Discuri-Placute Frana

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Da, bed in cum scrie la EBC pe site si spus de tine, ma tenteaza yellow stuff , sa vad bugetul si cred ca la primavara schimb si eu, acum sper ca trepidatiile sa nu fie de la discuri...vedem..

Comment

• Vezi că ar trebui să ai garanție pe viață la ebc dacă ai montat discurile la un service autorizat și ai cerut o factura; poate sunt discurile ovalizate.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

Comment

• Originally posted by Dragos Zota View Post
        Da, am facut bed-in ca la carte, refuz sa cred povestea cu discuri ovalizate, coi incerca sa schimb placutele si sa.merg poate oe Orange Stuff. Aaa..si ma omoara praful eliminat de DS2500 pe jante, ale mele sunt rosiatice tot timpul )
        pune ceasul comparator cu cadran la service si masoara abaterea. Nu neaparat discul ovalizat, dar mai poate fi de la butucul rotii. Cand ai schimbat discurile, ti-a dat meseriasul cu peria de sarma sa curete butucii , dupa care sa dea cu vaselina si sa puna dupa aceea discurile noi de frana?
        Mai verifica cu ocazia asta si pistonasele sa mearga usor in etrieri sa nu fie blocate. Verifica si lamelele de amortizare de pe placute.
        cel mai taran taran, este taranul de la oras !

Comment

• Originally posted by corsaru View Post
          pune ceasul comparator cu cadran la service si masoara abaterea. Nu neaparat discul ovalizat, dar mai poate fi de la butucul rotii. Cand ai schimbat discurile, ti-a dat meseriasul cu peria de sarma sa curete butucii , dupa care sa dea cu vaselina si sa puna dupa aceea discurile noi de frana?
          Mai verifica cu ocazia asta si pistonasele sa mearga usor in etrieri sa nu fie blocate. Verifica si lamelele de amortizare de pe placute.
          Multumesc pt sfaturi,da,la service au facut tot cei scris tu.

Comment

• ma cam indoiesc, dar in fine. Cum zici tu
            Tu stii mai bine

Comment

• Am stat langa mecanic,cand e vb de interventii la.masina mea prefer sa fiu de fata

Comment

• nu toti fac, asta e ideea. De obicei da jos discurile vechi si pune piesa noua si atat. De-asta ma miram ca tie ti-a facut.
                Daca ii zici mecanicului sa iti masoare cu ceasul comparator , zice ca n-are SDV-ul sau ca stie el ca nu sunt ovalizate si ca nu trebuie.

Comment

• Despre vibratie nu stiu ce sa zic, am simtit prima data pe la 5000 dupa ce am.montat discurile si placutele noi, dupa care in functie de regim de franare/viteza imi da o vibratie in volan. Acum de exemplu, cu răcirea vremii pare ca fenomenul nu se mai manifesta asa des..nu-s ce sa zic...De stiut sunt sigur ca nu a facut asa ceva cu discurile OEM.

Comment

Working...
                  X