Nivel ulei cutie viteze manuala Honda Civic 1.8

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Nivel ulei cutie viteze manuala Honda Civic 1.8

Salutare! Va rog sa īmi spuneți unde este localizat locul( joja) de nivel ulei de cutie de viteze la modelul de mai sus.mutumesc!

Nu ai joja de nivel pe o cutie manuală din cāte știu eu, la unele automate se poate afla nivelul cu ajutorul jojei. La o cutie manuală nivelul corect se verifica deșurubānd bușonul de umplere și prin pipăire cu degetul verifici daca nivelul este pānă la gura filetului. Ăla e nivelul corect. Daca nu e pānă acolo, mai completezi tot prin acelasi loc pānă da ușor pe afara pe la gura filetului. Ai procedura descrisa in manualul de utilizare pas cu pas, daca nu īl ai, găsești pe internet.

Comment

Mulțumesc.incerc să găsesc bușonul . probabil sa fie pe lāngă baterie in partea de sus stānga .

Comment

Bușonul este de fapt un șurub cu filet, se desface cu cheia nu cu mana și are și o șaibă de aluminiu pentru etansare. Gaura de umplere e sus, cea de golire jos, sunt amāndouă una deasupra celeilalte undeva pe cutia de viteze, spre roata stānga față. Sunt accesibile de sub mașină sau dacă dai roata stānga jos, nu cred că poți ajunge la ele din compartimentul motor, cel puțin așa e la mine la Accord. Daca tot esti īngrijorat de nivelul uleiului din cutie și nu a fost schimbat de mult timp sau ai și ceva probleme la schimbarea treptelor, fa și un schimb de ulei daca tot umbli acolo. Te costa 150 lei uleiul original Honda și operația o poți face și singur.

Comment

Working...
        X