Consumuri la CR-V !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La mine s-a stabilizat la 8,2 in oras ( mers la gramada, cu atentie, si drumuri scurte de obicei) si sub 7 pe nationale cu viteza de max 100 si cam 11 la 140 pe autostrada si peste 16 la 160 - 180 pe unde se poate in Germania...
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • Ultimii 500 km, preponderent exterior, dar si in București.
      Attached Files
      ___________________________________________
      '12 Honda CR-V Executive, 2.0 M/T, Alabaster Silver

      Comment


      • asa da, e foarteee bineee la un cazanel ca asta...
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Primul drum in afara Bucurestiului, pe DN1, 80 km/h in localitati, 100 - 110 km/h in afara.

          La dus condus in stilul masinii anterioare (1.9D M/T), consum 7,9 l / 100 km.
          La intors condus in stil mai economic (demaraje mai blande), consum 6,9 l / 100 km pana in Baneasa, 7,4 pana acasa
          2011 Honda CR-V 2.0 A/T Polished Metal Metallic

          Comment


          • Benzina AT ... in afara orasului, pe autostrada Ungaria - Austria, am scos 7,9 % la mers aproape constant la 130 km/h (fara cruise). Tot pe autostrada, la intoarcere, mers in proportie de 95% din drum pe cruise, tot la 130 am scos 8,3 %. Prin tara am mers destul deja si am o medie de 8,9%, mers normal in localitati si in afara 120-140 km/h. In oras acum am 9.8%, dar am mers foarte frumos cu ea. In mod normal stau intre 10.5 si 11.5% ceea ce mi se pare foarte foarte bine pentru masina asta.

            Am fost pe autostrada Timisoara - Arad (dus - intors) cu fix 70km/h constant - fara cruise (usor la "bascalie")...am scos 6,6% consum ...pt a-i arata unui bun prieten (care era in dreapta) ca masina asta poate fi si "economica" daca vrei
            CRV - 2013 - 2.0 AT - Lifestyle - Crystal Black Pearl
            www.ungurubulan.ro

            Comment


            • La 130-140 km/h este imposibil sa scoti consumurile alea, dar daca spui tu, asa o fi !!
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • WillyCR-VFAN...am mers cu fix 130 nu cu 140
                Cand ne vedem te fac o tura sa vezi cu ochii tai.

                By the way: folosesc METABOND pe masina de cand am luat-o. Folosesc produsele astea de mai bine de 3 ani si sunt foarte multumit de ele. Poate are si asta influenta.
                CRV - 2013 - 2.0 AT - Lifestyle - Crystal Black Pearl
                www.ungurubulan.ro

                Comment


                • Ce sa zic ?! Sper sa ai dreptate, la mine consumurile sunt mai mari la cel mai economic mers si avem cam aceeasi jucarie. Probabil conteaza si Metabond, stiu ce face, dar n-am vrut sa-l folosesc la un motor Honda, care chiar se apropie de perfectiune, fara "sosuri" suplimentare, asa cum l-a gandit japonezul ! Daca tu esti multumit si n-ai avut niciodata surprize...e foarte bine !...seara placuta !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • Originally posted by Mogosh View Post
                    Benzina AT ... in afara orasului, pe autostrada Ungaria - Austria, am scos 7,9 % la mers aproape constant la 130 km/h (fara cruise).
                    Nu am benzinara, dar mi se pare ca si imposibil un astfel de consum la cereveul benzinar. Ma rog, orice se poate... vant din spate, panta mare de coborat, cine stie.
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • Nici vorba, eu am mers cu modelul 2008 2.0 A/T pe o zapada de numa numa de la Brasov la Iasi cu 5 persoane si bagaj si am scos undeva pe la 8%, pe vreme buna, masina incarcata decent + nu mai punem modelul nou, nu mi se pare deloc imposibil.
                      '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                      Fosta:
                      '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                      Javascript motherfucker in Iasi?
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                      Comment


                      • Pai atunci incepe sa imi para rau ca am diezeloaie, toate e mai scumpe, si impozitele, si motorina, si toate alea... hm. Inseamna ca nu e nici o diferenta intre consumuri... raman doar cu placerea formidabilului cuplu, si atat. Asta e.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • Da, in afara orasului la benzinar si mie mi se pare rezonabil ce se spune mai sus, acolo nu e mare diferenta fata de diesel intr-adevar. In oras, mai ales daca e Bucuresti, si mai ales daca e ora de varf, apare diferenta - in functie de conditii poti si inmulti cu doi

                          Comment


                          • Originally posted by cerevelu View Post
                            Pai atunci incepe sa imi para rau ca am diezeloaie, toate e mai scumpe, si impozitele, si motorina, si toate alea... hm. Inseamna ca nu e nici o diferenta intre consumuri... raman doar cu placerea formidabilului cuplu, si atat. Asta e.
                            N'as spune doar placerea cuplului, per total masina se misca mult mai bine cu diesel decat cu benzina, din cauza greutatii mai mult ca sigur, iar la A/T, fiind cutiile in 5 trepte mega lungi, benzina e trista rau daca vrei sa mergi mai tare/depasesti din scurt/etc. Din acest motiv 99% mi'as lua diesel sau "in cel mai rau caz" benzina M/T. Cat despre consum, n'am mers cu diesel A/T, doar M/T, diferente sunt decente/minime daca mergi normal/legal in momentul in care ai calcat-o pe coada sau te-ai grabit cumva sau esti genul "smuls" (opusul lui mers constant), se schimba tare situatia in favoarea dieselului.
                            '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                            Fosta:
                            '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                            Javascript motherfucker in Iasi?
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

                            Comment


                            • Mie nu mi s-a parut deloc greu benzinara M/T alor mei. Dimpotriva e destul de fasneata. Nu cred ca A/T omoara atat de mult din senzatia asta fata de M/T,
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Benzinara A/T, daca vrei, e fasneata rau, ii poate pune pe ganduri pe cei cu benzinara M/T, din nefericire se simte la consum, dar.....mai conteaza ?
                                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                                Comment

                                Working...
                                X