Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Daca vrei o piti, sunt si alternative mai ieftine: inchiriezi un Carrera 4S pentru cateva zile. Nu costa 30000 eur in nici un caz si garantat "pica" vreuna.
    In contextul a ce spui tu, eu inteleg ca astia promoveaza badarania - sa lasi o femeie sa te astepte ca proasta mi se pare un lucru de mare porc.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

• Era aia nerabdatoare sa se intalneasca cu....Civicul! Dar deja o dam grav in OT! Aia ii o reclama cu target: conducatorul auto din Italia!
      Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

Comment

• OK, gata cu OT.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

Comment

• Thai floods delay Honda Civic's launch in Europe

MALAGA, Spain - Honda will delay the launch of its new Civic compact hatchback in Europe because of parts shortages stemming from the floods in Thailand.

"We are closely watching the supply chain situation. Right now we fear the new Civic introduction will be delayed by three to four weeks," John Kingston, Honda Europe manager for corporate affairs told Automotive News Europe at a press event here.

The Civic is traditionally Honda's best-selling model in Europe, although the current version was overtaken by the Jazz this year.

The European Civic is built at Honda's factory in southern England. Earlier this week, Honda said it will reduce production at Swindon because some suppliers in Asia are unable to maintain parts production because of the floods, disrupting the flow of parts to production operations in Europe and other regions.

Honda had planned to begin the European rollout of the ninth-generation Civic in the U.K. and Germany in late January. Shipments are now expected to begin by the end of February.

In the first nine months, Civic sales in western Europe declined 29 percent to 27,882 units, according to JATO Dynamics. Sales of the Jazz small minivan fell 15 percent to 38,422 in the same period.

Honda expects the new Civic to reach annual sales of 100,000 in Europe, helped by a new 1.6-liter diesel engine that will be offered from the end of 2012 alongside the current 2.2-liter diesel.
          via autonews.com
          :::Polo 9N3 GTI:.:1.8T:.:BJX:.:150HP:.:ShadowBlue:::

Comment

• cu tot respectul fata de pasiunea si efortul analitic pus in discutia acelei reclame cred ca suprasimplificati lucrurile;
            sunt convins ca H a luat niste decizii de marketing informate
            sunt convins ca au niste lucruri coerente in cap legate de pozitionarea noului civic si in consecinta despre cum doresc sa il comunice
            nu cred ca au facut asta cu brio in trecut (campania la vechiul Accord, campania de lansare a diesel-ului, campania de la "vechiul" civic) numai pentru ca sa isi piarda acum brusc mintile si competentele;
            noi nu avem acces la tabloul final si nu putem evalua nici macar aproximativ corect lucrurile
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

Comment

• Ce ar mai fi forumurile daca toti am avea aceeasi parere?
              Asta apropo de toate discutiile de aici referitor la masina, reclame, benzina vs diesel etc.

Eu nu inteleg cum de se infierbanta unii asa mult?
              De la Corbu care ma intreaba in modul ala "frumos" (ar fi trebuit sa-i dau report post) cum pot afirma ca seamana cu Loganu .... pana la vehementa unora privind optiunile lor, ca si cum m-ar convinge pe mine sau pe X ca ce spune el este adevarul absolut. Nu exista adevar absolut
              ex-FN2 owner
              Loved it every second!

Comment

• Originally posted by Wagner View Post
                Dupa cum ai spus anterior, nu te regasesti in targetul lor. Ups! 99% au pierdut un client? News update: nici eu nu ma regasesc. Ups! (din nou) Au pierdut doi clienti? Concluzie posibila: nu au idee cui vor sa se adreseze sau bullshit-ul cu ecologia le-a intunecat atat de tare mintile si doar asta vad in fata ochilor? Din umilele mele cunostinte, motoarele Honda au fost destul de "curate" si in trecut raportat la concurenta de la vremea respectiva - randament bun, proiectare si executie exemplara, etc. Sa te dai mare ecologist e la moda astazi, nu pot contesta asta, toti oracaie despre cat de ecologisti sunt si cum vor salva planeta. Sa iesi in evidenta in ziua de azi iti trebuie altceva, nu (numai) un buton pe care scrie "ECO".
                Ca sa pun in imagini ce ai spus tu:

Click image for larger version

Name:	Ecology nerd.jpg
Views:	1
Size:	32.8 KB
ID:	709829 Click image for larger version

Name:	2011-honda-CR-Z-nerd-and-cool.jpg
Views:	2
Size:	30.9 KB
ID:	709830

"Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Da, moda din ziua de azi... a doua imagine e super tare. Probabil o fi una din cauzele care ma fac sa ma gandesc ca urmatoarea mea masina va fi un EP3 sau ceva si mai vechi, dar care sa ma faca sa zambesc tamp macar cat Civic-ul de acum. Nu vorbesc acum de bani, ci doar de performante, fiabilitate, sentimentul pe care il ai cand conduci. Despre bani, la 23-26 k euro gasesti si aduci in stare tehnica si estetica de invidiat orice model din vremurile bune, exceptie NSX. Si iti mai raman si niste bani pe langa. Doar ca nu vei avea buton "eco" pe bord.

@Turkish: nu e analiza, e doar parerea umila a unuia care are un Civic. Despre marketing, pot afirma ca am vazut destui directori de marketing cu niste aere in cap de ziceai ca ei au inventat apa calda, dar care habar n-aveau pe ce lume se afla. Campanie informata, de acord, dar informata bine.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
                  Wagner
                  Senior Member
                  Last edited by Wagner; 05-11-11, 01:11.

Comment

• Originally posted by maruta View Post
                    daca ma uit la posturile lui pe acest thread, imi da impresia ca se afla aici doar ca sa bage batul printre gard.
                    I s-a mai spus de cateva ori dar e mai greu cu unii.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• Delphi
                      Nu stiu de ce, am senzatia ca Honda aluneca (am scris intentionat "aluneca" si nu "merge") pe panta ecologista, crezand ca asta e foarte "trendy".

Nu e o senzatie, e chiar realitatea (dictata 100% din Japonia unde conceptul a prins dar aici se pune intrebarea: "la ce ne mai laudam cu glocalization"?).

In rest, mie masina imi place, ma gandesc ca oribilitatea aia gri se poate vopsi pana la urma urmei... si ca poate la facelift le da si lor "mintea de pe urma".

Influenta FCX Clarity se face deci remarcata si pe un model european dupa ce pe JDM modele precum Inspire sau Odyssey o dovedesc de ceva timp. Sigur nu "va pica" la facelift, se vrea mai mult decat un detaliu, cred ca se vrea ceva ce tine de trasatura designului sau.
                      Avand in vedere ca VW si Fiat o au de ceva ani, nu mi se pare o chestie originala dar nici nu ma las iritat de ea si probabil ca e posibila revopsirea ei.
                      Mult mai aiurea mi se par masinile cu pilonul A in negru in loc de culoare masinii (GT-R, Suzuki ceva de clasa mica, etc).
                      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• @wagner: nu cred ca stii ce iti doresti. Cum poti a spui ca o Honda veche este mai sus decat un model nou? Ai mers cu ambele variante ca sa afirmi acest lucru. Cred ca 90% din cei prezenti pe forum isi doresc sa detina ca masina de zi cu zi, o generatie mai veche de Honda. De ce? Pentru ca asa au auzit pe forum, ca este cool sa te dai cu un CRX, EG6, EP3 etc. Dar ce nu stiu este faptul ca masinile astea nu se conduc asa de usor si nu sunt deloc confortabile precum cele noi. O spun in calitate de posesor al ambelor generatii. Dintre toate Hondele pe care le-am avut mi-a placut FN2-ul ca masina sport si Accordul Tourer ca masina de familie. Aceste masini mi-au oferit un sentiment de siguranta si relaxare, lucruri pe care nu le pot spune despre DelSol, Accord Type-R sau S2000.

Daca iti doresti o masina ieftina la care sa bagi bani in performanta si sa fie doar de alergat in weekend pe un circuit sau drum virajat, atunci merita sa cumperi o generatie veche de Honda pentru costuri mai mici la intretinere si modificat.

Eu astept intai sa merg cu noul model de Civic ca sa am posibilitatea sa fac o comparatie cu generatia anterioara. Designul este ceva discutabil, unora le place altora nu. Motorizarile de 1.4i, 1.8i si 2.2 i-CTDi si-au dovedit fiabilitatea in cei 6 ani de cand s-a lansat modelul actual. Urmeaza sa ne dovedeasca si noua generatie 1.6 diesel ca este un motor la fel de bun ca si cel de 2.2. Putini cunosc sau stiu, dar Honda a reusit sa produca un motor diesel foarte fiabil si mult prea rafinat pentru clasa sa. Pot spune ca motorului 2.2 CDI de la Mercedes (marca premium) este mic copil pe langa cel realizat de Honda.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

Comment

• Alta era ideea, cred ca nu am fost foarte clar... Nu sunt convins ca imi place directia in care merge Honda, punct. Cat despre alegerea unei masini mai vechi in detrimentul uneia noi, asta o chestiune de optiune personala a fiecaruia. Daca eu consider ca o masina mai veche mi se potriveste, atunci merg in directia respectiva. Tu stii mai bine decat mine lucrul asta. Confortul e o chestie subiectiva, asta e clar.
                          Despre usurinta in condus, iti zic doar atat (nu vreau sa ma laud): in 15+ ani am condus de la Dacia si Trabant pana la SL63 AMG. Crede-ma ca n-am avut nici o problema in a-mi forma rapid o parere despre cat de usor sau greu se conduce un anumit model de masina. Ma refer si la alte marci decat Honda. Eu am cumparat Civic-ul fara drive-test si nu regret deloc alegerea facuta. Daca as fi vrut sa fie usor, sa nu ma stresez, probabil ca nu mi-as fi luat permis de conducere.

Iar in ceea ce priveste strict partea tehnica, da-mi voie sa-mi exprim convingerea ca n-au dat tocmai acum gaura la macaroana. Mai ales acum, cand bugetele de r+d sunt supravegheate foarte atent de catre toata lumea. Sa stii ca nu ma mai impresioneaza de mult timp cateva butoane in plus si alte briz-briz-uri. Daca le vreau intr-adevar, mi le pun singur mai tarziu.

O intrebare: daca ti-au placut asa de mult FN2 si Tourer, de ce nu le-ai pastrat? De FN2 am inteles ca ai primit o oferta buna, dar cealalta? Confort clar, raport performanta/pret bunicel,sa nu zic bun, deci? Sa nu-mi spui ca din cauza a 12 CP in plus, ca nu te cred. Gresesc sau ai ales o masina mai veche in loc de una noua? Destinatia unei masini chiar nu ma priveste, se poate schimba. Daca cineva doreste sa prepare un Legend pentru track, probabil ca va reusi, intr-un final.

Hai ca m-am dus destul de mult offtopic...

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
                          Wagner
                          Senior Member
                          Last edited by Wagner; 06-11-11, 12:03.

Comment

• Vad tot felul de discutii pe marginea noului model de Civic care va fi lansat anul viitor si mi se pare ca ii luati apararea pe degeaba!
                            Design-ul nu este atractiv de loc,botul masinii arata destul de ciudat si evident destul de "ieftin".Interiorul este realizat mai bine,inclusiv volanul care mi se pare mai atragator,cat despre motorizari sunt foarte dezamagit,progresul fiind aproape inexistent!
                            Cat despre noile zvonuri despre noul Type R,pot spune cu siguranta ca daca nu avea cel putin 250 cp,iese din competitie clar,indiferent daca va fi turbo sau nu!
                            Pai uitati-va la noul OPC(280 cp),Megane RS(250 sau 265 in functie de varianta),ST 2012(250 cp) si lista poate continua!
                            Ca o ultima parere despre noul Civic,cautati noul Hyundai Veloster 2012 si o sa vedeti o multime de asemanari in prinvinta design-ului!
                            "The Beast"-RRR
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/typerrr/

Comment

• Nu sunt sigur ca poti decreta faptul ca nu e atractiv de loc (de timp, de mod) pentru ca deja am stabilit ca e o chestie extrem de subiectiva, asta cu gustul! Mie-mi place masina asta pana la lesin, deci nu, eu nu-i iau apararea pe degeaba! :-)

Comment

• Sunt curios cati de pe acest forum au cumparat prima Honda din cauza "OZN-ului".
                                Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                                This message was printed on recycled bytes.

Comment

Working...
                                X