CRV 2014 (Gen 4) - 2.0L - cand se face distributia?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CRV 2014 (Gen 4) - 2.0L - cand se face distributia?

    Salutare,

    Am un CRV 2014 de nou, benzina 2.0L AWD, 7 ani 75.000km.
    Trebuie sa-i fac revizia si ma uitam in carnet ca niciodata nu au schimbat cureaua de accesorii, am facut reviziile in retea Honda: Asko / Honda Nord.

    Ma gandesc ca trebuia schimbata la 5 ani totusi, dar in carnetul de garantie in tabelul de mentenanta nu zice decat "inspectie curea distributie", nu spune clar cand sa fie schimbata.
    Nu am gasit nicio referinta despre distributie in tabel: curea distributie sau role intinzatoare...

    Deci 2 intrebari va rog:
    1. Cand se schimba cureaua de accesorii? cati ani/km?
    2. la CRV exista si curea de distributie? sau este ceva pe lant?
    3. accesoriile de distributie (role intinzatoare, pompa apa etc) exista si daca da, cand se schimba?

    Multumesc.


  • #2
    Distribuția este pe lanț și rezistă si 400.000 km - se schimbă cānd se aud zgomote stranii.
    Cureaua de accesorii, nu sunt sigur, eu nu am mers mai mult de 100.000 cu un CRV si nu am schimbat-o.
    Bănuiesc că e tot pe bază de inspecție.
    Pompa de apa există, desigur, și uneori - rar - se poate strica. Dar la 75.000 km mașina e ca nouă, nu ar trebui să aveți probleme.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Salut
      cerevelu
      Senior Member
      cerevelu
      Multumesc de raspuns.
      Cand se schimba cureaua de accesorii, se schimba si ceva role intinzatoare? sau ce ar trebui sa fie inclus?

      Comment


      • #4
        Am gasit schema aici:

        https://www.parts-honda.uk/honda-car...71/E61/1/30471

        Pare a fi vorba de:
        1. curea accesorii item 1
        2. o rola - item 9 (surub cu shaiba probabil se refolosesc)
        3. intinzator - item4
        4. item 6 - este un piston hidraulic de intindere probabil, neclar daca se schimba si acela, daca stie cineva?
        5. rola intinzator - item 8

        Intrebarea ramane totusi, cand s-or schimba acestea? la cati km sua ani.


        Click image for larger version

Name:	Distributie_schema.png
Views:	202
Size:	402.4 KB
ID:	877273

        Comment

        Working...
        X