Revizie CR-V - costuri si informatii

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

E bine, are vreo 16 000 km deci nu e mare deranj. Multumesc Doc.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

@Doc: parerea mea e ca orice ban conteaza acum, iar dealerii din Bucuresti folosesc principiul "de ce sa scad 1000 de epuroi ca oricum vine vreun...(completati voi) si o cumpara"; asa ca incercati si la dealerii din provincie, au oferte mult mai bune, posibil si la service. ce inseamna mult sau putin in utilizarea sistemului 4x4? (intrebarea e legata de raspunsul tau intr-un alt thread)

Ar fi bine sa facem o lista cu ce trebuie schimbat si la ce interval de timp sau km.
      De exemplu daca nu fac 20.000 km la 12 luni (cum scrie in cartea de service) si fac revizia de 20.000 km sa zicem la 16 luni (normal, se vor decala si celelalte) ce se intampla? Sau trebuie facuta din 6 in 6 luni indiferent de numarul de km?
      '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

Comment

scuze...dar nu vria sa posteze handicapatul asta de modem...asta era postul:

Cred ca mai instructiv si corect ar fi sa postam aici un desfasurator cu devizul reviziilor facute de fiecare si cu dealer-ul la care a facut aceasta revizie.

Din pacate nu prea am vazut asa ceva pe aici, iar aceste informatii sunt cu adevarat utile pentru cei care urmeaza sa le faca.

Asa , fiecare poate sa traga concluzii din date concrete, bazate pe "experienta" celor de dinaintea lor. De asemenea ne putem ajuta reciproc cu diferite sfaturi in privinta achizitiei de consumabile (ulei, filtre,etc) cu care diversi dealeri (ASKO, de ex) te lasa sa vii tu, fara a pierde garantia.

Stiu ca e mai usor sa scrii "la misto" sau sa acuzi decat sa tastezi 20 de randuri ale unui deviz (sau merge si scanat), dar ma gandesc ca poate asa terminam si cu galceava ca "ala e mai prost, alalalt era mai ieftin..."

Ce ziceti?
        Last edited by ryloy; 24-11-09, 16:09.
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
        http://www.hotelcehov.ro/

Comment

ryloy, destul de scumpa revizia. cand am luat masina de la celalalt dealer din bucuresti mi-au spus ca revizia de 1 an este maxim 350-400 de euro. tu ai platit putin mai mult. or dealer-ul a ''denaturat'' adevarul despre costul reziviziei, or ai ales tu sa platesti mai mult...

revin, am uitat ca tu ai diesel. si din cate stiu de la alte marci, e posibil ca si de asta costurile reviziei tale sa fie mai mari...
          Last edited by ticker; 24-11-09, 16:30.

Comment

[QUOTE=KMR;290099]Misto, ii voi spune fratelui meu sa-si ia BMW 330 diesel. BMW-ul ala de care zici e Crossover?

Pe 330d il am de 4 ani si i-am facut revizia numai la dealer. Stiu bine preturile. E berlina evident. Intra 8 litrii de ulei la motor. Numai uleiul la diferential se plateste in plus fata de o berlina. E lifetime uleiul la cutii si diferentiale la BMW din cate stiu eu. Asta nu inseamna ca nu pica piesele uneori

Am vandut Honda inainte de prima revizie si nu stiu cat costa la noul Accord 2.4 o revizie.

Acum am si un Crosser 2.4. i CVT acum, dar nu am ajuns inca la prima revizie.
            R1200C
            330d
            2008 Accord 2.4 MT - sold
            Golf V

Comment

boris, habar nu am, poate ca am platit mai mult, nu stiu pt ca nu am cu ce sa fac comparatie, vad ca lumea e mai ocupata sa arunce cu vorbele decat cu date concrete. Poate o sa pot sa mai scad din pret venind eu cu o parte din consumabile.La vremea cand a trebuit sa fac eu revizia, erau doar 2-3 care pomenisera de revizii...si alea pe la 40 000...asta ca sa-ti dai seama ca eram cam "in ceata"...era bine daca aveam aceste informatii atunci...asta e...

PS: ...am corectat postul de mai sus ...care nu a vrut sa se editeze mai devreme...
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/ryloy/
              http://www.hotelcehov.ro/

Comment

Probabil prin primavara voi avea date concrete despre costuri ca, probabil, atunci voi face km necesari pt revizie. Desi banii sunt importanti, eram mai mult interesant de atitudinea vanzatorului fata de client...

Comment

De curiozitate o sa merg in weekend la Valcea si sa intreb cat a facut prima mea revizie, daca nu o astept pe a doua...trec repede kilometrii, sunt aproape de 11.000. E buna ideea lui Bogdan, as mai adauga ca orice piesa sau chestie schimbata/inlocuita sa fie trecuta tot aici cu tot cu costurile aferente.
                  '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

Comment

Sa stiti ca e foarte buna ideea asta sa scrieti cat s-a cheltuit la revizii ! Fiind din Timisoara toti prietenii si amicii m-au sfatuit sa merg in Ungaria sa fac revizia, asa ca in februarie cand masina a avut 1 an m-am programat acolo la reprezentanta acolo. Au schimbat ulei motor, ulei diferential, filtru ulei, filtru de la clima si mi-au dat-o si spalata ! Total 210 euro ( a stat 3 ore in service, si au spus ca au verificat tot inclusiv presiunea din pneuri ! )

Comment

Revizie 50.000 km, Honda Raiman, Targoviste, dupa un telefon dat asa, degeaba: 304 RON, pentru ca am prins o promotie in care manopera era gratis.
                      In pret au intrat:
                      Ulei - Mobil 1 0w40
                      filtru ulei
                      verificarea masinii
                      ungerea portierei de la sofer pentru ca scartiia
                      reglarea franei de mana pentru ca tinea prea sus.

Drept urmare, m-au convins sa fac 100 de km de la Bucuresti si sa revin pentru schimbarea filtrului de combustibil (aprox 200RON) si a lichidului de frana (170 RON), masina avand 3 ani.

Le urez multa bafta si sa o tina tot asa.

Comment

Salut, spre comparatie prezint si revizia mea:
                        La Asko, Bucuresti. Revizie de 20000km, facuta pe la 23000 km. Amabili, mi-au zis ca nu e nicio problema, am in continuare garantie (e si in interesul lor, nema garantie nema revizie la ei ). Schimbat ulei motor (am ales Texaco la recomandare de expert, cel Honda e identic dpdv tehnic doar ca e dublu ca pret), filtru ulei, filtru aer, filtru a/c, ulei diferential, incarcat baterie ca era cam goala (masina a stat mai bine de doua luni), manopera, maruntisuri, cost total 1150 RONI cu TVA cu tot. Ma asteptam la 1400-1500 RONI, deci pretul mi s-a parut mai mult decat ok.

Comment

Dupa cum spuneam intr-un post anterior, m-am decis sa revin la Targoviste pentru a completa revizia. Astazi am facut urmatoarele:
                          1. Inlocuit lichid de frana (cu lichid DOT 4 Bosch)
                          2. Inlocuit filtru combustibil (diesel)
                          3. Doua cleme de plastic de la un ornament portbagaj

Total final: 315 RON

Comment

Lichidele de la servo, antigel si frana este obligatoriu sa pun de la Honda ? sau pot folosi si alte produse de la diferite marci ?

Comment

Eu am preferat sa pun numai consumabile originale pana acum. La filtrul de aer insa am o nelamurire si eu, oare care e diferenta de calitate intre cel original si cel Mahle sau Mann? Pretul e cert in avantajul celor din urma.

Comment

Pai din cate observ ai spus mai sus ca lichidul de frana nu este Honda .... este Bosch

De asta intreb ptr ca trebuie sa le schimb si nu stiu ce sa fac ... sa le schimb in reprezentanta cu produse originale sau la un services cu produse compatibile si cu un pret de ~5 ori mai mic ....
                                Last edited by Daniel.; 26-07-10, 14:53.

Comment

Working...
                                X