Revizie CR-V - costuri si informatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Daniel. View Post
    Eneos adus din state sau cel care se gaseste la noi pe piata ?

    Eu am cumparat de la adi si am ramas profund dezamgit ( consum + zgomot fata de valvoline US )
    E normal ca sa fie mai silentios cu Valvoline, pentru ca are la baza un ulei mineral, transformat in sintetic.
    Uleiurile integral sintetice sint "mai zgomotoase" in general. Personal am folosit Motul in vreo 6 masini si la toate am observat un zgomot, sensibil mai mare decit la alte uleiuri cu baza minerala dar transformate in sintetice. Insa zgomotul nu este cea mai importanta proprietate a unui ulei. Altele conteaza mai mult: curatare, rezistenta filmului, rezistenta la oxidare, etc.
    Hondafan forever

    Comment


    • #77
      Originally posted by mhh39 View Post
      Willy, ai sesizat diferente cand ai trecut de la Texaco la Mobil1 si vice versa? Sunet motor, consum ulei, consum benzina.
      Multumesc.
      Motorul e la fel de silentios, iar consumurile de ulei/benzina parca putin mai mari la Mobil 1, voi face un mic bilant dupa inca un an cu Texaco !
      WillyCR-VFAN
      Senior Member
      Last edited by WillyCR-VFAN; 08-01-13, 19:52.
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #78
        Revizia costa mai mult la cutie automata ?

        Comment


        • #79
          Este un alt calendar de intrtinere la transmisia automata fata de cea manuala si alte consumuri.
          Poti afla asta cu un simplutelefon la un dealer.
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #80
            Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
            Eu am exact tipul asta de masina, in mai face 5 ani, intra in al saselea si se misca perfect. In primul an am mers, la motor, pe Texaco 15w40, apoi 3 ani de Mobil1 0w40 (american), de anul trecut iar Texaco..am castigat si asistenta rutiera europeana. Filtre, de la Honda...in 2 situatii am adus eu altceva, la cel de aer numai Honda, acolo nu-i de gluma. Pret...aprox. 700 lei mereu...in anul cu ulei la diferential ..parca 840....la vechiul Megane ieseam mai rau financiar si ala era o gluma pe langa CR-V !..bafta !...oricum masina arata si se comporta superb...daca mai ai si grija de ea..atingi perfectiunea !!
            Fiti atenti : revizie Ford Fiesta , 650 ron , la 50000 km , revizie normala , ulei filtre . Filtrul de motorina la fiesta este 150 ron .
            Sa nu va ganditi niciodata ca e scumpa intretinerea la Honda , e o idee indusa de nu stiu cine , sunt marci care sunt mai scumpe ca intretinere si performante zero .

            Comment


            • #81
              Efectuat revizie la masina din semnatura!
              541 lei, cu manopera si materialele lor! Mai am de schimbat filtrul de aer, la care se vor adauga inca 110 lei, aproximativ! Eu zic ca e mai mult decat bine! Undeva la vreo 2 ore, plus masina spalata, timp total 3 ore!
              Cum am zis, mie mi se pare ok! Voua?
              '16 Honda Civic Lifestyle 1.8 AT Passion Red Metallic
              Ex: '13 Honda CRV Lifestyle 2.0 M/T Passion Red Metallic
              '07 Skoda Octavia Elegance 1.9 TDi MT Silver Metallic
              '04 VW Polo Comfortline 1.4 MT Silver Metallic

              Comment


              • #82
                Nu am reusit sa gasesc pe forum la ce interval se verifica jocul supapelor pentru C-rv , iar pe google search nici atat sau am fost eu prea grabit....

                Comment


                • #83
                  Originally posted by balerinul View Post
                  Nu am reusit sa gasesc pe forum la ce interval se verifica jocul supapelor pentru C-rv , iar pe google search nici atat sau am fost eu prea grabit....
                  e pe gpl cumva?
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by InjectoR View Post
                    e pe gpl cumva?
                    Ai ghicit!

                    Comment


                    • #85
                      atunci nu mai are relevanta ce se intampla in mod normal cand o arzi pe benzina
                      cam la max 30.000km trebu scos capacul si vazut cum stam
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #86
                        La ce service din Bucuresti imi recomandati sa efectuez aceasta operatiune de maintenanta

                        Comment


                        • #87
                          eu foarte bine ma impac cu cei de la Carpati motors de pe calea Grivitei
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #88
                            Ce parere aveti despre uleiul HONDA 0W30? Saptamana viitoare m-am programat pentru o revizie (schimbat toate filtrele + Uleiul motor + lichid ambreiaj), iar cei de la Honda Carpati (Bd-ul Expozitiei) mi-au recomandat ulei full syntetic Honda 0w30. Masina are aproape 130000 km.

                            A mai schimbat cineva lichidul de ambreiaj?

                            Ce imi recomandati Asko sau Honda Carpati (Bd Expozitiei)?

                            Comment


                            • #89
                              Uleiul Honda e bun. In afara ca e scumput, nu dai gres cu el.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by ticker View Post
                                Uleiul Honda e bun. In afara ca e scumput, nu dai gres cu el.
                                Multumesc pt sfat. Iar despre reprezentanta imi poti da niste sfaturi?

                                Comment

                                Working...
                                X