Service capabil Honda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service capabil Honda

    Astazi am fost sa fac schimb de fluide si filtre la motor si cutie pt un Civic din 2014 cutie automata. Am ales un service mare si destul de renumit din Constanța. La sfarsit sa imi spuna ca nu au schimbat si uleiul de la cutie caci nu pot cupla aparatul?? Asa ca întreb daca știe cineva din Constanța un service capabil Honda sau macar priceput la cutiile de viteze automate. Avem o reprezentanta Honda/Mercedes dar acolo nu vreau sa ajung.

    In caz contrar ma vad ajuns la București la Asko sau cine o mai fi.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 22-06-22, 21:05.

  • #2
    Incredibil, incredibil... Ce țară. Da, tot Asko rămâne...
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Cerelvelu, ce legatura are tara cu faptul ca drkang a fost cu o Honda la un service multimarca si nu a gasit acolo dispozitive specifice Honda? Care tara, Romania? Tara producatoare a masinii? Tara care a proiectat masina? Te rog sa-mi raspunzi.

      Comment


      • #4
        A, scuze, nu are nici o legătură țara.
        Desigur ” service mare si destul de renumit” care să nu poată schimba uleiul la o cutie de viteze se găsește oriunde în Europa, absolut, căci de, ca să schimbi uleiul la cutie trebuie neapărat dispozitive specifice Honda, și un mecanic cu șase mâini... e foarte complicat, știe toată lumea.
        Vedem aici cam ce simplu este: https://www.youtube.com/watch?v=L7_RsnD8hAU
        sau aici - https://www.youtube.com/watch?v=Ny3sZ5vdnHc
        Văd că nu au folosit ”dispozitive specifice Honda”... poate ne lămuriți cum devine cazul.
        cerevelu
        Senior Member
        Last edited by cerevelu; 08-05-22, 10:11.
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #5
          Am inteles. Peste tot in lume se gaseste un furtun de suflat in butoiul cu varza, numai la Constanta nu.

          Comment


          • #6
            Dupa cate spunea seful de service aveau un aparat care trebuia cuplat la cutie si care se ocupa cu scosul, spalatul? si reumplut. Si manopera pt operatiune costa 500 am înțeles.

            Comment


            • #7
              Asa se schimba uleiul. Daca nu a a putut sau nu a vrut numai el stie. Fiiend evitat Mercedes raman Asko si Honda Nord in Bucuresti. Multi recomanda ca schimbarea uleiului la cutia automata sa se faca la reprezentanta si cu ulei Honda.

              Comment


              • #8
                Originally posted by Madalin View Post
                Cerelvelu, ce legatura are tara cu faptul ca drkang a fost cu o Honda la un service multimarca si nu a gasit acolo dispozitive specifice Honda?
                Are, pentru ca e vorba de mentalitate. Mecanicii se bat cu pumnii in piept ca rezolva orice problema la orice marca, te duci la ei, iti desfac masina, apoi se vaieta ca nu stiu sa lucreze pe marca respectiva.
                Cei de la service trebuaiu sa iti spuna de la inceput ca nu se baga la schimbat uleiul din cutia automata pe motiv ca nu au scule potrivite. Dar nu sa pacaleasca clientul promitandu-i marea cu sarea, (ca sa il castige de client), apoi sa il lase cu fundul in balta ptr ca nu au scule (ca inteleg ca asa a fost).
                Din pacate mentalitate asta este si in alte orase, nu doar in Constanta.
                PS: daca vii din Constanta, poti sa te programezi si la Honda Nord, sunt mai aproape de autostrada A2 decat Asko.
                vizitator
                Senior Member
                Last edited by vizitator; 10-05-22, 11:34.

                Comment

                Working...
                X