yobit net
Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015 - Hondafan

Noul Honda Civic Hatchback 2011 [facelift 1] 2014 [facelift 2] 2015

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by ionutbratu84 View Post
    Aripioarele acelea de sub stopuri au rolul de a diminua din turbioanele care se formeaza in acea zona a masinilor, cauzate de fluxurile de aer de pe lateralele masinii atunci cand se contopesc cu aerul de sub masina si cu fluxul de aer care coboara peste hayon.
    Foarte corect! Ma intreb insa de ce le pun doar pe modelele diesel, asa cum am citit mai sus??
    sigpic

HONDA - THE POWER OF DREAMS
    Honda Civic Type-R FN2

Comment

• Poate pentru ca dieselul are nivelul de emisii mai mare?
      The things you are scared of, are usually the most worth while...
      If you wanna FLY, at least FLY BLACKsigpic ->

Comment

• Cred ca cele mai mari emisii CO2 le are tot motorul 1.8

Comment

• Originally posted by Corbu' View Post
          Poate pentru ca dieselul are nivelul de emisii mai mare?
          Sau poate ca motorizarea diesel ii mai grea...
          Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

Comment

• Originally posted by gabrielb View Post
            Da aripioarele pe spate am pus intrebarea in franceza ca in romaneste m-au evitat,si Schultz a raspuns ca sunt montate doar pe modelul diesel si ca sunt pentru scaderea respingerii ceva aerodinamica!
            Nu ti se pare ca exagerezi? Te asteptai sa vb Fritz (nu Schultz, daca vroiai sa pastrezi poreclele natiilor) romaneste cu tine? Puteai sa vb engelza ca era mai simplu...Eu am vb numai romaneste pe acolo chiar langa "Schultz" si apoi l-am intrebat ceva in germana. Nu m-a evitat deloc si mi-a raspuns fara nici un fel de probleme...
            Daca lasau manerele usilor negre comentai ca nu au fost in stare sa le vopseasca in culoarea caroseriei. Mie nu mi s-a parut portbagajul mai mic. Are aceeasi impartire ca si cel anterior.
            @ionutbratu84: Uita-te mai atent sub Civicul acutal si o sa vezi ca tevile care ies in triunghiurile alea sunt niste derivatii din tevile principale care ies tot sub bara. Acele tevi pe care le vezi tu au cam 20 cm lungime.
            @strumfuadi: Tie ti se par alea zgarieturi in urma atingerii cu mana??? Sistemul audio este Premium. Nu am intrebat ce marca este, posibil sa fie ca cel de pe Accord.

Plasticul este de 2 feluri acum pe Civic: cel de pe consola centrala care este polishat (destul de tare), iar plasticul de pe restul bordului si panourile usilor este schimbat, mai moale, placut la atingere (seamana cu pielea ca si textura).
            Volanul nu este asa mare si aiurea cum s-a comentat mai devreme. Este la fel de mic ca cel actual, dar nu mai este asa de iesit inspre sofer. Probabil si de asta senzatia ca este mai mare. Nu aveau cum sa pastreze acelasi volan la cate butoane sunt acum pe el. Una peste alta, mie mi-a placut masinuta si abia astept sa fie disponibila sa o iau la o tura.
            Attached Files
            My cars:
            2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
            ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

Comment

• mai, per total, daca pui ambele modele unul langa celalalt lasa impresia ca vechiul e cel nou. oglinzile mi se par pas inapoi ca forma, manerele de usi nu mai vorbesc, fata imbina faruri angulate cu niste curbe bizare (bara are forme mai idioate) proiectoarele rotunde nu prea se potrivesc, baghetele cu leduri par luate ed la vag, la fel si butoanele de actionare geamuri electrice -vag deja vu ) volanul...actualul volan mi se parea unul dintre putinele volane pe care nu as avea puterea sa-l inlocuiesc cu un after market. spatele este hidos. in privire de ansamblu, proportiile masinii fac jantele sa para cam de bicicleta.
              sunt cam multe elemente negative fata de cele pozitive cel putin pentru mine. pe toate forumurile pe care am citit lumea are aceeasi reactie.
              HONDA ciVic Type S (FN1) - Injen - Weapon-R - Invidia - COOL IT - Eibach - Drag Wheels - REPSOL - Magnat - Skunk2
              HONDA CRX DEL SOL VTI (EG2)......in progress
              vw scirocco mk 1 G60 kompressor stage 2
              KAWASAKI ZX-6 RR Ninja

Comment

• Simpatica masina, exteriorul era clar ca nu va fi cine stie ce dar interiorul imi place. Cat priveste materialele e clar ca si haptica e la fel de subiectiva ca si designul iar pozelele disponibile aici pe topic nu sunt edificatoare in privinta asta.
                In rest multe comentarii jenante
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

Comment

• Propun sa se faca un Poll despre Civicul 2012 ale utilizatorilor actuali. Eventual si cu multiple raspunsuri. De genul: ati cumpara noul model, vi se pare un pas inainte, ce parere aveti despre calitatea materialelor.

Parca ma bucur ca nu arata mai bine ca nu aveam chef sa schimb actualul Civic . Minusurile observate pana acum in poze de mine sunt: plastice mai urate ca pe Logan pe portiere, volanul mai ales in comparatie cu ce au avut pana acum pe Honda, faptul ca au "cumintit masina" si arata cum spuneau mai multi colegi mai mult a focus nu a OZN-ul care l-am avut pana acum. Despre motorizare nu comentez nimic, astept un testdrive si mai multe specificatii sa pot spune ceva. Daca e sa te uiti numai la Look pot sa spun ca dupa parerea mea Hyundaiul a facut un mare pas inainte, chiar daca sub capota au ramas aceasi varza. Dar ei au invat ca designul vinde mai bine ca motorizarea si tehnologia de sub capota. Credeam ca si Honda a invatat acest lucru mai ales ca motorizarea era foarte buna la ei.
                  Poate asteptarile au fost prea mari si nu sunt ei de vina.. Imi place cum spui mad_wob "vechiul parca este noul"
                  Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
                  Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

Comment

• Originally posted by gabrielb View Post
                    Da aripioarele pe spate am pus intrebarea in franceza ca in romaneste m-au evitat,si Schultz a raspuns ca sunt montate doar pe modelul diesel si ca sunt pentru scaderea respingerii ceva aerodinamica!
                    Sigur ca te-au evitat, iar dupa ce au constat cu stupoare ca tu vorbesti romaneste si-au verificat si posetele!
                    Nu stiu daca tine de obtuzitate sau de ce tine de fapt, a astepta ca cineva intr-o tara anglo-saxona sa te trateze cu prajituri si zaharicale romanesti, atata timp cat sfanta in Franta (pe care tu o venerezi) nimeni nu vorbeste cu tine altceva decat franceza. La Paris Motor Show in 2004, ma imi spunea frate-meu ca nu stiau aia pe-acolo nici macar engleza, daramite germana sau romana, desi el nu a avut niciodata pretentia sa i se vorbeasca in romaneste. Ah, nici eu la Geneva in martie nu am am avut prezenta de spirit sa intrebm chestii in romaneste, ce om sunt si eu .... "Schultz" nu are si nu va avea curand ca target satisfacerea lingvistica a turistilor romani cu valente de critici, ei sunt acolo sa prezinte una, alta unui public educat, care se poate descurca in cel putin o limba de circulatie internationala, si anume germana.
                    Cat despre intentia in sine de a denigra gratuit un organizator, oricare ar fi acela, mi se pare puerila si absolut aiurea.
                    Acum, in acelasi spirit sper ca vei spune si faptul ca la Ferrari nu ai avut acces sa faci poze cu mana pe aripa din spate stanga a unui model de-acolo, sau ca la Lamborghini, Bentley, Bugatti si muuuulti altii nimeni nu te-a asteptat cu translator special, in virtutea faptului de a te ferici pe tine, o mare gabrielb! Ca sa nu mai intreb de ce nu te-ai anuntat sa mergi impreuna cu noi, ca doar se stia de multa vreme ca cel putin 3 dintre noi vom fi prezenti acolo. Cu siguranta am fi reusit, El Hakim si cu mine, sa-ti oferim servicii gratuite de traducere si o mare portie de buna dispozitie!

Trecand peste momentul asta sensibil cu efect vomitiv, am sa spun doar ca de fapt materialele din noul Civic par a fi de calitate superioara celor din actualul Civic, iar restul.... ramane de judecat cu subiectivitatea gustului atunci cand fiecare va vedea masinuta! :-)

P.S. Atmosfera la Salon a fost una misto de tot, se pare ca asemenea tuturor lucrurilor frumoase, cand ai oameni de calitate langa tine, si ghena de gunoi e sublima!

Multumesc pe aceasta cale in mod public prietenului El Hakim pentru ospitalitate si pentru doua zile superbe petrecute cu el & consoarta-i pe teritoriul lor!

Comment

• De ce nu putem discuta DESPRE MASINA, si sa lasam rautatile la o parte...
                      Last edited by Den1GRator; 19-09-11, 18:41.
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

• Trecand peste diferentele de limba -a propos Hondanutzzz, de cand e germana o limba internationala (***)? (o spun fara rautate ) - o alta chestiune interesanta ar fi daca ne-ati putea spune ceva despre specificatiile noului Civic (putere, cuplu, greutate, volum portbagaj, volum interior, spatiu picioare, samd).

Discutiile despre "cat de frumos este", sunt foarte subiective, fiecare are gusturile personale. Mie mi se pare ca arata bine, daca vopseau chestia aia din fata in culoarea caroseriei, mi s-ar fi parut chiar foarte ok . Alte pareri pot sa-mi dau dupa ce ma sui in masina.

(***) - nu ca franceza ar fi vreo limba internationala, desi eu o vorbesc foarte bine, ceea ce deja o face o limba de larga circulatie internationala. In afara de Franta, se mai vorbeste in Belgia (unde face toata lumea misto de ei), in Luxemburg (o mare tara, cred ca au chiar si un elicopter), Maroc, Tunisia, Algeria, Coasta de Fildes, Antilele Franceze (si prin tarile astea numai numai elitele o vorbesc) si printr-o treime de Elvetie. Cam asa si cu germana. In afara de Germania, se vorbeste in Austria si intr-o treime de Elvetie. No ofence to anybody...
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Discutiile sunt despre noul Civic, va rog sa va limitati la acest subiect.
                          Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                          2 roti

Comment

• @ramm: se pare ca discutiile sunt intr-o singura directie si anume "scuipatul de la distanta asupra Noului Civic (vedeti sa nu va scuipati monitorul)" in necunostinta de cauza, fara sa vezi masina...
                            Doar ca a spus unul care a fost acolo (si care nu a vrut sa se anunte ca vine pt ca, probabil, s-a gandit ca noi vom fi de alta parere sau, mai stii?, poate nu ne ridicam la nivelul lui) si nu i-a placut masina, asta nu inseamna ca masina e o mizerie, un big fail sau altceva. Multe comentarii de aici mi se par de-a dreptul penibile. Avem aici pe forum numai designeri de la Giugiaro, Pininfarina, Bugatti, Aston Martin sau mai stiu eu ce luxury brands care numai daca vad o poza de o calitate mediocra pot spune calitatea acelui obiect, masina, chilot sau rest de unghie...
                            My cars:
                            2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                            ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

Comment

• Ai perfecta dreptate! Deci, hai sa vedem niste impresii favorabile si avizate despre masina. Cineva, care a fost acolo, si care a vazut-o, si care a postat aproximativ cateva poze, dar are ceva de spus... De generalitati, eu m-am saturat!

Poate sa spuna cineva, ceva?
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

• Da, eu am fost, am vazut si m-am informat! Parerile mele insa nu coincid prea mult cu parerile colegilor de aici, fapt pentru care nu am comentat prea mult. MIE imi place masina si cunosc cel putin inca doua persoane inteligente carora le place, de asemenea dupa ce au vazut-o si au emis pareri in cunostinta de cauza. Specificatiile tehnice sunt de gasit peste tot pe net, evident ca nu ni s-a spus nimic diferit fata de ceea ce ati citit toti deja. Fotografiile puse cu marinimie de colegul nostru sunt mai mult decat graitoare, insa dupa cum stim, frumusetea sta in ochii privitorului, iar eu care am niste superbi ochi albastri azur evident ca am fost incantat de ceea ce am vazut.
                                Pe alb, Civicul asta impune respect, fara a fi insa ostentativ, in sensul ca ramane dedicat grupei de varsta 18 - 108 ani, insa preponderent pentru purtatorii de oo. Per ansamblu, eu i-as da un generos 9/10 doar ca este pe gustul meu, iar punctul lipsa vine pentru lipsa unei motorizari la Type R.

Ca fapt divers, singura masina non-avion pe care am vazut-o si mi-a placut mai mult decat Civicul asta a fost noul Subaru Impreza WRX STI, care are un interior absolut demential, in rest ... Hyundai, Renault, Mazda, Volvo, Dacia, Opel, sunt jocuri de juniori si vin in scena doar cu mici liftinguri, fara schimbari considerabile.

Comment

Working...
                                X