Revizie CR-V - costuri si informatii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    La un CR V an fabricatie 2005 2.0 AT / reviza de 60.000 km, stie cineva ce anume se schimba / verifica si cam chit ar costa ?

    Comment


    • #17
      Originally posted by hCr View Post
      La un CR V an fabricatie 2005 2.0 AT / reviza de 60.000 km, stie cineva ce anume se schimba / verifica si cam chit ar costa ?
      Lasa-mi un mail si iti trimit eu informatiile de care ai nevoie. Le am si eu de la Bogdan care m-a ajutat sa inteleg despre ce e vorba.
      Honda CRV 2,2 A/T Elegance 2010

      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/fol34buc

      Comment


      • #18
        Originally posted by fol34buc View Post
        Lasa-mi un mail si iti trimit eu informatiile de care ai nevoie. Le am si eu de la Bogdan care m-a ajutat sa inteleg despre ce e vorba.
        ti am trimis un PM cu adresa mea de e mail ... insa nu am primit nici un raspuns ... any news ?

        Comment


        • #19
          Domnul doctor o fi ocupat, stai linistit
          Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
          ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

          Comment


          • #20
            Originally posted by hCr View Post
            ti am trimis un PM cu adresa mea de e mail ... insa nu am primit nici un raspuns ... any news ?
            Scuze de intarziere.

            Ti-am forwardat mesajul lui Bogdan cu lista.
            Honda CRV 2,2 A/T Elegance 2010

            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/fol34buc

            Comment


            • #21
              Nu va suparati ... tot in legatura cu reviziile. In manualul meu apar intervale din 6 in 6 luni. La cele la 6 luni (adica la mijlocul la - 1 an, 2 ani, 3 ani etc.) scrie ceva de genul "doar pentru conditii dificile" (de exploatare banuiesc). Voi ati mers si la aceste verificari ?
              Honda CR-V 2.0 (2008) Elegance / Sport, Sparkle Gray Pearl
              http://picasaweb.google.com/obscuru/HondaCRV#

              Comment


              • #22
                Revizie CR-V 2008, 2.2 Diesel

                Am cautat un thread care sa contina informatiile de care am nevoie dar n-am gasit tot ce imi trebuie. Deci fratele meu trebuie sa faca revizia ( are 16.000 km ) si as vrea sa-l ajut.
                Ce ulei este recomandat?
                Am inteles ca ii trebuie 6 litri.
                Se schimba si uleiul de la diferential ( ce tip de ulei )?
                Surse de consumabile si preturi ( filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen )?
                Cost manopera revizie?

                Multumesc
                hondatu
                Administrator
                Last edited by hondatu; 25-02-10, 11:43.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #23
                  Uleiul trebuie sa fie 5W30 sau 0W30 (mai bun pentru Diesel) si trebuie intr-adevar 6 litri. Poti sa iei de unde ai luat si tu pentru tine. Valvoline recomanda SynPower MST 5W-30 sau SynPower ENV C2 SAE 5W-30 (http://www.valvolineeurope.com/UploadedFiles/1696.pdf)

                  La diferential se poate gandi la schimbare de la 60.000 km.

                  Pentru filtre:

                  Mann produce doar filtrul de ulei si filtrul de polen (http://www.mann-hummel.com/mf_prodka...tlg_subpage=02

                  ALCO gasesti aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=4601

                  Din pacate nu gasesc filtre de aer si de motorina Purolator pentru ca este Diesel si in State nu au diesel.
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #24
                    Uite un copy-paste de la revizia mea, daca mai ai nevoie de ce vb maine.
                    De filtre aer si polen vb cu FLORIN CRISTEA.

                    inalizat revizia de 1 an (sau 20k)....la mine 1 an si 9200 km:
                    1. Asko f draguti si serviabili !
                    2 Amenda...2325,41RON (23 mil) cu tva
                    3 . Desfasurator:
                    3.1 Materialefara tva)
                    - kit reparatie far =40 (asta nu s-a putut pe garantie datorita unor pb cu cartea de garantie , a mea)
                    -ulei motor 6 l =450(eu am ales ulei honda , mai era optiunea texaco mai ieftin un pic)
                    -filtru ulei=49,92
                    -garnitura filtru ulei=3,45
                    -filtru combustibil=148 (mai puteam sa-l tin pana la 20k, am ales eu sa-l schimb)
                    -filtru aer diesel=129
                    -filtru polen=230
                    -spray frana=15
                    -ulei diferential=66,25 (puteam sa-l tim pana la 20k, eu am ales sa-l schimb.Dopa asta se schimba di 40k in 40k. Test: se bracheaza rotile max stanga sau dr..se acc puternic...daca se aude un uruit spate se schimba )
                    TOTAL=1132,60 fata tva...1347,80 cu tva

                    Manopera:
                    -rev principala=392,90
                    -filtru mot 119,06
                    ulei dif=71,44
                    -cablaj far=95,25
                    lichi ambreiaj=119,06 (???)
                    -regenerare fitru particule=119,06 (chiar pe dru spre service a inceput sa clicaie martorul pe bord.Am fost sfatuit sa mai merg asa.Eu am ales regenerarea.E o pb care apare des , neavand regenerare proprie-aviz pt cei care le-au cumparat de afara-.Crv pt romania si anglia nu au filtru de particule , deci a-ti scapat de asta.Se face numai in service)
                    ToTAL= 821,53 fara tva...977,61 cu tva
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
                    http://www.hotelcehov.ro/

                    Comment


                    • #25
                      revizia completa la 330 diesel BMW e cam 1600 RON la dealer autorizat
                      Honda asta e cam scumpa la revizii, e cam prea premium....
                      R1200C
                      330d
                      2008 Accord 2.4 MT - sold
                      Golf V

                      Comment


                      • #26
                        Haideti sa va oftic, mai ales pe cei din Bucuresti (prietenii lui Doc de la Asko): prima revizie pe la 8.600 km (pentru ca au trecut mai bine de 6 luni) la Elcoprest Rm-Valcea Z E R O lei, euro, ce vreti voi .
                        '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

                        NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by CDS View Post
                          revizia completa la 330 diesel BMW e cam 1600 RON la dealer autorizat
                          Honda asta e cam scumpa la revizii, e cam prea premium....
                          Misto, ii voi spune fratelui meu sa-si ia BMW 330 diesel. BMW-ul ala de care zici e Crossover?

                          Originally posted by catalind View Post
                          Haideti sa va oftic, mai ales pe cei din Bucuresti (prietenii lui Doc de la Asko): prima revizie pe la 8.600 km (pentru ca au trecut mai bine de 6 luni) la Elcoprest Rm-Valcea Z E R O lei, euro, ce vreti voi .
                          Vinde-mi pontul sa faca si fratele meu revizia gratis
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #28
                            Sfat: orice alegi sa faci nu uitati sa schimbati uleiul in diferential. E si un buletin de service pe tema asta daca nu ma insel, adica prima oara se schimba la 20 k . Eu zic sa-l schimbe acum.
                            '05 S2000
                            '05 Accord LS i-CTDI
                            '08 Lexus RX 400h

                            Comment


                            • #29
                              Multumesc pentru sfat Sorin.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by catalind View Post
                                Haideti sa va oftic, mai ales pe cei din Bucuresti (prietenii lui Doc de la Asko): prima revizie pe la 8.600 km (pentru ca au trecut mai bine de 6 luni) la Elcoprest Rm-Valcea Z E R O lei, euro, ce vreti voi .

                                Si crezi ca il incanta cu ceva pe KMR sau fratele acestuia ca ai facut tu revizia gratuita din cauza unor facilitati primite de la dealer? Oricine poate primii cadou o revizie de la un anumit dealer, totul depinde de bunavointa dealerului respectiv.


                                Originally posted by Sorin View Post
                                Sfat: orice alegi sa faci nu uitati sa schimbati uleiul in diferential. E si un buletin de service pe tema asta daca nu ma insel, adica prima oara se schimba la 20 k . Eu zic sa-l schimbe acum.
                                Are dreptate Sorin, uleiul din diferential este recomandat sa il schimbati la 20k. Sfatul meu este sa il schimbati chiar mai devreme, 15k ar fi si mai bine.
                                Doc
                                Hondafan Member
                                Last edited by Doc; 24-11-09, 07:40.
                                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                                Comment

                                Working...
                                X