Caut posesori de 5D sau 3D cu i-shift in bucuresti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Caut posesori de 5D sau 3D cu i-shift in bucuresti

    Am nevoie de un pic de ajutor inainte sa ma decid asupra unei variante de civic. Probabil achizitia o voi face peste cateva luni. Fost posesor de civic 4th gen doresc sa raman in familie si ma gandesc la un 5D sau 3D cu i-shift. Am citit foarte multe review-uri, relatari personale, pareri, opinii, etc. despre varianta asta dar nu am ajuns inca sa vad unul live. Cei mai multi spun ca e o varianta de transmisie pe care posesorii o iubesc sau o urasc cu desavarsire.

    As incerca prin intermediul forumul sa iau legatura cu proprietari de civic cu i-shift, din bucuresti, care ar fi suficient de binevoitori sa-si rupa un pic de timpul personal sa se intalneasca cu mine pentru o tura cu civic-ul. Nu tin neaparat sa conduc eu, mi-ar fi suficient si din dreapta, sa vad cum schimba, cum merge pe manual/pe auto, la accelerari mai puternice/mai line, etc.

    In special m-ar interesa sa stiu si daca au update la soft pentru i-shift. Din cate am inteles, a iesit o versiune noua undeva prin 2008/2009 care rezolva destul de multe probleme si scade mult din timpul schimbare de viteze (de pe la 1 secunda si ceva pana la ~0.7 sec). Va rog sa ma corectati daca timpii nu-s asa, nu mai stiu pe unde si cand am citit datele.

  • #2
    civic face-lift(2009+) are o automata clasica in loc de i-shift si eu personal ti-o recomand.

    i-shift-ul n-a fost cea mare reusita inginereasca a celor de la honda
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • #3
      Originally posted by dragostan View Post
      civic face-lift(2009+) are o automata clasica in loc de i-shift si eu personal ti-o recomand.

      i-shift-ul n-a fost cea mare reusita inginereasca a celor de la honda
      Din pacate am auzit treaba asta de la multa lume. As merge totusi pe varianta cu i-shift in loc de automata pentru posibilitatea de a merge in modul "manual" cand as avea nevoie.

      De asemenea este si o diferenta de pret destul de semnificativa pe piata sh intre modelele 2006-2008 si 2009+. Trebuie sa tin cont si de aspectul asta, fiind limitat la buget.

      Comment


      • #4
        Salut. Daca vrei sa te plimbi cu 5D Facelift A/T (deci nu i-Shift), eu sunt maine la revizie la Asko, pe varianta, incepand cu ora 8.

        Comment


        • #5
          Sunt convins ca si cu AT normala poti alege cand sa schimbi tu vitezele daca are acele ”padele” nu?
          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

          Comment


          • #6
            N-are padele, in schimb ai D3, D2, D1 cu care poti controla suficient de bine cutia, plus ca un picior "experimentat" te ajuta sa schimbi si in sus si in jos exact cand vrei.

            Comment


            • #7
              ce inseamna D1, D2, D3 mai exact? Poti schimba doar primele 3 viteze?

              Multumesc de oferta, dar din pacate maine dimineata nu am cum sa ajuns la ASKO. Eventual tinem legatura si daca vei mai avea un drum pe aici, ne intalnim.

              Comment


              • #8
                In D1 cutia ramane blocata in treapta I. (utila atunci cand urci rampe accentuate)
                In D2 masina ramane blocata in treapta a II-a. (utila in cazul plecarii de pe loc iarna, sau, cand pregatesti o depasire din scurt, treapta a II-a propulsand masina pana la 110 Km/h)
                In D3 cutia foloseste doar treptele I-II-III. (utila cand tractezi o rulota, conform manualului, sau in cazul unei depasiri din scurt, la viteze mai mari. In treapta a III-a ajungi pe la 160 Km/h maxim)

                Eu folosesc destul de rar totusi aceste trepte, intrucat in D, cum spuneam, te poti obisnui sa controlezi doar din acceleratie treapta in care mergi.

                Comment


                • #9
                  Sa inteleg ca ar exista Drive/Sport/Neutru/Marsarier si D1-3?
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                  Comment


                  • #10
                    Nu are mod sport cutia automata de pe civic, desi ar fi fost bine venit (pe langa un mod M in loc de D1-3).
                    Are asa: P, R, N, D, D3, D2, D1 (sper ca-mi amintesc bine ordinea).

                    Comment


                    • #11
                      Are defapt P R N D D3 2 1.

                      Comment


                      • #12
                        ok, in sfarsit am reusit sa fac un test drive cu un 5D cu i-shift la Carpati. Mi-a placut mult de tot cum merge, sunt absolut convins ca m-as intelege bine cu cutia respectiva. Singura treaba e ca nu stiu daca ce am condus eu a fost inainte sau dupa update-ul de software. Masina e din 2008 si tot in 2008 din cate stiu au scos si update-ul. E vreo modalitate sa aflu daca e versiunea noua sau doar daca intreb dealer-ul. Reprezentantul cu care am vorbit nu stia, si ma astept ca daca se duce la cei de la service sa intrebe, nu o sa primeasca vreun raspuns clar... stiu cum merg treburile la noi din pacate...

                        Doua intrebari:

                        - a reusit cineva cu civic cu i-shift sa primeasca update-ul la vreunul din dealerii de la noi?
                        - exista vreo modalitate sa alfu eu, in caz ca iau masina, ce revizie este? Se poate cumpara vreo interfata sa ma leg de un calculator si sa vad erori/codrui de la senzori, etc?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by victoras_h View Post

                          Doua intrebari:
                          - a reusit cineva cu civic cu i-shift sa primeasca update-ul la vreunul din dealerii de la noi?
                          - exista vreo modalitate sa alfu eu, in caz ca iau masina, ce revizie este? Se poate cumpara vreo interfata sa ma leg de un calculator si sa vad erori/codrui de la senzori, etc?

                          Hi,

                          Referitor la prima intrebare eu am primit update la soft cand mi-am facut diagnoza la Asko.Despre I-shift am numai cuvinte de lauda nu am avut probleme niciodata si sunt foarte multumit de cutie.Dai putin timp iti va invata stilul de mers si se va mula dupa tine.
                          Legat de interfata ti-as recomanda tot la un service autorizat Honda pentru ca au experienta si iti pot verifica absolut tot la masina.
                          Sper sa te fi ajutat raspunsurile mele.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by victoras_h View Post
                            As incerca prin intermediul forumul sa iau legatura cu proprietari de civic cu i-shift, din bucuresti, care ar fi suficient de binevoitori sa-si rupa un pic de timpul personal sa se intalneasca cu mine pentru o tura cu civic-ul. Nu tin neaparat sa conduc eu, mi-ar fi suficient si din dreapta, sa vad cum schimba, cum merge pe manual/pe auto, la accelerari mai puternice/mai line, etc.
                            Salut,

                            Daca mai esti interesat lasa-mi un PM sau da-mi un telefon.

                            Silviu
                            '08 Civic 5d Sport 1.8 i-SHIFT

                            Comment

                            Working...
                            X