Schimbare ulei cutie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts
    LNT
    Junior Member

  • LNT
    replied
    Ce ulei sa bag la Honda Accord 2008 automata cl7 ? Cei de la honda au zis ca e 170 de lei litrul si trebuie 5. Mi se pare destul de mult 200 de euro pt 5l de ulei...

    Leave a comment:

  • corsaru
    Senior Member

  • corsaru
    replied
    ajunge schimbat la 60000km sau 4 ani vezi redline, amsoil
    alte uleiuri foarte bune ptr cutii de viteze manuala Fuchs Titan Sintofluid , Valvoline Maxlife sau Ravenol MTF.

    de evitat elf sau motul, la 2 ani de zile se scoate negru inchis din cutia de viteze si miroase urat.
    corsaru
    Senior Member
    Last edited by corsaru; 15-04-17, 12:55.

    Leave a comment:

  • adi_tgv
    Senior Member

  • adi_tgv
    replied
    Originally posted by GUR View Post
    Adica, sunt singurul nebun care il schimba la fiecare revizie (8000 km) ? ))
    Anul trecut si eu l-am schimbat de doua ori. Acum l-am sarit o revizie dar in vara il schimb iar.

    Leave a comment:

  • richie
    Senior Member

  • richie
    replied
    Originally posted by GUR View Post
    Adica, sunt singurul nebun care il schimba la fiecare revizie (8000 km) ? ))

    Sa nu exagerăm, zic!

    Leave a comment:

  • GUR
    Senior Member

  • GUR
    replied
    Adica, sunt singurul nebun care il schimba la fiecare revizie (8000 km) ? ))

    Leave a comment:

  • Xander
    Senior Member

  • Xander
    replied
    Tinand cont de cat de costisitoare sunt interventiile la cutie vs. cat costa un schimb de ulei la manuale, l-as schimba la 3 ani maxim sa stau linistit. Ca orice ulei, se degradeaza si stand. In plus ciclurile dese de incalzire/ racire il afecteaza din nou (uleiul din cutie ajunge la temperaturi foarte mari si cutia nu are cooler pentru ulei). Eu la ATR mi-am propus sa il schimb anual sau maxim la 2 ani daca fac km putini.

    Leave a comment:

  • rhemyis
    Senior Member

  • rhemyis
    replied
    Intervalele de timp sunt la fel de importante ca si rulajul la care se cere schimbarea uleiului de cutie? Am schimbat uleiul cu MTF3 la 100k in 2014 cand am luat masina si acum in 2017 am 120k. Manualul meu spune 6 ani/120k conditii normale si 3 ani/60k conditii severe, recomandari pe forum sunt mai multe, 4 ani/60k, la 40k pe acest thread fara mentiune despre timp...as putea sa mai fac inca 30k in urmatorii 3 ani si sa ma incadrez in intervalul de timp pentru conditii normale sau e de preferat sa respect conditiile severe pentru preventie? Masina e 2004 CL7 2.0MT benzina, condusa in regim normal fara abuzuri.

    Leave a comment:


  • 4dri4n
    replied
    ok, multumesc pt raspunsuri, maine voi vedea exact cat intra...deci 2 sticle de aproximativ 950 ml sunt de-ajuns, asta ma interesa cel mai mult

    Leave a comment:

  • ticker
    Administrator

  • ticker
    replied
    Din cate stiu la 5D, daca nu ti-l scot cu pompa, e suficient 1 litru...

    Leave a comment:

  • sorinrs
    Senior Member

  • sorinrs
    replied
    Cu 2 litri esti in carti.

    Leave a comment:

  • vtin
    Senior Member

  • vtin
    replied
    Conform manualului de service si a cartii tehnice (pag. 342) 1,4-1,6 litri.
    Colegul Maruta mi-a spus ca i-au intrat 1,6 litri.
    Asadar, ti-am dat trei surse.
    vtin
    Senior Member
    Last edited by vtin; 08-01-13, 20:57.

    Leave a comment:


  • 4dri4n
    replied
    aveti idee cat ulei intra exact in cutia de viteza manuala a civicului din 2008 1.8? vreau sa schimb uleiul dar nu stiu exact cat intra

    Leave a comment:

  • Vali_lj
    Tech Geek

  • Vali_lj
    replied
    exista si varianta UK la un pret mult mai convenabil , dar acolo trebuie facut un group-buy iar costul/litru este sub jumatatea pretului afisat de dealerii honda. Sau tot din UK uleiul Land Rover MTF94 , este acelasi fluid .

    http://www.lings.com/lingscentralapp...9AF4Sylo2222E6

    Leave a comment:

  • LittleM@n
    Senior Member

  • LittleM@n
    replied
    Litrul de ulei Honda MTF2 (pentru Civic, Accord, etc) este 80RON la carpati, am luat eu saptamana trecuta.
    (asta pentru cei care vor sa-si ia, iar apoi sa-l schimbe acasa).
    Mi-au spus, de asemenea, ca nici ei nu stiu o varianta inlocuitoare pentru el, si ca singurul loc de unde l-ai putea lua este un dealer honda, intrucat vin doar la butoaie de la 50l in sus.

    Leave a comment:

  • InjectoR
    Senior Member

  • InjectoR
    replied
    Da, chiar eu am schimbat la jazz la 45k la atentionarea mecanicului sef de la carpati motor ( nici eu nu credeam pana nu m-a dat cu nasu in noua carte de service), ca sa nu mai zic ca mi-a zis si un vanzator de la carpati motor intr-o alta discutie ca s-au observat probleme la cutiile CVT, probabil ca asta si este cauza noii recomandari Honda de a schimba lichidul din CVT mai repede dacat o avem in cartile noastre de service. Si dupa ce in familie mi-a aparut si un civic hybrid am schimbat si la el uleiul la CVT la 41 k. ( este identic cu cel de pe jazz)
    Schimbul a costat in jur de 250 de ron cu totul.
    stiu, suna aiurea dar cu toate astea imi ador "CVT-urile", de altfel CVT-ul a fost unul dintre motivele de a cumpara "Hybridul", care sincer sa spun nu este tocmai un hybrid in comparatie cu Priusul.

    Leave a comment:

Working...
X