam de la categorizarea facuta de tine, eu am si service bun cat de cat la indemana (ca e in Chiajna, nu pot zice ca e in Buc) si poate sunt si purist. La habarnist zic eu ca nu ma incadrez...

Tocmai ce am facut schimbul de ulei la ATR (nu era nevoie de mai mult, doar uleiul il schimb bi-anual) si a costat incredibila suma de 200 lei (cost manopera + filtru ulei OEM de la ei, uleiul l-am adus eu), deci ar fi bine sa nu mai dramatizam nici sumele necesare. Atata timp cat poti sa comanzi piese OEM de revizie decente la pret de pe COX, ASKO nu te va indoi la bani deloc... Revizia mare costa mult fiindca intra diverse verificari/ reglaje, daca zici ca nu ai nevoie de ele si ca merge si asa... Nu pot sa te contrazic, mie imi place sa le fac.

Revenind la subiect, Cosmin410b, inteleapta decizia! Sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de masina!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Domnilor, mesajele voastre sunt bidinea pe suflet pentru mine, ah, abia aștept sa trec pe muzica jazz! Mulțumesc frumos pentru urări!

Comment

• Salut!

Daca ai posibiiltatea si gasesti un Jazz cu cutie automata CVT, iti recomand cu tarie, mai ales daca vei folosi masina preponderent in oras.
        Nu te astepta la sportivitate din partea unui Jazz, ci la un comportament decent, motor si habitaclu silentios pana pe la 80-90 km/h, consum bun de carburant, un interior spatios si luminos, portbagaj incredibil de mare, constructie simpla si usor de facut mici reparatii / schimburi, chiar si de cei mai nepriceputi.
        Orice alte intrebari ai, te ajut cu drag, scrie aici sau in PM.

Succes!
        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

• Salut și mulțumesc mult pentru postul tău, inițiativa ta și pentru gândurile tale frumoase!
          Deocamdată sunt în stand-by și pana nu vom avea bănuții parca nici nu îmi vine deocamdată sa sap mai mult în tainele mașinii, de drive test nici atât, ca după aceea asteptarea ar deveni mult mult mai grea. Deocamdată fug de real și ma refugiez în virtual pentru a-mi ostoi asteptarea chinuitoare.

Ce pot sa îți spun deocamdată este ca doresc varianta cu cutie manuala din doua motive: 1. Subsemnatul e prea "old school, încă prefer manuala și 2. Rulajul va fi undeva la 70-80% în afara orasului.
          M-am informat destul în legătură cu CVT-ul, în oraș cred ca este o placere.
          Probabil, dacă as fi în situația de a avea o mașină de oraș și una mai mare as fi optat și eu pentru un CVT, dar la noi Jazz-ulețul va fi multifuncțional. Nu în sensul ca îl vom suprasolicita, nici pe departe, dar pentru noi o astfel de mașină este varianta ideala, asa cum am scris mai sus, este o masina cu bifă la toate.

Acum deocamdată te rog sa ma scuzi, ma duc sa citesc un topic. Al tău!

Iți doresc o săptămână frumoasă în continuare!

Comment

• A vizionat cineva mașina aceasta sau știe cineva ceva de ea?
            https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...5-IDcH1KU.html

A avut-o câteva luni bune la un preț țanțoș de 8400, iar de vreo luna (dacă nu mai mult) o are la 6500 și tot n-a dat-o.

Ii faceam o vizionare, dar deocamdată sunt departe de București.

Acum cateva zile a apărut un Jazz auriu (foarte frumoasa culoarea) cu CVT și cred ca s-a dat în mai puțin de 48 de ore. Felicitări celei/celui care a știu ce vrea și a acționat rapid. Și cred ca și prețul a fost bunicel (6000), sunt curios dacă a mai negociat și cu cât a luat-o.

Comment

• Acum o vinde cu 5950! Poate e momentul sa speculezi pretul corect.
              E un nivel de echipare Trend (adica entry level / basic), dar oricum e binisor dotata fata de un entry level de la alte branduri.
              Ce mi-ar lipsi mie de pe ea ar fi clima automata (AC-ul normal imi cam umfla sinusurile si-mi da dureri de cap) si un cruise control pentru mers mai relaxat la drum lung.
              Dupa ce te sui la volan si o misti cateva sute de metri, vei sti daca e masina pe care ti-o doresti.
              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

Comment

• Originally posted by fbogdan View Post
                Dupa ce te sui la volan si o misti cateva sute de metri, vei sti daca e masina pe care ti-o doresti.
                Foarte frumos spus, ai perfectă dreptate!

Am văzut și noul preț, cu siguranță mașina trebuie văzută, dar deocamdată sunt departe de București și nici banii nu ii am. Pentru moment, savurez și ma amăgesc în același timp, asistand neputincios la asemenea momente. Greu!

Dotările pe care le are mi se par foarte ok pentru mine, plus ca are motorul de 1.4. De culoare nu mai zic, cred că Jazz-ul pe alb imi place cel mai mult.
                Da, o​​ clima automata ar fi idealul, dar e ok pentru mine și cea manuala (circul relativ puțin și folosesc AC-ul destul de rar). Cruise control nu am de gând sa folosesc, vreau să mă bazez cat mai mult pe simțurile mele, deci asta nu e nicio problema.

Ceea ce mă surprinde la acest anunț, este faptul că sigla "Jazz" de pe hayon apare frumos intr-o fotografie, dar în alta nu! Atașez câte un screenshot.
                Attached Files

Comment

• Ca idee, urmatoarea masina a fost postata pe mobile.de marti, dar deja e vanduta:
                  €6,500 euro
                  Honda Jazz 1.4 Comfort Advantage Automatik,Klimaauto,
                  08/2013, 96.700 km
                  Automatic transmission❗

Comment

• Cred și eu că mașinile bune și la preț bun se dau repede!

L-am sunat adineauri pe dnul cu Jazz-ul alb.

Este al doilea proprietar (după verișoara lui), dar el este cel care s-au ocupat de mentenanța mașinii. Printre altele, l-am întrebat daca mașina a stat în garaj pentru că farurile arata foarte bine, a zis că nu, dar au folie pe ele.
                    Se pare că masinuța nu are niciun lips din dotările ei standard (manual de utilizare, cod radio, roata de rezerva etc).
                    A spus că prețul acesta de 5950 l-a pus mai mult de test pentru a observa feedbackul si că la banii ăștia ii este aproape imposibil sa o dea, iar eu am înțeles din remarca asta că prețul de 5950 nu este negociabil.
                    A spus că mașina are stare tehnica la zi, intretinuta, fara niciun fel de problema. L-am întrebat de revizii și a zis că ultimele le-a făcut în afara reprezentantei din cauza prețurilor măricele.

Spre final, l-am întrebat de sigla "jazz" de pe hayon și a zis ca i-a căzut la o spălătorie și că a lipit-o la loc. Chiar, știe cineva, se dezlipește asa de ușor?

Personal, mi-a făcut plăcere discuția cu acest domn, cu jind i-am spus transparent și povestioara mea (faptul că încă nu am banii și că vin in București abia în noiembrie) și că la prețul acesta o va da și că îi doresc un cumpărător serios care să aibă si grijă de mașinuță.

Printre altele i-am mai spus că pare o mașină întreținută si că din respect pentru aceasta și pentru vânzător, eu nu as mai negocia acest preț, ar fi lipsa de respect. Asta am simtit, asta i-am spus, asta consider. Dacă mașina ar fi țâță de mâță, la ce sa mai negociez?

Dacă acest Jazz alb este așa de bun precum pare, este ideala, te scapă de un drum în Germania și toată cheltuiala aferentă. Ah!!!
                    Pfff, am trecut și trec prin tot felul de stari, fara dar și poate masina asta e de luat la acest preț, așa că eu până nu am banii opresc toate căutările și toate informațiile! Sufar, lasati-ma in pace!!! lol

(Evident că o să caut in continuare! Dar de sunat nu mai sun pe nimeni, la urma urmei nici nu este frumos din moment ce încă nu am bănuții.)
                    Last edited by Cosmin410b; 31-08-19, 11:16.

Comment

• Masina e faina, desi e cam cheala. Daca merge si arata precum in poze, eu zic ca este un pret bun 5950 euro si merita luata. Este foarte interesant cum in Germania, Hondele au pret, iar in Romania trebuie sa le vindem pe bani marunti. Eu ma gandeam sa pun Accordul de vanzare, dar cand am vazut ce preturi au pe Olx CL-urile, am zis ca mai bine o tin pana o sa o duc chiar eu la fier vechi, decat sa o dau cu 5000 euro.
                      '98 Prelude BB9 "Soul Red Crystal" 2.0i M/T;
                      '00 Civic EJ9 Comfort 1.4i M/T;
                      '08 Accord SSE 2.0 i-VTEC M/T;
                      '11 CR-V Executive 2.0 i-VTEC A/T;

Comment

• Pai daca majoritatea românilor visează numai mașini de la VAG, ce sa le facem?
                        Autovit.ro înregistrează căutări ale cuvântului Passat de peste 250 de mii de ori pe luna și peste 16000 de anunțuri de Passat pe an! Îți dai seama, asta doar la Passat!
                        Last edited by Cosmin410b; 31-08-19, 23:19.

Comment

• 1.2 ivtec vs 1.4 ivtec

Exceptand deosebirile de pe hartie, care sunt diferentele percepute de sofer? Ma refer​​​​​​ la elasticitate sau o eventuala senzatie de masina submotorizata pentru cel de 1.2.
                          Diferente notabile in depasiri?

Eu am in cap sa iau 1.4, dar daca ajung cumva in Germania si gasesc un 1.2 elegant si la pret bun, voi avea motive ca apoi sa regret?
                          Last edited by Cosmin410b; 04-09-19, 00:02.

Comment

• Eu am avut 1.2. Condusesem cateva zile si un 1.4. Foarte mari diferente nu sunt.
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• O informatie extraordinara, mulțumesc mult!

Comment

• De câteva zile s-a "umplut" OLX-ul de Jazz-uri generația a 2-a. În momentul acesta sunt 7! Cu preturi cuprinse între 6 și 7500 euro.

Astăzi am văzut-o pe cea albastra, din 2009, 73000km, cu AC automat, 6mii de euro. Am făcut și un test drive, vânzătorul este foarte amabil.
                                Pe scurt, tehnic mașina pare foarte ok (discuri noi, plăcute noi, reviziile la zi făcute numai la relrezentanta), dar sunt detalii de nivel optic care pot sa deranjeze destul de mult, cum ar fi farurile matuite, volanul uzat, o pata urata pe bord de la un odorizant sau zgârieturi și ciobituri în vopsea, depinde de pretențiile fiecăruia.
                                Vânzătorul este foarte transparent ​​​​​si mi s-a părut foarte serios.
                                Dacă e cineva interesat să știe mai multe, sa îmi solicite și ii scriu un PM.

Aceasta este masina: https://www.olx.ro/oferta/honda-jazz...o-IDcMwRw.html

In rest, impresiile mele despre Jazz sunt următoarele: VREAU JAAAAAZ!!! 1001%! Dacă va fi cazul, ma voi duce și în Germania după ea!! Are un singur minus: maciulia (nuca) schimbătorului e prea mica. :P
                                E belea mașinuța! Nu numai ca mi-a plăcut, mi-a întrecut așteptările!

VREAU JAAAAAZZ!!!

Comment

Working...
                                X