Civic 2018 - cateva lucruri de știut īnainte de achizitie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Nu prea ai ce optionale sa alegi la Honda. Iei nivelul de echipare care crezi ca iti place cel mai mult, iti alegi culoarea - eu daca mi-as lua noul Civic as alege negru, apoi alb, in ordinea asta, si cam aia e. Optionale la Honda sunt deobicei tot felul de bare transversale, luminite si alte accesorii.

    Comment


    • #92
      Originally posted by vtin View Post
      Propun membrilor (mai vechi) Hondafan sa facem o cheta pentru a-i ajuta pe amaratii care si-au vandut pamantul de la tara ca sa-si cumpere actualul Civic.
      Ba baieti, sa vedeti cat costa un cauciuc...
      Gluma e ciobaneasca bine de tot. Banui ca nu e de la tine, tu esti un finutz. Cred ca ai auzit-o tu pe undeva si ai crezut ca impresionezi cu ea, sau ceva de genul asta. Ei, bine totusi ca am trecut si peste asta.


      Accord 2.2cdti - 2007

      Comment


      • #93
        Originally posted by ivladbogdan View Post
        Nu prea ai ce optionale sa alegi la Honda. Iei nivelul de echipare care crezi ca iti place cel mai mult, iti alegi culoarea - eu daca mi-as lua noul Civic as alege negru, apoi alb, in ordinea asta, si cam aia e. Optionale la Honda sunt deobicei tot felul de bare transversale, luminite si alte accesorii.
        Asa e la japoneze in general, (recte Mazda, Toyo, Subaru, Suza) nu doar la Honda
        Accord 2.2cdti - 2007

        Comment


        • #94
          Originally posted by Kawa View Post

          nici la mine nu e. Desi la la cate citesc pe aici nu cred ca trebuie sa reclam ca nu am buton like, nici dislike nu e ....sau la cum e forumul asta poate pana nu face 10 ani vechime nu ai dreptul sa spui ca iti place ceva. Orice e posibil
          Poți reclama orice, nu e problemă. Dislike nu există ( adică există doar pentru moderatori și este egal cu "ban" pentru o perioadă sau pentru totdeauna ).
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #95
            Originally posted by Kawa View Post
            Am inteles. Deci aici e ca la nazisti. Spui ce vreau eu sa aud ori la cuptor cu tine. ok. Fac cum spui tu.
            Asta este un sofism (ca si multe alte afirmatii ale tale) si conform legii lui Godwin inseamna ca discutia nu mai are rost sa continue. Pun in continuare si link-ul cu explicatia in limba romana a legii lui Godwin, ca am inteles ca nu stii engleza: https://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_lui_Godwin

            Sper sa nu vii cu argumentul ca "cine mai e si wikipedia asta?".
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #96
              Originally posted by andrei.c View Post
              S-a animat rau de tot lumea aici. Am fosta zi am mai verificat culorile inca o data, sotia s-a fixat pe Sonic Gray Perl, dar parca tind spre Brilliant Sporty Blue. Ca si optionale voi ce ati ales?
              Salut. Optionale...nu prea ai de unde sa cumperi. Eu am cumparat tavita pentru portbagaj de pe net, la asko, doar senzori de parcare cu vreo 900 de lei. Cd player...nu merge, doar sa vii tu cu el si il monteaza la service. Cat despre culori... albastru da bine, dar, la fel cu multe alte culori, nu rezista la conditiile din Bucuresti. (Vezi tei, gainat, praf, etc, dar asta e pentru orice marca, nu ii vad o vina masinii.) eu am albastru din greseala, pentru ca as fi cumparat rosu, dar venea mult prea tarziu pentru nerabdarea mea . Alb as cumpara acum, daca as mai avea de ales...

              Comment


              • #97
                andrei.c
                Junior Member
                andrei.c Si nevasta mea s-a fixat pe Sonic Gray ala, de am ajuns sa asteptam 5 luni dupa masina. Eu luam orice in afara de alb si argintiu.

                Din lista de accesorii ma tenteaza tavita de portbagaj (am caine) si aparatoarele de noroi. Are cineva idee daca se murdareste tare spatele pe ploaie/noroaie? Merita aparatoarele astea?

                Comment


                • #98
                  Merită montate apărătoarele alea de noroi. Opresc mult din mizeria aruncata de roți. Īn plus, mie mi se pare că arată și bine astea OEM, īnsă nu știu cum și dacă se potrivesc la echiparea Sport.
                  Attached Files
                  DarthMaul40
                  Senior Member
                  Last edited by DarthMaul40; 11-09-18, 19:14.

                  Comment


                  • #99
                    Nu se potrivesc din cate stiu iar rotile ies cred ca mai mult ca la tine in afara datorita latimii mai mari cu acelasi ET.
                    TheTracker
                    Member
                    TheTracker : cand intrebi de spate daca se murdareste, la ce te referi? Daca te referi la luneta, partea de sus se comporta ca una de sedan iar restul (fundul) se murdareste insa cam pana la eleron-ul din luneta si parca nu asa tare ca la alte hatch-uri. Oricum, si daca ai covorase la roti, nu inseamna ca nu se mai murdareste spatele, am pe Fiesta sotiei montate cele OEM, mult mai lungi decat astea de la Honda si dupa 50km pe ploaie nu vezi nimic prin luneta.
                    closchkutza
                    Senior Member
                    Last edited by closchkutza; 11-09-18, 19:27.

                    Comment


                    • La mine s-ar potrivi, o sa am echipare Comfort, ca la
                      DarthMaul40
                      Senior Member
                      DarthMaul40 . Daca nu se murdareste deloc luneta e foarte ok, sa inteleg ca e similar cu Octavia care o am acum. In catalogul de accesorii parca scria ca nu se pot combina cu kitul de spoiler si praguri ,deci banuiesc ca nu poti sa ai aparatori nici cu Sport si nici cu Sport Plus. Mie imi plac, arata foarte discret si se potrivesc bine cu restul designului.

                      Comment


                      • Io zic asa: ia masina, mergi cu ea si apoi vezi ce accesorii iti mai lipsesc. Pe alea poti sa le cumperi / montezi oricand.
                        Una poti s-o iei de pe acum si ti-o zis eu: tavita de portbagaj insa iti recomand varianta "aftermarket" care acopera tot portbagajul si e mai ieftina decat cea OEM (am impresia ca cea OEM lasa descoperita umflatura din spatele scaunelor spate). Eu o am pe masina de prin Mai si e foarte ok, cu margini destul de inalte si urmareste perfect conturul portbagajului.
                        Poti sa-ti mai pui si protectii pentru praguri (door sills). Initial cat asteptam masina aveam in vedere varianta OEM luminata. Apoi am aflat cat costa si cam ce trebuie demontat pe acolo pentru montaj si m-am orientat catre unele aftermarket, din inox (cele ne-iluminate OEM nu mi-au placut pentru ca aveam cam mult plastic negru vs inox).
                        closchkutza
                        Senior Member
                        Last edited by closchkutza; 12-09-18, 14:02.

                        Comment


                        • Tavita de portbagaj gasiti aici: https://rimi.ro/honda-civic-10-2017-...c-10-2835.html
                          Este la un pret mult mai accesibil si calitatea este aproape de OEM
                          EX. Accord '05 CL9 Satin Silver
                          Del Sol '94 ESI
                          CIVIC X 1.5 Sport Plus CVT
                          BMW Z4 '03 Titan Silver

                          Comment


                          • Recomand varianta Premium, care este mai buna dpdv calitate si un pic mai scumpa dar tot mai ieftina decat cea OEM (https://rimi.ro/honda-civic-10-2017-...c-10-2836.html).
                            Pe asta ziceam mai sus ca o am.

                            Comment


                            • Am facut azi comanda, Sport Plus Sonic Grey - 1.5 MT, presuri din velur + re-tapiratea cotierei si manerele fetelor de usi. Livrare 21 Sept

                              Comment


                              • Retapitarea cotierei si a manerelor fetelor de usi ? Adica le reface dealerul ? Sau cum ?
                                Accord 2.2cdti - 2007

                                Comment

                                Working...
                                X