Golire rezervor motorina la civic 2.2 din 2007

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Golire rezervor motorina la civic 2.2 din 2007

    Mda, prietena mea a reusit sa alimenteze cu 10 litrii de benzina in loc de motorina! Am incercat sa scot cu un furtun ca la dacie dar cu toate ca a intrat furtunul peste 1 m de motorina/benzina nu am dat. Are cineva idee cum se poate goli rezervorul?

  • #2
    N-am incercat dar blogul e explicit cu imagini de calitate...
    http://laurentiu.elenaworld.net/2011...o-surubelnita/
    '16 BMW 520xd
    '15 FK2
    ex '10 CU1
    ex '07 CL7

    Comment


    • #3
      Eu ti-as recomanda sa mergi la service sa-ti faca treaba asta.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • #4
        fst, blogul ala e pentru :"Nu conteaza marca masinii, atat timp cat are un rezervor in spate si un motor in fata. "
        nu e cazul la 5d, rezervorul e sub scaunele din fata.

        oricum ,rezervorul ar trebui curatat inainte de a-l alimenta cu motorina din nou, asa ca subscriu recomandarii lui delphi.
        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • #5
          Banuiesc ca daca dai jos mocheta din portbagaj (e agata in 2 dopuri de plastic spre bancheta, daca o rabatezi se vede) ai sa dai de :

          http://i45.tinypic.com/21e2494.jpg

          Scoti pe acolo, simplu si eficient.
          wolfydRg
          Senior Member
          Last edited by wolfydRg; 10-07-12, 11:49.
          Honda Accord - 2006 2.0 Executive

          Comment


          • #6
            nu are nimic daca ramane putina benzina....1l-2 la un plin de motorina nu are nimic

            Comment


            • #7
              Ar fi o varianta sa-i faci plinul pana la refuz (cu aerisiri succesive, pt a intra cat mai multa motorina). Si de indata ce mai consumi 5-6 litri, alimentezi iar cu motorina, si tot asa de cateva ori.

              Dar ramane un oarece procent de risc, avand in vedere ca sistemul common-rail este extrem de pretentios in ceea ce priveste combustibilul. Sunt sanse sa halesti ori pompa, ori ceva injectoare in viitorul apropiat (cateva mii de km), dat fiind faptul ca sistemul de injectie este lubrifiat exclusiv cu ajutorul motorinei.

              Comment


              • #8
                Trebuie golit rezervorul. este prea multa benzina.Am lucrat in benzinarie si am vazut astfel de cazuri frecvent,am si unii care s-au incapatanat facandui plinul,nu merge,vei strica masina daca nu gloesti rezervorul.Bafta
                h o n d a c i v i c satin silver ep 1

                Comment


                • #9
                  Pana la urma am golit rezervorul intr-un service. Dupa ce nu am ajuns cu nici un tip de furtun in rezervor si dupa ce am demontat mocheta din partea din spate si din porbagaj m-am dat batut. Rezervorul se afla sub scaunele din fata si a trebuit demontat blindajul din plastic. Inainte de rezervor este o portiune de cauciuc care se poate demonta fara probleme si cu o pompa am extras tot ce s-a putut.

                  Comment

                  Working...
                  X