Sfauri achizitie Civic Type-R 2.0 vs. Accord 2.0!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfauri achizitie Civic Type-R 2.0 vs. Accord 2.0!

    salutare baieti, sun nou pe forum si as vrea sa va cer o parere. intrebarea e: ce sa aleg intre un Civic Type-R sau un Accord, amandoua cu motorul 2.0 VTEC?
    dupa cum ziceam sunt nou pe forum dar va urmaresc de ceva vreme, detin deja o Honda CRX del Sol 1.6 varianta 125 cp asa ca dupa cum va asteptati ma m indragostit de marca chiar daca nu e prima mea masina (bmw 525, 730, amandoua diesel precum si un a3 1.9 tdi), asa ca sa va faceti o idee cat sunt de variat in materie gusturi in domeniul automobilistic. tin sa sublieniez ca desi locuiesc si muncesc in italia nu mai vreau sa am de a face cu masini <2000 cmc, motivele sunt multe taxa de inmatriculare, asigurare, impozit care se maresc de la an la an, ca sa lasam la o parte intretinerea deoarece nici o masina nu se intretine singura fara cheltuieli pt. proprietar. in alta ordine de idei imi plac masinile mai mari spatioase si confortabile de ex: Accord 2.0 i-VTEC dar si cele sport iar citind pe aici prin forum si mai sunt si un impatimit al emisiunilot de get top gear, fifth gear unde modelul vechi de Civic Type-R e foarte laudat si apreciat atentia mea s a indreptat inspre acesta. acuma as avea novoie de niste date concrete de la proprietari si nu subiective sau pareri personale adica: costuri intretinere, consum la ambele si poate si o prere in ceea ce priveste stilul masinii. am uitat sa precizez ca locuiesc intr o zona linistita fara trafic aproape de drumuri cu serpentine unde e loc de distractie cu o masina performanta, am 24 de ani si iarna fac snowboarding motiv pt care merg des la munte in weekend uri asa ca variante 1.6 VTEC, 110 cp am exclus o deoarece cred ca e cam nepotrivita pt exigentele mele plus ca de 2 ori pe an fac drumul italia-ro unde iarasi nu am idee cum s ar comporta o asemenea masina Type-R ul sau 1.6 sport de Accord nu mai intreb deoarece autostrada e casa lui.
    va multumesc si sper ca nu v am plictisit astept raspunsuri, pareri idei, cu nerabdare.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 23-08-11, 16:23.

  • #2
    Iti recomand un CR-V 2.0 i-VTEC, MT, mai ales ca umbli iarna mult, iti plac masinile mari, spatioase etc !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #3
      Type R Ep3 sau Fn2...sunt masini care nu te vor plictisi niciodata

      Comment


      • #4
        Ha ha ha, mai lipseste un forumist care Accord sa il recomande ca alegerea ideala si am rezolvat problema omului ...
        Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

        Comment


        • #5
          cele 2 sunt masini destul de diferite, deci in final depinde de tine si nevoile/dorintele tale. CTR este masina de condus, Accord e sedan mediu cu valoare de comfort si utilitara mai mare. cu 2.0 160CP Accord este oleaca submotorizat deci nu vei avea aceeasi senzatie la condus. condu-le pe amble si vei afla singur raspunsul.
          ex Civic mk.7 EX sedan 2002, 1.7VTEC
          ex Acura TL 2006, 3.2 V6 SOHC VTEC
          Civic Si sedan 2007, 2.0 DOHC iVTEC
          Acura MDX 2011, 3.7 V6 SOHC VTEC

          Comment


          • #6
            mersi de raspusuri, ma uitam si la civic ul coupe 1.7 ce stiti despre ea? e mai mica dar ca aspect imi place plus ca e si mai economica decat cele mentionate mai sus. cred ca totusi nu as avea nevoie de type r deoarece am uitat sa mentionez dar sunt si motociclist asa ca partea de adrenalina mi o asigura aceasta, din pacate nu e honda dar e tot o japoneza kawa zx10 r 2005 pt. cunoscatori asa ca... n as vrea sa dezamagesc pe nimeni dar sunt f nehotarat cand vine vb de masini (in ultimii 3 ani am avut 4 masini si 2 motociclete), sper doar sa fac alegerea corecta si sa fiu multumit de viitoarea

            Comment


            • #7
              Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
              Iti recomand un CR-V 2.0 i-VTEC, MT, mai ales ca umbli iarna mult, iti plac masinile mari, spatioase etc !
              Mari si spatioase pe inaltime. Eu am vrut sa trec de la civic sedan la crv si cand am observat ca in habitaclu e mai mult spatiu doar in sus, nu si pe lungime/latime am renuntat la idee.
              Honda Civic Sedan ES 1.8 MT, Black
              Honda Civic Type-R 2.0 MT, Championship White

              Comment


              • #8
                Cred ca voiai sa zici altceva... "nu mai vreau sa am de a face cu masini <2000 cmc" te gandeai la mai mare de 2litri ( "> 2000 cmc").

                Eu iti recomand Accordul pentru comfort, nu Civicul Type R - care este bun daca te plimbi singur si vrei sa mergi sportiv, dar are spatiu mic interior, suspensii sport tari.
                Apropo, la drumurile din Italia (chiar si iarna) nu-ti trebuie CRV-ul - iar in Accord este oricum suficient spatiu.
                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                Comment


                • #9
                  Originally posted by puiuradu View Post
                  Mari si spatioase pe inaltime. Eu am vrut sa trec de la civic sedan la crv si cand am observat ca in habitaclu e mai mult spatiu doar in sus, nu si pe lungime/latime am renuntat la idee.
                  +1
                  Incepusem sa cred ca sunt singurul care are impresia ca CR-V nu aduce cine stie ce castig la spatiul interior.
                  Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                  Comment


                  • #10
                    Depinde si de ce vrea fiecare.

                    Eu prin CR-V as vrea o masina mai mare (nu neaparat ca spatiu interior), mai confortabila, cu un pic de 4x4 (just in case).

                    Daca as vrea masina pot adrenalina (evident ca a doua masina) as prefera mai degraba un S2000.

                    In cazul asta as miza pe Accord.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Rumburak View Post
                      +1
                      Incepusem sa cred ca sunt singurul care are impresia ca CR-V nu aduce cine stie ce castig la spatiul interior.
                      Eu am avut aceeasi senzatie si la Touareg. Adica nu cine stie ce castig de spatiu interior.
                      Honda Civic Sedan ES 1.8 MT, Black
                      Honda Civic Type-R 2.0 MT, Championship White

                      Comment


                      • #12
                        Evita cit poti Hondele la care numarul de sasiu nu incepe cu JH .

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cci View Post
                          Cred ca voiai sa zici altceva... "nu mai vreau sa am de a face cu masini <2000 cmc" te gandeai la mai mare de 2litri ( "> 2000 cmc").

                          Eu iti recomand Accordul pentru comfort, nu Civicul Type R - care este bun daca te plimbi singur si vrei sa mergi sportiv, dar are spatiu mic interior, suspensii sport tari.
                          Apropo, la drumurile din Italia (chiar si iarna) nu-ti trebuie CRV-ul - iar in Accord este oricum suficient spatiu.
                          pai cica ar fi derivat din platforma civicului...

                          Comment


                          • #14
                            da ai dreptate gresala mea, cea cu cilindreea, intradevar as vrea o masina cu max. 2000 cmc, apropo ce au hondele la care nr. de sasiu nu incepe cu jh? In ceea ce priveste crv ul nu cred ca ar fi o optiune deoarece estetic nu mi place, cu siguranta e o masina buna dar... Iar despre mersul la munte intradevar aici nu ai nevoie de un suv sau altceva de genu dimpotriva vad multi tineri cu masini sport ce fac snowboard in special, si vin la muntecu: grande punto abarth, 5oo abarth, gti, s3 etc, asa ca eu zic ca e chiar fun sa mergi la partie si sa te ditrezi si pe drum in masina pe serpentine unde se stie ca o masina cu suspensia sportiva te avantajeaza.
                            iuli18xx
                            Junior Member
                            Last edited by iuli18xx; 23-08-11, 06:43.

                            Comment


                            • #15
                              JH means made in Japan
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X