Vreau sa fac testdrive cu un Jazz CVT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vreau sa fac testdrive cu un Jazz CVT

    Ma poate ajuta vreun dealer din Bucuresti sa fac si eu un testdrive cu un Jazz CVT (eventual si cu unul fara CVT) ?
    Sau mai bine reformulez : stiti cumva daca dealerii din Bucuresti au aceasta/aceste masini disponibile pentru TD ?
    Civicul Hybrid este putin cam scump iar spatiul interior este clar mai generos la Jazz. Pentru familie cred ca Jazz e o oferta mai buna, voi ce spuneti ?
    Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

  • #2
    Mie imi place foarte mult Jazz-ul, mai ales cel nou. Cred ca pentru o masina de oras are cam tot ce vrei: dimensiuni mici (gasesti usor loc si e usor de parcat), consum mic, e fasneata, diametru de bracare foarte mic, portbagaj mare (care se poate face imens), pret decent (si pe cale de consecinta CASCO, RCA si impozit mici).

    Astept sa vad si cum o sa fie Accordul 2008, dar parca tot Jazz 2009 imi place mai mult, sau mai exact mi se pare mai potrivit pentru nevoile mele.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • #3
      Tocmai din acest motiv vreau sa vad cum se comporta cutia automata in oras. Am intrat in masina, am vazut cat e de mare si chiar mi-a placut insa nu am mers cu ea, nu stiu ce poate motorul
      Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

      Comment


      • #4
        Se pare ca actualul nu poate foarte mult. Noul Jazz va avea 120 CP in echiparea RS, cu motor de 1,5 L. Despre CVT, nu stiu nimic, teoretic ar fi buna. Practic ramane de vazut.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • #5
          Salutări,

          Dacă tot ați adus vorba de noul Jazz (cel lansat acum o săptămână și ceva), aveți vreo idee despre data în care se va începe comercializarea în România?

          Mulțumesc
          Civic 5D 1.8 Sport M/T

          Comment


          • #6
            Sincer, cred ca asta este o buna intrebare pentru cei de la Honda Trading.
            Chiar sunt curios, vor comercializa si motorul 1.5 VTEC pe noul Jazz in Romania ?
            Oricum, eu tot vreau sa vad cum e CVT
            Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

            Comment


            • #7
              Vii la Iasi? :lol:
              Jazul e printre putinile care imi lipsesc la drive, dar am cum sa iti fac rost de masina de testat(Jazz CVT)
              Acu vb cu Vale46/Ionut Balciurescu de Asko, el are Jazz(M/T), din cate stiu, iar ca sa vezi cume CVT vorbesti cu dan sa te plimbe cu hybridul.

              Comment


              • #8
                @amc: fi bine venit aici!
                Intrebarea ta nu are raspuns acum, nici la HTRO si nici la Honda Europe! Cel putin nu oficial!

                Referitor la motorizari:
                suntem optimisti daca visam la aceleasi motorizari ca si cele de pe piata nativa, practica ne-a invatat insa ca noi primim mereu ceva mai slabut (chiar si ca cilindree!), dar de visam mai avem voie.

                Dics, alegerea ar fi perfecta mai ales daca e vorba de "doamna dics", cat priveste TDul, sunt sigur ca o sa te incante.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  Ionut, as veni la Iasi dar mi-e ca raman inzapezit dupa ce trec Siretul
                  Multumesc mult de tot, amabil ca intotdeauna 8) Daca era frumos afara sigur profitam de oferta peste weekend. Cred ca o sa incerc sa vorbesc cu tizul tau de la ASKO, poate are timp intr-o dupa-amiaza.

                  hondatu: daca reusesc sa fac testdrive promit ca revin cu impresii scrise la obiect care sa-i ajute si pe ceilalti viitori vizitatori ai forumului. Doamna dics (ce tare suna ) din pacate este doar pasager desi are carnet dar mai mult ca sigur va profita din plin de masinuta in weekendurile petrecute departe de oras. Abia astept TD-ul
                  Hobby electronics - http://dics.voicecontrol.ro/

                  Comment


                  • #10
                    @hondatu: Mulțumesc.

                    Nu aveam mari speranțe să obțin vreun răspuns, am întrebat și eu, poate-poate. Netul e plin de informații contradictorii - înainte de lansare am citit un preview britanic unde se spunea că în UK noul Jazz/Fit va fi disponibil abia din 2009 Pe de altă parte, pe link-ul postat de julia pe topicul "Jazz news" se amintește în treacăt că în Japonia deja se vinde, iar în restul lumii urmează să înceapă comercializarea din prima jumătate a lui 2008.

                    Eu oricum mai devreme de cinci-șase luni nu voi investi într-o mașină nouă, deci nu mă arde - încă Și chiar și acest interval mi se pare optimist...
                    Civic 5D 1.8 Sport M/T

                    Comment


                    • #11
                      @amc: cam asa am auzit si eu din anumite surse. Se pare ca din toamna lui 2008 se va vinde in SUA si din 2009 in UK, si deci in Europa, si deci in Romania.

                      @Hondatu: ar fi aiurea sa faca niste motorizari mai slabe pentru Europa cand au anuntat ca intra numai cu motoare de 1,3 si 1,5. Ma rog, parerea mea.
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        E aiurea dar asa a fost mereu, N-A EXISTAT NICIODATA o masina cu aceiasi CP aici si acolo, motivele le cunoastem cu totii!
                        Daca nu modifica cilindreea cu siguranta vor fi 5-10-15CP in minus. Oarecum deajuns pentru clasa asta dar mereu vom avea tendinta de a compara cu ce au ei si asta ne face sa ne ofticam. :roll:
                        Oricum ar fi si oricand va veni, SA VINA!
                        HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                        Comment


                        • #13
                          am auzit ca pe cutie automata are 7 viteze si buton de sport ... am ramas
                          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                          DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                          Comment


                          • #14
                            Cutia CVT de pe Jazz este diferita de cea de pe Hybrid. Pe Jazz-ul nou poate o fi altfel ... Jazz-ul CVT e mai "tramvai" decat hybrid-ul in sens ca motorul se tureaza diferit. Cand accelerezi de pe loc (daca nu esti prea greu de picior) pana la 60km/h motorul nu depaseste 2000rpm.

                            @Achim: cutia de viteze are si mod manual (7 speed mode controlat cu padele). Treptele "S" si "L" ale cutiei CVT reprezinta "Second" -> trafic aglomerat accelerari mai rapide (regim de turatii crescut > 2000rpm) si "L" - treapta pentru carosabil cu aderenta precara (zapada, iarna, polei).
                            '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                            Comment

                            Working...
                            X