A pus cineva jante de 15" pe Honda Civic 5d?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A pus cineva jante de 15" pe Honda Civic 5d?

    Explorez posibilitatea montarii unor jenti de 15" pe Honda Civic 5d pe perioada iernii. Am niste cauciucuri f. bune de iarna de 15" (Dunlop m3, 195/65/r15) de pe vechea masina si m-ar costa destul de mult sa trec pe aceleasi cauciucuri de 16".

    Vad 2 probleme in a monta jante de 15" pe civic 5d:
    • janta sa atinga etrierele si sa nu se potriveasca
    • marimea de 15" nu e trecuta in talon, am doar de 17 si 18 cu cele de 16 trecute in zona de mentiuni

    Are cineva montat jante de 15? Am inteles ca in unele tari civic se livreaza cu jante de 15" ? Alte pareri?

  • #2
    In functie de janta de tabla (desenul ei) pot atinge etrierii. E posibil sa fie OK si sa mearga la limita dar trebuie probat pe masina.

    Daca au protectie la disc nu merg garantat.

    Chiar si varianta de baza din Germania are janta de tabla pe 16 toli:
    Felgen16 x 6 1/2 J, StahlräderReifen205/55 R16 85 H
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Nu am protectie disc.

      Vad ca baietii ar avea niste jante de civic pe 15" (5.5X15 4X114.3X64 ET:55):
      http://www.anvelopeexpress.ro/janta_otel/HONDA

      Comment


      • #4
        Civic sedan (care are si in talon 15 toli) sau 3/5D?

        Iti dau ei in scris ca e bun la 5d si returneaza banii daca nu sunt bune?
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          La mine nu scrie si pe cele de 18". La mine sunt numai cele de 16" si 17" fara nici un fel de mentiuni.
          La voi ceilalti sunt trecute si astea de 18"?
          My cars:
          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

          Comment


          • #6
            Eu am trecute si cele pe 18, mai precis pot sa pun gume 225/40/18.
            honda civic 2,2 ictdi sport dpf ,milano red http://hondafan.etp.ro/gallery/v/liviu+iulian/

            Comment


            • #7
              Originally posted by ticker View Post
              Civic sedan (care are si in talon 15 toli) sau 3/5D?
              5d, e scris in titlu!

              Originally posted by ticker View Post
              Iti dau ei in scris ca e bun la 5d si returneaza banii daca nu sunt bune?
              Ii sun sa ii intreb, poate au pe stoc sa verific pe loc daca se potrivesc.

              Comment


              • #8
                eu am in talon trecut 225/45r17, 225/40r18 si 205/55 r16 la rubrica de observatii!

                Comment


                • #9
                  Care exact din jantele alea pe 15" crezi tu ca s-ar potrivi la tine? Eu cred ca poate numai aia de HR-V. Uita-te si aici: http://www.1000rims.com/rt_specs.jsp...7&text1=&text2=
                  "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                  "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Alien Code View Post
                    Vad ca baietii ar avea niste jante de civic pe 15" (5.5X15 4X114.3X64 ET:55):
                    http://www.anvelopeexpress.ro/janta_otel/HONDA
                    Oops, my bad, pe civic 5d imi trebuie 5x114 nu 4x114.

                    Nici pe civinfo.com nam dat de cineva care sa fi montat jante de 15".

                    M-am uitat mai atent la masina, am protectii in spatele discurilor.
                    Pe spate e discul mic, n-ar fi o problema. In fata insa e discul mare si desi protectia de disc depaseste discul, etrierul cam depaseste protectia.

                    16" it is then!

                    Deci cine vrea niste Dunlop Winter Sport M3, 195/65/r15 in stare buna, sunt disponibil pe P.M!

                    Comment


                    • #11
                      Pune si la Anunturi Piese, accesorii si roti ca ai sanse mai mari sa-l vada cineva.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ticker View Post
                        Pune si la Anunturi Piese, accesorii si roti ca ai sanse mai mari sa-l vada cineva.
                        Sa le fac poze mai intai!

                        Comment

                        Working...
                        X