Amortizoare aftermarket pentru Civic sedan FD1

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Amortizoare aftermarket pentru Civic sedan FD1

Vreau sa cumpar amortizoare pentru masinuta. Ma adresez in primul rand celor care deja au schimbat amortizoarele originale cu unele aftermarket.

Ma intereseaza solutiile verificate, adica amortizoare pe care sa le pot cumpara de la un magazin din Romania, astfel incat sa mi se ofere si garantie daca le montez intr-un service autorizat.

Nu sunt interesat de variante de amortizoare ce se pot comanda doar online, deoarece nu toate produsele afisate pe aceste site-uri sunt distribuite oficial in Romania si, drept urmare, nu se regasesc in ofertele magazinelor de piese auto de aici.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Am uitat sa va spun ca m-am interesat deja la 3 magazine care vindeau Monroe, Sachs si Bilstein si mi s-a spus ca pentru masina din titlu nu-mi pot oferi solutii, altele decat amortizoare originale (care costa aproximativ 2.800 de lei).
    Last edited by Vali_lj; 23-11-10, 01:07.

Salut!incerca kayaba,eu am avut de la kayaba p gaz si chiar am fost multumit de ele.
    h o n d a c i v i c satin silver ep 1

Comment

Interesant! Nu auzisem de KYB pana acum, dar din ce-am citit pe net sunt mai mari decat producatorii cunoscuti pe la noi.
      Din pacate, nici amortizoarele KYB nu se regasesc in ofertele magazinelor de piese auto, cel putin nu pentru Sedan.

Comment

@un fan: pana la urma ce amortizoare ti-ai pus?

@all: s-ar parea ca voi fi nevoit sa le schimb si eu pe cele de pe spate si nu stiu la care sa ma opresc. Ar trebui sa optez intre:
        - Sachs (stock-urile de pe 4d) 314620;
        - Tokico HP;
        - KYB Excel-G;
        - Gabriel Ultra.

Imi dati vreo sugestie dintre cele de mai sus? Alta marca de amortizoare?
        A auzit cineva de Gabriel Ultra?

Comment

Vtin, eu aș alege OEM. Sau Kyb/Sachs, cel mult.
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

Comment

Desi topicul e pentru un sedan, imi dau si eu cu parerea. Pe 5D am schimbat amortizoarele cu cateva luni in urma si am optat pentru KYB (aveau pret bun la epiesa). Dupa aprox 2500 km parcursi, impresia lasata este aceea ca sunt foarte asemanatoare cu cele OEM. Nu am avut parte de senzatii neplacute, desi au fost cateva situatii in care am fortat nota destul de serios. Imi e un pic greu sa detaliez, din cauza ca schimbul de amortizoare a fost urmat de un schimb de anvelope vara fata si spate, la distanta de cateva zile, comportamentul masinii schimbandu-se radical (am avut senzatia de nou, fara zgomote la rulare sau nose-diving, etc)...
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

Comment

Originally posted by BlackMagic View Post
              Vtin, eu aș alege OEM. Sau Kyb/Sachs, cel mult.
              Multumesc mult!
              Se pare ca pe 4d OEM-urile ar fi Sachs...

Originally posted by Wagner View Post
              Desi topicul e pentru un sedan, imi dau si eu cu parerea. Pe 5D am schimbat amortizoarele cu cateva luni in urma si am optat pentru KYB (aveau pret bun la epiesa). Dupa aprox 2500 km parcursi, impresia lasata este aceea ca sunt foarte asemanatoare cu cele OEM. Nu am avut parte de senzatii neplacute, desi au fost cateva situatii in care am fortat nota destul de serios. Imi e un pic greu sa detaliez, din cauza ca schimbul de amortizoare a fost urmat de un schimb de anvelope vara fata si spate, la distanta de cateva zile, comportamentul masinii schimbandu-se radical (am avut senzatia de nou, fara zgomote la rulare sau nose-diving, etc)...
              Multumesc mult, Wagner!
              Am auzit si eu numai lucruri bune despre KYB, temerea mea era legata de fiabilitate, probabil ca pe ele voi merge. Pe epiesa sunt preturi excelente, intr-adevar.

Comment

Si pe 5D sunt tot Sachs, le-am schimbat eu pe fata la 5D si am luat OEM pe care scrie Sachs. Pe epiesa se gaseau si Sachs ( pt 5D).
                Last edited by KMR; 07-09-15, 11:45.
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Pentru putin! Multa bafta!
                  In cazul meu era absolut necesara schimbarea pe fata(amortizor dreapta fata curs), dar am facut un efort suplimentar si le-am schimbat si pe spate, avand in vedere pretul (manopera a fost in regie proprie, adica eu - asistat vizual, ce-i drept).
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

Comment

Si cat a fost manopera?
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Originally posted by KMR View Post
                      Si pe 5D sunt tot Sachs, le-a schimbat eu pe fata la 5D si am luat OEM pe care scrie Sachs. Pe epiesa se gaseau si Scahs ( pt 5D).
                      Da, am vazut, as fi curios daca sunt aceleasi OEM-uri, mai jos fiind trecute "adevaratele" OEM-uri la un pret mult mai ridicat. Ciudatenii ...

Originally posted by Wagner View Post
                      Pentru putin! Multa bafta!
                      In cazul meu era absolut necesara schimbarea pe fata(amortizor dreapta fata curs), dar am facut un efort suplimentar si le-am schimbat si pe spate, avand in vedere pretul (manopera a fost in regie proprie, adica eu - asistat vizual, ce-i drept).
                      Imi aduc aminte ca spuneai ca unul dintre amortizoare era indoit, deci chiar trebuia schimbat/e. Ca le-ai schimbat singur, mi se pare o chestie foarte tare. Cand o fi sa le schimb si eu, o sa trag cu ochiul sa-mi dau seama daca as fi putut s-o fac si eu.

Comment

A gasit cineva K&W pentru Sedan? Caci vad ca pentru 5D ar fi. Oare, cele de pe fata nu sunt la fel? Bine, vorbesc de K&W coilovere.
                        "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

Pe spate le-am schimbat singur, chiar daca eram intr-un service. Pe fata, eu l-am asistat pe mecanic, operatia fiind mult mai delicata (cand stiu ca pot strica ceva, stau deoparte).

Comment

@Octi_b: http://www.corsportusa.com/06-11-hon...ver-variant-1/

http://www.corsportusa.com/06-11-hon...ver-variant-3/

Ambele sunt compatibile cu FD1.

Comment

Working...
                            X