Puntea spate la Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu ştiu ce să zic... parcă aş zice că e un zgomot aşa... mai īn 2 timpi, cu o succedare foarte rapidă. Un fel de.... duuu-dum. Şi cred că e mai degrabă īnfundat, nu pare genul de sunet metalic.
    Adică - īn teorie - ar trebui să schimb toată puntea??
    Ar trebui să ajung la revizie īn martie. S-o mai duc aşa pānă atunci sau ar trebui să mă grăbesc?

    Le: asta ar trebui să fie vinovata? http://fe-best.de/index.php?page=catalog&pid=9833
    bekxy
    VIP Member
    Last edited by bekxy; 18-01-13, 17:07.
    '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

    Comment


    • #32
      Daca nu te deranjeaza in mod special sunetul, n-ai de ce sa te grabesti. Nici sa mergi cu ea asa 10.000km, dar 2-3 mii nu pateste nimic.

      In teorie da, honda schimba toata puntea. Dar au aparut si bucsele ca piese de schimb, aftermarket: http://fe-best.de/index.php?page=catalog&pid=9833
      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

      Comment


      • #33
        Hai că am postat deodată... găsisem şi eu bucşa. Merci mult de ajutor! După ce elucidez "misterul" o să revin cu info.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • #34
          Am uitat să revin cu info. Misterul s-a elucidat după o vizită la spălătorie.
          Cel mai probabil am avut vreun bolovan de gheaţă format pe la roata din spate, că după "vizită" s-a făcut linişte.
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • #35
            Originally posted by dumi_id View Post
            Nu ar fi asta problema ca operatiunea s-ar face in service, bucsele sunt buba.
            poti saimi spui si mie un service care face asa ceva? asko nu se baga, i-am intrebat si au zis ca nu au sculele necesare.
            civic 2.2 5D FK3
            CR-V 2.2 AT RE6

            Comment


            • #36
              Si tu le poti schimba cu ajutorul inca unei persone nu e mare inginerie.O presa si un pic de rabdare.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • #37
                Dupa un drum la munte, respectiv Moeciu de Sus, unde nu exceleaza asfaltul, am auzit un scartait de la rotile din spate, mai exact cand erau denivelari mai adanci. In masina eram 5 persoane + bagaje. Cand nu e greutate nu se aude mai nimic. Pana la urma cum e cu bucsele? Se pot schimba, sau nu? Am observat mai multe pareri...

                Comment


                • #38
                  Se pot schimb sigur. Le gasesti pe febest.de. Dar din ce-mi amintesc eu nu scartaiu ci mai degraba scoteau intai o bataie infundata, apoi dupa ce se duceau de tot se auzea metal pe metal. Uita-te si la rulmenti pt scratait.
                  Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                  Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                  ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                  Comment


                  • #39
                    Se aude ca si cum s-ar freca, cauciuc pe cauciuc....

                    Comment


                    • #40
                      Aia nu e de la bucsi si nici de la punte.Ai zis ca ai incarcat masina cu 5 persone nu?Atunci e de la sarcian sau de la amortizoare ,arcuri duse sau mizerie gheata.
                      Fa o vizita la service sa se uite pe la ea.
                      2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                      EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                      Comment


                      • #41
                        Am fost la asko. Dupa o verificare nu s-a constatat nimic la amortizoare, arcuri, etc. Iar la insistentele mele, ne-am urcat 5 insi in masina si am dat o tura prin parcare sa vedem daca se aude ceva... Sunetul a aparut la prima denivelare, iar concluzia a fost ca bucsele de la puntea spate sunt de vina... pret 480 euro + tva + 670 ron manopera. Mi se pare exagerat sa dai banii astia pt 2 cauciucuri ( bine, pt tot ansamblul, dar tot 2 cauciucuri sunt de vina). Am discutat posibilitatea de a schimba doar buscele, mi au spus ca nu au mai facut asta, ca nu au presa, dar daca eu gasesc bucsele, se poate incerca montarea lor. Mai e o piedica, ca puntea sa nu fie stramba, tot ei mi au zis ca atunci cand cedeaza bucsele sunt sanse mari sa fie si puntea stramba ( o alta idiotenie, dupa parerea mea ). Acum vine intrebarea: a schimbat cineva bucsele? Cat a costat si care e procedura?

                        Comment


                        • #42
                          @ 4dri4n Ai mesaj
                          Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                          2 roti

                          Comment


                          • #43
                            Nu ar putea fi tampoanele acelea de pe tija amortizorului? Poti trage burduful de protectie sa te uiti la ele.
                            Si cum ^&*% nu au presa de bucse? Mergi la orice alt service ca sigur au. Iar daca bucsele sunt duse se observa vizual. Service-ul asta pare o prosteala high-end.

                            Comment


                            • #44
                              @illest : nu au presa pentru bucsile alea, nu e complicat de inteles. In opinia producatorului Honda, puntea spate este un intreg, nu exista ( pe cod de producator) bucsi pentru punte spate. Evident ca se poate incerca schimbarea lor si inteleg ca oamenii de la service-ul ala sunt dispusi sa incerce asta ( inteleg ca n-au mai facut asta ). Nu mai vorbi despre ce nu stii ( ma refer la expresii de genul : prosteala high-end ).
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #45
                                @KMR - ai perfecta dreptate, in reteaua Honda Romania nu se efectueaza schimbarea bucselor puntii spate ...
                                Nu sfatuiesc pe nimeni sa se apuce fara SDV-istica & tehnologia necesare de depresari/presari de subansamble, dar pentru cei care vor sa incerce "marea cu degetul" si numai dupa ce s-au convins despre distrugerea ("ciudat!!!!") acelor bucsi exista asta : http://reindeerparts.de/index.php?st...hparam=HAB-FKR
                                Adica, IN NICI UN CAZ, asta : http://www.cplracing.co.uk/products.php?productid=109
                                @4dri4n BAFTA !

                                Comment

                                Working...
                                X