Schimbare ulei cutie

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Schimbare ulei cutie

Salut,
    aveti idee la ce numar de km trebuie schimbat uleiul la cutia de viteze ? Auzisem ceva de 40.000 km, si eu i-am cam depasit...

Raspunsul in manualul de utilizare e la fiecare 8 ani sau 120.000 km.

Click image for larger version

Name:	DSC00009.jpg
Views:	1
Size:	74.0 KB
ID:	707785
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Aah, abia la 8 ani... dar am vazut pe Forum ca altii intreaba de ulei de cutie pt. Civic-uri din 2008, e recomandat sa fie schimbat si uleiul de cutie mai des decat e specificat in manual ?

Comment

da, se poate schimba la 4 ani (la utilizare de drumuri grele) si se recomanda folosirea du ulei Hondaa MTF.

Pentru o folosire stradala mi se pare cea mai buna varianta.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Eu la Accord l-am schimbat odata dupa 60k km, odata la 100k km; la mine la accord apare in fisa de service ca se schimba odata la 60k km parca. In fine, nu-i nici extraordinar de scump si nu gresesti pana la urma cu nimic daca il schimbi mai repede, pe mine m-a costat 300 de lei cu totul (ulei cu manopera).
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

Comment

Si eu l-am schimbat la Yaris la 70k km. Era recomandat in carte sa il schimb la 60k insa nu am avut drum la service in perioada respectiva.
            ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

Comment

umplut cutia acum 2 zile cu MTF, 20€ a fost uleiul si 10 min din timpul meu ...urmatorul schimb cred ca va fi peste 20k
              la tine cred ca 40k e un interval destul de ok

Comment

...destul de ok?????
                Cum sa fie ok sa iti schimbi uleiul in cutie la fiecare 40k km? ti-ai luat cumva mulineta sau masina?

Voi cred ca nu stiti pe ce lume traiti!...asa se ajunge la legendara fiabilitate a honde-lor...schimbat tot din 20k sau 40k km ... depinde de buget
                Last edited by hondatu; 29-04-11, 06:07.
                Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                In cautare de altceva

Comment

Dumi chiar nu inteleg raspunsul tau deloc , nici nu stiu cum sa-l iau gluma sau vorbesti in necunostinta de cauza si aduci jigniri aiurea. Generatiile vechi de cutii necesitau un interval ~20k-respectiv 40K dupa primul schimb de ulei la cutie care se facea de regula in primii 60k sau 80 k si la cateva generatii ( datorita tehnologiei atat a componentelor cat si a compozitiei uleiului) intervalul s-a tot marit ajungand ca primul schimb sa fie la 100-120 iar regulat la 40K. Sunt multi care schimba din 10 in 10 odata cu schimbul de ulei de motor , dar asta in cazurile in care masina masina este folosita majoritatea timpului foarte sportiv (aici vorbim de mers in oras , plus liniutele la ordinea zilei cat si calaritul masinii foarte mult) la un mers decent cel puntin in cazul meu la 20K este un schimb echitabil , probil daca nu as fi avut motorul asta ci unul linistit un schimb la fiecare 40k ar fi fost ok.

nu degeaba au scris in carte intervalele de schimb ale tuturor lichidelor ...

PS: te rog sa clarifici un pic lucrurile.
                  Touge is what we live for

Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

Comment

nu stiu dumi_id cum vezi tu dar,... eu vad ca lumea arunca dupa 5000-6000 km 300V Chrono, unde 4l sunt ~ 70€, cred ca mi se pare foarte rezonabil 20€ la 20k

Comment

125k km e una, dar din 40 in 40 e total altceva. Poate ai motor de s2000 si ai alt ciclu de intretinere... Pentru 5d e totusi prematur, fiind o masina domestica . Am mai avut masini pe care le-am condus pana spre suta de mii, dar nici un mecanic de la reprezentanta nici macar nu mi-a recomandat sa schimb uleiul in cutie. Poate e uleiul prost si nu tine mai mult. Nu am vrut sa fie un post jignitor.
                      Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                      In cautare de altceva

Comment

Si eu la randul meu cunosc masini care au mai bine de 200k iar primul schimb a fost facut la 180k .... depinde in general de constructor si tehnologia folosita in momentul fabricarii. Noi din generatiile mai vechi intervalul este diferit si mult mai des fata de generatia noua desi impartim acelasi ulei cu generatiile noi de honda , dar asta inseamna in general progresul tehnologic , asta nu denota ca generatiile vechi au cutii sau componente cu o viata si fiabilitate foarte mica ci tocmai invers .... in fine lungesc discutia prea mult , iti multumesc pentru clarificari.
                        Touge is what we live for

Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

Comment

Originally posted by Laurenzio View Post
                          Salut,
                          aveti idee la ce numar de km trebuie schimbat uleiul la cutia de viteze ? Auzisem ceva de 40.000 km, si eu i-am cam depasit...
                          la cutiile CVT ( jazz, civic hybrid) este necesar schimbul la 40k conform ultimelor recomandari Honda, nu stiu ce "regim" are CVT-ul de la Insight
                          Last edited by InjectoR; 29-04-11, 19:39.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

Jazz do it ...

Comment

Originally posted by InjectoR View Post
                            la cutiile CVT ( jazz, civic hybrid) este necesar schimbul la 40k conform ultimelor recomandari Honda, nu stiu ce "regim" are CVT-ul de la Insight
                            si atunci: e cineva care chiar l-a schimbat la 40k? Eu am facut acum un an revizia de 40k si nu mi-au zis la Asko nimic de uleiul de cutie...

Comment

Da, chiar eu am schimbat la jazz la 45k la atentionarea mecanicului sef de la carpati motor ( nici eu nu credeam pana nu m-a dat cu nasu in noua carte de service), ca sa nu mai zic ca mi-a zis si un vanzator de la carpati motor intr-o alta discutie ca s-au observat probleme la cutiile CVT, probabil ca asta si este cauza noii recomandari Honda de a schimba lichidul din CVT mai repede dacat o avem in cartile noastre de service. Si dupa ce in familie mi-a aparut si un civic hybrid am schimbat si la el uleiul la CVT la 41 k. ( este identic cu cel de pe jazz)
                              Schimbul a costat in jur de 250 de ron cu totul.
                              stiu, suna aiurea dar cu toate astea imi ador "CVT-urile", de altfel CVT-ul a fost unul dintre motivele de a cumpara "Hybridul", care sincer sa spun nu este tocmai un hybrid in comparatie cu Priusul.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

Jazz do it ...

Comment

Working...
                              X