Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• [QUOTE=vtin;
    Apoi, era o vorba: numai piatra este obiectiva...[/QUOTE] Tare piatra asta

Din punctul meu de vedere e simplu, ca o nevasta o vezi iti place o testezi iti place o iei
    ....

Comment

• Originally posted by dinoc View Post
      @sebip Din ce-am observat, in alte tari (, poate gresesc, rog sa fiu corectat) este mai important CO2-ul decat cilindreea, ceea ce mie mi s-ar parea mai normal,
      adica de ce sa platesc pe poluare mai mult cu clindreea mea mai mare daca am CO2 mai mic, de cat cel cu motor de 1.6/1.4 care polueaza mai mult ...
      La noi nu stiu cati se uita la CO2 cand cumpara masina, am impresia ca afara lumea se uita la asta, deoarece sunt taxati in functie de CO2.
      Faptul ca au reusit din 2.2 sa scoata CO2 cat un motor de 1.4/1.6 zic io ca s-ar putea sa conteze (cel putin in tarile civilizare unde se tine cont de CO2, adica nu la noi )
      +1 Ai perfecta dreptate. Eu platesc impozitul la masina in functie de emisiile de noxe, nu in functie de capacitatea motorului. Nu stiu daca cei care ati calatorit prin .de ati observat o "vigneta" verde, galbena, rosie in parbrizul masinilor. Aia denota cat este de poluanta masina. Daca ai vigneta verde ai acces in toate orasele. Cu galbena numai in anumite zone ale oraselor mari, cu cea rosie este interzis sa intri in oras. Asta inseamna ca pe neamt il doare fix in motul de basca daca are C63 AMG de 500 CP sau daca are Polo de 1.2 si 50 CP. Deci devine destul de clar ca Honda a mizat pe reducerea de noxe decat pe reducerea cmc...Ii doare pe ei fix in coltul strazii ca in Ro este impozitul mai mare decat salariul minim pe economie.
      My cars:
      2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
      ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

Comment

• EL Hakim si tu cu civic 5d 2.2 motorina ce culoare ai in geam ?
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

Comment

• Te las pe tine sa ghicesti...
          My cars:

Comment

• nomercule, iti spun eu ce masina are El-Hakim, si anume un Civic 2.mult TDI, care rupe asfaltul sub ea.... Dar e superba masinuta! In geam are cand verde, cand lila, in functie de cat bea, ca daca ii da cu uischi si cola asa cum stiu eu, devine verde fosforescent!
            El-Hakim ... you made my day!

Comment

• Auzi la el "uischi cu cola"...ntz ntz ntz...hmmm, iar dai din casa!!! Lasa ca data viitoare aqua kiorensis primesti tu, de la robinet ca aia imbuteliata e scumpa...
              My cars:

Comment

• vtin
                @Udo: nu, orice s-ar spune, asta nu se cheama evolutie. Si modelul american si cel european sunt urate! Tehnic, POATE un pic mai bune. Dar urate. Urate! Urate![/QUOTE]

Repet: mie nu-mi place actualul model tocmai ca e asa adunat de spate, noul fiind putin (dar totusi sesizabil) alungit, e deja o mica (poftim, minima) evolutie.
                Dar tot nu ma dau in vant dupa ea ci am comentat necesarul fiindca oricum nu prea are rost sa intram in detalii, vezi bine ca in faza asta nu putem fi decat subiectivi.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• Dar in ce faza nu suntem subiectivi ? ... pana la urma gusturile sunt o chestie de subiectivitate
                  ex-FN2 owner
                  Loved it every second!

Comment

• @ El-Hakim and Hondanutzzz eram curios nu sariti asa ca si eu tot 2.2 tractoras am si tot pepsi cola wizki consum cand sunt pe jos bineinteles :P
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

Comment

• Eu nu am sărit deloc, te-am lăsat pe tine să ghiceşti :P m
                      aşinile E4 şi E5 au verde dacă nu mă insel.
                      My cars:

Comment

• Bogdan, intrebare este: te ajuta acele puncte de CO2 minus la taxa, comparativ cu masina ta? Aceasta taxa este in functie de numarul exact de CO2 sau este o arie cuprinsa intre anumite valori pt fiecare categorie?
                        Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC 6 M/T 2008 Sport, Orange Tangerine, Yokohama Advan Neova AD08
                        This message was printed on recycled bytes.

Comment

• Taxa este in functie de numarul exact pe care-l emite motorul si clasa de poluare. O sa fie si la noi ceva asemanator. Pretul pe gram de CO2 se va stabili in fuctie de clasa de emisii E5, E4, etc.
                          Ex: La E5 va costa 5 Euro gramul de CO2, iar la E4 va costa 8 Euro gramul de CO2. Daca ai motor E5 cu emisii de 109 CO2 vei plati 545 Euro anual, daca ai mai mult... platesti mai mult. Este doar un exemplu, presupun ca preturile vor fi mai mici pentru gramul de CO2.

Comment

• M-am uitat pe hartoaga de la Fisc si impozitarea este in halul urmator (nu am toate detaliile daca se tine cont de norma , an fabricatie, etc):
                            - impozit pe noxe: 2 / g/km. Aici sunt niste intervale de impozitare. Civicul diesel (140g/km) este in clasa 20 (se traduce prin 20 g/km), care se inmulteste cu cei 2 => 40
                            - impozit pe cilindree: 9,5/100 cmc. Pt ca Honda nu a putut face motorul <2199 si l-a facut de 2204 cmc, platim clasa superioara, adica 23. Se inmulteste cu 9,5 => 218.
                            Total 258/an.
                            Scuze pt dezimformare...Informatiile pe care le aveam eu de la colegi erau inexacte (mi-au dovedit inca o data ca habar nu au logica dupa care le ia fiscul banii).

@Costin_dsm12: Vezi mai sus. Daca ar fi cum zici tu, ar insemna ca in Ro sa fie numai masini electrice cu plouare 0. Eu zic ca se va face un algoritm de calcul comparativ cu cel de sus.
                            My cars:

Comment

• Eu am dat un exemplu, cu siguranta va fi un algoritm de calcul si preturile vor fi mai mici. Eu am exagerat putin preturile pentru a evidentia la ce e bun un motor cu emisii mici de CO2.
                              Este clar ca viitorul apartine masinilor hybride si electrice. Cei care vor dori putere si cilinree mare, rezultand emisii de CO2 ridicate, vor plati.
                              Pe de alta parte, eu apreciez foarte mult motoarele Honda pentru ca au reusit sa faca ce altii nu au reusit in zeci de ani de experienta si miliarde de "bani" investiti in cercetare, anume: Putere reala din motoare care respira normal si nu sunt ajutate de "tuburi de oxigen".
                              Am testat recent niste masini cu niste cifre impresionante pe hartie, in schimb in practica lucrurile stau diferit. Prefer 140 CP de la Honda decat 140 CP fortati si lesinati...

Comment

• Originally posted by Costin_dsm12 View Post
                                Taxa este in functie de numarul exact pe care-l emite motorul si clasa de poluare. O sa fie si la noi ceva asemanator. Pretul pe gram de CO2 se va stabili in fuctie de clasa de emisii E5, E4, etc.
                                Intreb ca boul, gramul de COdoi de la E4 e mai greu ca cel de la E5? De ce sa fie mai scump?
                                sigpic

HONDA - THE POWER OF DREAMS
                                Honda Civic Type-R FN2

Comment

Working...
                                X