Vreau sa cumpar CR-V, vreau sfaturi!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• La nivelul zilei de azi, eu nu as mai recomanda achiziția unei mașini cu motor diesel.

Un crv 2016 cu motor 2.0 pe benzina mi se pare o varianta de preferat, deși ca masina de mers prin oras va fi cam dificila si nu in ultimul rand, costisitoare.

Despre hrv cred ca e mai potrivită pentru parcurs urban, dar in rest nu ma pronunt.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

• Multumesc pentru raspuns.

Asa cum spuneam mai sus, am un Logan de 1.2 (nu sunt vitezist), cu care am facut 153 de mii de km impreuna cu familia. Am ajuns cu el si in Germania, drumuri de 1000 de km pe zi si a tinut dar nu a fost confortabil.
      Nu vad de ce nu as putea face aceleasi drumuri cu un HR-V, care are spatiu mai bun in interior, de confort si siguranta nu mai vorbesc.

Dpdv benzina vs diesel, m-am uitat destul de mult si la un HR-V de 1.5 iVtec aspirata la 130 cp. Ar putea fi si aceasta o varianta buna dar am observat 3 lucruri:
      1. este mai scumpa la second vs disel din acelasi an cu aceleasi dotari.
      2. dpdv consum, consuma cu circa 2 litri in plus la 100 km vs. diesel.
      3. daca o pun pe gaz, cred ca va trebui sa achizitionez o cutie de pus pe plafon pentru drumurile mai lungi.

La CR-V benzina, consumul este atat de mare in oras (Bucuresti), ca mi-ar anula toata placerea si confortul cu care vine acest model. Prefer sa bag banii in educatia copiilor decat in confortul personal.
      CR-V ul disel cu motorul de 120 intra in calcul din perspectiva consumului redus. Ca si pret de achizitie inseamna intre 2000 Euro si 4000 Euro mai mult decat HR-V ul diesel si cca 1000 Euro mai mult decat HR-V ul benzina.

Ma poate ajuta cineva cu costurile de intretinere Cr-V vs HR-V si ce probleme au frecvent?
      Citeam pe forum ca unii utilizatori au schimbat ambreiajul la circa 50.000 km. Sunt surprins neplacut sa aud asta. Loganul meu are 153000km facuti de mine si nu am schimbat inca ambreiajul.

Am schimbat in schimb distributia la 60.000 si 120.000 pentru ca asa era prevazut in cartea masinii.

Multumesc inca odata.

Comment

• Nu pot sa-ti fac comparatia cu un HR_V dar iti pot spune despre CR V ca e o masina excelenta si fiabila, referitor la varianta 1,6 i-DTEC cu 120 cai. Am consum mediu de 5,1 l facut pe vre o 10.000 km, mai mult exterior, prin oras cred ca ar fi pe undeva pe la 7 - 7,5 l, deci o medie 50%-50% probabil ar fi pe undeva la 6 - 6.5 l.
        Nu stiu ce sa-ti spun de ambreaj, nu e ceva frecvent daca ai gasit pe undeva ca s-a schimbat. La motorizarea asta am inteles ca nu prea ar fi probleme cu DPF-ul, dar daca mergi prea mult prin oras e de preferat sa o mai scoti sa o turezi prin exterior, asa preventiv.
        Eu am luat-o la 103.000 km si am preferat sa schimb mai multe consumabile la ea, iti atasaz un deviz, la un an am pus ulei Motul 0W30 si filtru AM Nipparts care impreuna cu mana de lucru m-a dus la 520 lei (plus reglaj frane). Am 19.000 km cu ea si sunt foarte incantat de confortul ei, probleme nu am avut si consumul te da pe spate, sa ai autonomie de 1100 km cu un plin de 57 l e ceva. La vopsea e cam slabuta, inteleg ca se foloseste un lac ecologic si mai ales pe capota apar ciobituri de la pitricele.
        Iti pun si un articol despre acest motor:

https://www.promotor.ro/news/honda-i...ranta-12732226

si devizul, consumabilele originale sunt mai scumpe dar nu te uita la pretul total ca nu se schimba anual, am preferat eu sa le stiu schimbate, filtru motorina se schimba la 60.000 km, filtru aer intre 30 si 60.000 km, cureaua practic se verifica din 40 in 40.000, lichidul de racire la 60.000 sau 5 ani, filtru polen la 40.000 dar prefer sa-l schimb mai des, lichid frana la 3 ani, lichid transmisie CV intre 60.000 si 120.000 sau intre 4 - 8 ani, bateria am schimbat-o pentru ca nu era pentru Start-Stop desi nu folosesc aceasta functie.

Click image for larger version

Name:	32132.jpg
Views:	111
Size:	76.8 KB
ID:	869195

Comment

• Superrr.
          Multumesc frumos Daniel. Nu ma sperie devizul atasat.
          A ta din ce an este ?
          Consumul de oras este facut in Bucuresti?

multumesc frumos!

Comment

• E din 2014.
            Nu sunt din Bucuresti dar am facut si un consum in Bucuresti si era pe la 7,1.

Name:	7.1.jpg
Views:	81
Size:	60.1 KB
ID:	869200

Niste medii pe distante mai lungi:

Name:	4.8.jpg
Views:	80
Size:	64.4 KB
ID:	869201

Name:	5.1.jpg
Views:	81
Size:	62.4 KB
ID:	869202
            O autonomie cu plinul facut:

Name:	1194.jpg
Views:	82
Size:	56.9 KB
ID:	869203
            Am mai gasit o poza la drum lung, dar sincer nu este relevanta pentru ca eram pe autostrada si am mers constant cu 95 km/h.

Name:	53476509_1427899254019541_3085823355228520448_n.jpg
Views:	100
Size:	37.5 KB
ID:	869199

Comment

• Super consumuri .
              Sa stii ca m-ai convins. Multumesc frumos!

Spatiu are berechet, de consumat nu consuma (e echivalent cu gazul pe care il bag eu in Loganel), impozitul e mic, fiabila sper ca este..... masina ideala pentru mine si familia mea.

Comment

• salut. hrv ul 1.5 benzina eu spun ca la consum sta f bine. 5-6 exterior si pana in 7-8 la mine in oras , e parfum . bafta la decizie .... oricare ti e decizia , e una buna !

Comment

Working...
                X