Scartait volan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait volan

    Azi dimineatza cand parcam masina am auzit un scartait cand viram spre dreapta. Am mai insistat si am reusit sa reproduc problema. Scartaitul apare numai cand virez spre dreapta, aproape de maxim. Se aude cumva in interiorul volanului si seamana a frecat de cauciuc peste cauciuc, dar nu cred ca e vorba de asta pentru ca ar face mereu, nu numai cand se apropie de limita.

    Inainte sa ajung la servici am reusit sa dau cu roata dreapta fata intr-o groapa f. nasoala. S-a simtit foarte tare lovitura, dar janta si cauciucul pareau ok. Ar putea fi o cauza ?

    Are cineva idee care ar putea fi problema ?

    Multumesc.
    '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

  • #2
    Am si eu aceiasi problema , scartait foarte fin de cauciuc la volan cand parchez si virez in ambele directii. Nu este chiar nimeni care poate sa spuna simptomul exact? parca la frig nu face.
    Last edited by roshu; 30-06-11, 09:44.

    Comment


    • #3
      Am mai citit alte posturi si se pare ca ar putea fi de la caseta de directie ... Ar fi trist ca dupa 37000 km sa am probleme in caseta de directie la Honda Civic.
      '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

      Comment


      • #4
        incearca sa schimbi lichidu de servo, poate ajuta.
        _________________________
        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

        Comment


        • #5
          O sa am drum la service pentru niste mici daune. Masina are 2.5 ani si presupun ca treaba asta intra pe garantie.
          '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

          Comment


          • #6
            Nu te preocupa, nu cred in veci ca un scartait fin de cauciuc la volan ,poate ca vina sa fie caseta de directie! Dar daca ai drum la service anuntama ce ai rezolvat! ms..

            Comment


            • #7
              Am fost eu la revizia de 30k km (am facut si 3 ani) si imi scartaia. Am revenit dupa 1 luna sa se rezolve problema. Surpriza, aveam amortizorul stanga fata cu tija stramba. Zic ok hai sa il schimbam.
              Dau sa plec si surpriza parca scartaia si mai rau. Ma intorc in service (la Asko) si mai stau cred o ora,. Soutia: uns cu vaselina caseta de directie. Cred ca o sapt nu a mai scartait, dupa care cand parchez iar se aude. Nu m-am mai dus in service. Face doar la parcare si atunci cand ajungi la capatul cursei volanului.
              Honda Type R 2.0 - Black Pearl GT Pack
              Ex: Honda Civic 5D 1.8 Sport - Orange Tangerine 2008

              Comment


              • #8
                Am mai auzit si eu sunete ciudate care pareau fi de la amortizor. L-ai schimbat pana la urma ? A intrat pe garantie ?
                '09 Honda Civic 5D Sport 1.8 MT - Crystal Black Pearl

                Comment


                • #9
                  scartaie din cauza flanselor de la amortizatoare!! nu este nimic grav ,este un incovenient precum si scartaitul pedalei de ambreiaj, de vina este fiabilitatea honda, scartaie datorita prafului acumulat si incalzirii lor
                  http://www.hondafan.ro/forum/showthr...etallic/page10

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ZiDan View Post
                    Am fost eu la revizia de 30k km (am facut si 3 ani) si imi scartaia. Am revenit dupa 1 luna sa se rezolve problema. Surpriza, aveam amortizorul stanga fata cu tija stramba. Zic ok hai sa il schimbam.
                    Dau sa plec si surpriza parca scartaia si mai rau. Ma intorc in service (la Asko) si mai stau cred o ora,. Soutia: uns cu vaselina caseta de directie. Cred ca o sapt nu a mai scartait, dupa care cand parchez iar se aude. Nu m-am mai dus in service. Face doar la parcare si atunci cand ajungi la capatul cursei volanului.
                    100% e din cauza casetei de directie zgomotul. Dupa schimbare dispare, iar directia merge vizibil mai usor
                    ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by alex2680 View Post
                      100% e din cauza casetei de directie zgomotul. Dupa schimbare dispare, iar directia merge vizibil mai usor
                      esti sigur?nustiu cum ar putea merge mai bine decat acum. Adica eu sunt invatat cu directiile cu servodirectie hidraulica, iar asta electrica merge mult mai fain! Nu cred ca cei afectati de scartaitul asta au notat o slabire in viraje, in miscare/curbe sau stationare/parcari. Ci ne plangem doar de acel scartait de cauciuc...cel putin eu.

                      pentru a intelege adevaratul simptom al casetei de directie, se pare ca este un huruit si un joc la miscarea volanului de pe loc , am gasit mai multe informatii pe acest topic:
                      http://www.hondafan.ro/forum/showthr...aseta+directie
                      Last edited by roshu; 04-07-11, 13:53.

                      Comment


                      • #12
                        acum mi-am amintit ca dupa cei 80.000 km facuti, am dus-o la spalatorie pentru a spala motorul...tipica spalare a motorului, cu spuma etc. Oare sa fie si asta un motiv? posibil ca spalarea buna a motorului sa combine aceast scartait fin de cauciuc cand virez de pe loc, cateodata?

                        cine stie ce cu ce uleiuri erau unse anumite componente mecanice pe acolo ,cu spalarea sau dus ..
                        Last edited by roshu; 07-07-11, 19:58.

                        Comment


                        • #13
                          Salut! Am si eu un zgomot la volan, dar nu e chiar un scartait. Am schimbat caseta de directie, pe garantie, la 3 ani, pt ca troncanea foarte urat pe stanga, la drum denivelat si piatra cubica. S-au scimbat si bieletele atunci. De ceva timp, am un zgomot, tot pe drum denivelat, dar, clar nu face cum facea atunci cand am schimbat directia. Oricum, n-am nici macar un an de cand am inlocuit-o. Uneori mi se pare ca ar fi de la plasticele din jurul volanului. Dar, daca trag de volan dreapta sau stanga, cand masina e pe loc, se aude un mic click, un troncanit la volan. Cand spun ca trag de volan, ma refer la o cursa foarte scurta, poate 5 grade si tras in socuri, nu virare lenta. Sper sa ma fi facut inteles. Am fost la honda constanta si, dupa un test pe drum denivelat si o verificare a articulatiilor, verdictul a fost ca n-are nimic. Au exclus total varianta sa fie ceva la directie, avand in vedere ca a fost schimbata in februarie. N-am niciun joc in volan, directia raspunde imediat. Cand voi avea timp, poate dau o fuga si la bucuresti. Vreo sugestie?
                          Sheva_C
                          Senior Member
                          Last edited by Sheva_C; 24-10-13, 22:06.
                          '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                          '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                          Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                          "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                          Comment


                          • #14
                            Vad ca scartaitul asta e ceva generic. Si la mine scartie volanul desi abia am 25k km. Am observat totusi ca daca schimb pozitia volanului o vreme nu mai scartaie, iar cand incepe sa scartaie din nou reiau procedeul.

                            Comment


                            • #15
                              Salutare. E de la rulmentul amortizorului. Nu are treaba caseta de directie. Am gasit rulmentul cu 135 lei. La ASKO nu aduc decat ansablul format din rulment, burduf si protectie amortizor (ceva de genul asta) cu 60 Euro (aproximativ).
                              '08 Civic 5D MT\AT Milano Red

                              Comment

                              Working...
                              X