Revizie CR-V - costuri si informatii

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• KMR
    replied
    Multumesc pentru sfat Sorin.

Leave a comment:

• Sorin
    replied
    Sfat: orice alegi sa faci nu uitati sa schimbati uleiul in diferential. E si un buletin de service pe tema asta daca nu ma insel, adica prima oara se schimba la 20 k . Eu zic sa-l schimbe acum.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Originally posted by CDS View Post
    revizia completa la 330 diesel BMW e cam 1600 RON la dealer autorizat
    Honda asta e cam scumpa la revizii, e cam prea premium....
    Misto, ii voi spune fratelui meu sa-si ia BMW 330 diesel. BMW-ul ala de care zici e Crossover?

Originally posted by catalind View Post
    Haideti sa va oftic, mai ales pe cei din Bucuresti (prietenii lui Doc de la Asko): prima revizie pe la 8.600 km (pentru ca au trecut mai bine de 6 luni) la Elcoprest Rm-Valcea Z E R O lei, euro, ce vreti voi .
    Vinde-mi pontul sa faca si fratele meu revizia gratis

Leave a comment:

• catalind
    replied
    Haideti sa va oftic, mai ales pe cei din Bucuresti (prietenii lui Doc de la Asko): prima revizie pe la 8.600 km (pentru ca au trecut mai bine de 6 luni) la Elcoprest Rm-Valcea Z E R O lei, euro, ce vreti voi .

Leave a comment:

• CDS
    replied
    revizia completa la 330 diesel BMW e cam 1600 RON la dealer autorizat
    Honda asta e cam scumpa la revizii, e cam prea premium....

Leave a comment:

• ryloy
    replied
    Uite un copy-paste de la revizia mea, daca mai ai nevoie de ce vb maine.
    De filtre aer si polen vb cu FLORIN CRISTEA.

inalizat revizia de 1 an (sau 20k)....la mine 1 an si 9200 km:
    1. Asko f draguti si serviabili !
    2 Amenda...2325,41RON (23 mil) cu tva
    3 . Desfasurator:
    3.1 Materialefara tva)
    - kit reparatie far =40 (asta nu s-a putut pe garantie datorita unor pb cu cartea de garantie , a mea)
    -ulei motor 6 l =450(eu am ales ulei honda , mai era optiunea texaco mai ieftin un pic)
    -filtru ulei=49,92
    -garnitura filtru ulei=3,45
    -filtru combustibil=148 (mai puteam sa-l tin pana la 20k, am ales eu sa-l schimb)
    -filtru aer diesel=129
    -filtru polen=230
    -spray frana=15
    -ulei diferential=66,25 (puteam sa-l tim pana la 20k, eu am ales sa-l schimb.Dopa asta se schimba di 40k in 40k. Test: se bracheaza rotile max stanga sau dr..se acc puternic...daca se aude un uruit spate se schimba )
    TOTAL=1132,60 fata tva...1347,80 cu tva

Manopera:
    -rev principala=392,90
    -filtru mot 119,06
    ulei dif=71,44
    -cablaj far=95,25
    lichi ambreiaj=119,06 (???)
    -regenerare fitru particule=119,06 (chiar pe dru spre service a inceput sa clicaie martorul pe bord.Am fost sfatuit sa mai merg asa.Eu am ales regenerarea.E o pb care apare des , neavand regenerare proprie-aviz pt cei care le-au cumparat de afara-.Crv pt romania si anglia nu au filtru de particule , deci a-ti scapat de asta.Se face numai in service)
    ToTAL= 821,53 fara tva...977,61 cu tva

Leave a comment:

• Delphi
    replied
    Uleiul trebuie sa fie 5W30 sau 0W30 (mai bun pentru Diesel) si trebuie intr-adevar 6 litri. Poti sa iei de unde ai luat si tu pentru tine. Valvoline recomanda SynPower MST 5W-30 sau SynPower ENV C2 SAE 5W-30 (http://www.valvolineeurope.com/UploadedFiles/1696.pdf)

La diferential se poate gandi la schimbare de la 60.000 km.

Pentru filtre:

Mann produce doar filtrul de ulei si filtrul de polen (http://www.mann-hummel.com/mf_prodka...tlg_subpage=02

ALCO gasesti aici: http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=4601

Din pacate nu gasesc filtre de aer si de motorina Purolator pentru ca este Diesel si in State nu au diesel.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Revizie CR-V 2008, 2.2 Diesel

Am cautat un thread care sa contina informatiile de care am nevoie dar n-am gasit tot ce imi trebuie. Deci fratele meu trebuie sa faca revizia ( are 16.000 km ) si as vrea sa-l ajut.
    Ce ulei este recomandat?
    Am inteles ca ii trebuie 6 litri.
    Se schimba si uleiul de la diferential ( ce tip de ulei )?
    Surse de consumabile si preturi ( filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, filtru polen )?
    Cost manopera revizie?

Multumesc
    Last edited by hondatu; 25-02-10, 11:43.

Leave a comment:

• Clauds
    replied
    Nu va suparati ... tot in legatura cu reviziile. In manualul meu apar intervale din 6 in 6 luni. La cele la 6 luni (adica la mijlocul la - 1 an, 2 ani, 3 ani etc.) scrie ceva de genul "doar pentru conditii dificile" (de exploatare banuiesc). Voi ati mers si la aceste verificari ?

Leave a comment:

• fol34buc
    replied
    Originally posted by hCr View Post
    ti am trimis un PM cu adresa mea de e mail ... insa nu am primit nici un raspuns ... any news ?
    Scuze de intarziere.

Ti-am forwardat mesajul lui Bogdan cu lista.

Leave a comment:

• tokyodream
    replied
    Domnul doctor o fi ocupat, stai linistit

Leave a comment:

• Daniel.
    replied
    Originally posted by fol34buc View Post
    Lasa-mi un mail si iti trimit eu informatiile de care ai nevoie. Le am si eu de la Bogdan care m-a ajutat sa inteleg despre ce e vorba.
    ti am trimis un PM cu adresa mea de e mail ... insa nu am primit nici un raspuns ... any news ?

Leave a comment:

• fol34buc
    replied
    Originally posted by hCr View Post
    La un CR V an fabricatie 2005 2.0 AT / reviza de 60.000 km, stie cineva ce anume se schimba / verifica si cam chit ar costa ?
    Lasa-mi un mail si iti trimit eu informatiile de care ai nevoie. Le am si eu de la Bogdan care m-a ajutat sa inteleg despre ce e vorba.

Leave a comment:

• Daniel.
    replied
    La un CR V an fabricatie 2005 2.0 AT / reviza de 60.000 km, stie cineva ce anume se schimba / verifica si cam chit ar costa ?

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    George e super baiat, nu vreau sa-i iau apararea, dar nu e vina lui...
    Iti spun eu mai multe pe mail... :wink:

Leave a comment:

Working...
X