Baie ulei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Baie ulei

    Salut, scuze pentru exprimare dar nu cunosc termenii specifici. Am inteles ca in baia de ulei de la Ctr ar fi niste "chestii" ca sa scoata noxele necesare. Am inteles ca daca se elimina acele jucarii masina si-ar schimba radical comportamentul.

    Stie cineva mai multe informatii?

    Multumesc

  • #2
    Salut,

    Sunt niste arbori de echilibrare .....pentru eliminarea vibratiilor...nu pentru noxe. Se inlocuieste pompa originala care include acei arbori de echilibrare cu pompa de ulei de la FD2 care are o pompa asemanatoare cu cea de la EP3 sau daca vrei mai mult...gen muuult mai multe ture....atunci mergi pe pompa de la Toda care este exact pompa de FD2 cu ceva modificari pentru a avea presiune si debit de ulei la turatii si mai mari.......OEM FN2 duce mai putine ture decat OEM FD2 care la randul ei duce mai putine ture decat Toda. Se castiga considerabil ca si performanta.....ajung mai multi cai la roata prin scaderea pierderilor prin transmisie, subansamble etc....am vazut raportati chiar si 10 cai mai bine......insa apar mici vibratii in plus iar zgomotul motorului se schimba si creste putin in volum...uneori cu ceva rezonanta la 3500-4500 RPM insa repet...castigul este considerabil .....poate chiar neasteptat de mare. Inca o parte negativa ar fii montajul.....e destul de complicat sa schimbi pompa....se desface motorul destul de mult si pe jos si pe sus pe la capacul axelor pentru a schimba lantul de distributie si intinzatoarele de la el.....acestea vin cu noua pompa. Aaaa.....si inca ceva...pompa OEM FD2 este mult mai usoara decat cea OEM FN2....asta daca te gandesti si la astfel de lucruri.

    Sper ca te-ai lamurit

    Comment

    Working...
    X