O mică problema - trapa sparta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O mică problema - trapa sparta

    Salutare! Am o mică problema cu civicul meu, ieri in timp ce mergeam linistit de DN1 am auzit o pocnitura, ceva gen geam spart. Am oprit in primul parking și la o simpla verificare am avut “plăcuta” surpriza sa văd ca trapa de la mașina s-a spart și am o frumusețe de gaura in ea. A mai pățit careva asa ceva? Vreo idee cu ce sa înlocuiesc geamul, sa nu mai fie din sticla? Multumesc

  • #2
    Dar ce vrei sa pui, o tabla? Daca masina are trapa, cam sticla trebuie sa pui.

    Comment


    • #3
      Alta trapa de sticla, dar pus si folie si nu mai cedeaza
      R 42659 - Milano Red Ep3

      Comment


      • #4
        Nu am încotro și o sa pun tot de sticla. Am căutat de am înnebunit , pe la toate firmele și nu se găsește.
        am vorbit și cu cei de la Honda , au pe comanda la 5000 RON .

        Comment


        • #5
          5000 lei pentru doar geamul de la un Civic IX Sedan? Ala stiu ca are o trapa micuta, initial ma gandeam ca e hatch-ul cu plagon panoramic. Poate la ceva centre dezmembrari?

          Comment


          • #6
            Salut,
            Este exagerat de mult. Incearca sa obtii part number de la cei de la Honda, pe USA este 70200-TR0-A02 sau A01 dar s-ar putea sa fie diferit si sa gasesti prin Europa ca sa ai costuri de transport mai mici si fara taxe vamale si sa nu astepti 2luni. Dar chiar daca comanzi sa zicem de pe ebay amazon etc tot cred ca te ajunge mai ieftin de 5000 . De Ex: https://www.amazon.com/Genuine-Honda.../dp/B00P4614LO
            GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

            Comment


            • #7
              Nu il poti inlocui pe garantie?
              L.E. acu am vazut anul masinii... sorry. Casco poate?

              Comment


              • #8
                Am găsit in state pe vreo 2 site-uri la 2000 lei cu transport inclus, dar nu știu daca trebuie sa plătesc taxe vamale. Și ca timp ar ajunge in 2-3 săptămâni. A mai comandat careva piese din SUA, este Ok, ceva probleme?

                Comment


                • #9
                  Am căutat și la firmele de dezmembrări, dar nimic. Mașina este prea noua, asa spune toată lumea. Am vorbim chiar și cu un prieten din Londra și nu a găsit.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ghela View Post
                    Salut,
                    Este exagerat de mult. Incearca sa obtii part number de la cei de la Honda, pe USA este 70200-TR0-A02 sau A01 dar s-ar putea sa fie diferit si sa gasesti prin Europa ca sa ai costuri de transport mai mici si fara taxe vamale si sa nu astepti 2luni. Dar chiar daca comanzi sa zicem de pe ebay amazon etc tot cred ca te ajunge mai ieftin de 5000 . De Ex: https://www.amazon.com/Genuine-Honda.../dp/B00P4614LO
                    Codul de piesa este bun, mi L-au dat și băieții de la Honda nord, dar in România ce mai “ ieftin” pare sa fie tot la ei.

                    Comment


                    • #11
                      Pe câteva site-uri din US piesa asta costa 250-300 dolari. Mai adaugi ceva pentru transport și vamă dar tot nu ajungi la 5000 lei. De la hoții ăștia de la noi nu cred sa reușești sa îl iei atât de ieftin. Exemplu:
                      https://www.hondapartsnow.com/genuin...0-tr0-a02.html
                      https://www.bernardiparts.com/Produc...0-TR0-A02.aspx​​​​​​


                      Comment


                      • #12
                        la aia 300 USD mai adaugi vreo 100-150 pentru transport
                        la cei 450 mai adaugi aprox 30% tva si taxe
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • #13
                          Da, asa este, sunt cam jepcari ai noștrii. O sa comand din state.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Turkish View Post
                            la aia 300 USD mai adaugi vreo 100-150 pentru transport
                            la cei 450 mai adaugi aprox 30% tva si taxe
                            Nu cred sa fie atât de scump transportul. În link-ul de mai sus de pe amazon cu 170 dolari ai produsul acasa cu toate taxele plătite inclusiv vamă. Numai ca acolo prețul produsului este mai scump. Oricum ar fi, tot e mai bine decât la noi.

                            Comment


                            • #15
                              Gata, am comandat din SUA la prețul de 2400 RON , cu transport, taxe și asigurare de pierdere sau lovite/distrugere.
                              Ar trebui sa ajungă cam in 2 săptămâni.

                              Comment

                              Working...
                              X