Cap de schimbator de viteze Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cap de schimbator de viteze Civic

    Imi cer scuze daca s-a mai discutat acest subiect, eu nu am reusit sa gasesc nimic concludent.

    Am masina de aproape 2 ani si jumatate si din pacate, maciulia schimbatorului de viteze a inceput sa se deterioreze (cauciucul se va rupe in curand). In oferta dealerilor exista un cap de schimbator care arata foarte bine dar, dupa parerea mea e un pic cam scump - 132 de Euro. Am asadar 2 intrebari:

    1 Exista vreo modalitate de a achizitiona acel cap de schimbator mai ieftin? (vreun site care vinde accesorii Honda...sau alta modalitate)?

    2 In cazul in care vreau sa pun un cap de schimbator care nu e original exista ceva special de care trebuie tinut cont sau e universal ?(ma refer la diametrul tevii de metal in care intra)

    Multumesc.
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 05-05-17, 13:39.

  • #2
    vezi pe ebay, e cel mai simplu... eu am unul de aluminiu de peste 1 an jumate si n-a facut nici o figura. iarna e mai nasol ca iti tremura mana pe el cand intri in masina
    ...and saw under the sun, that the race is not to the swift, nor the battle to the strong, neither does bread come to the wise, nor wealth to men of understanding, nor yet favour to men of skill; but time and chance happen to them all.

    Comment


    • #3
      Vezi ca sunt unele care arata bine la Skunk2. Si sunt pe la 52$ la ei pe site.
      Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
      In cautare de altceva

      Comment


      • #4
        132 EUR...nesimtire crasa...strigator la cer. un plastic turnat intr-o forma, lacuit si lipit de o bucata de piele.
        aprox. 140 de maciuci de-alea valoareaza cat o masina intreaga...!!?!! penibil.
        altfel spus, un om care munceste in romania o luna de zile pe salariul minim isi ia si el 1,5-2 maciuci de-astea. make sense.


        sorry de offtopic. nu m-am putut abtine.
        totolino
        Senior Member
        Last edited by totolino; 03-12-09, 13:57.
        nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita (ignorance is bliss)...

        Comment


        • #5
          Ar fi cateva variante pe ebay:

          http://global.ebay.com/SHIFTGEAR_KNO...295526036/item

          http://global.ebay.com/SHIFTGEAR_KNO...298396210/item

          http://www.procivic.com/pages-produc...953/index.html

          Avem colegi care le pot aduce din US la comanda.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            @ totolino
            Pai da......exact...si eu m-am scandalizat. Chiar mi se pare exagerat...de aia am si initiat topicul, poate nu sunt singurul care vrea sa il schimbe.

            Multam Ticker!
            Primul chiar nu e rau....seamana cu cel original. Cine poate aduce asa ceva dintre colegii nostrii?
            ticker
            Administrator
            Last edited by ticker; 03-12-09, 14:55.

            Comment


            • #7
              si eu am o intrebare in legatura cu asta..cred ca e un pic off..
              exista pt 2.2 i-ctdi meu sa ii pun un shortshifter sau un quickshifter sau sa pun un schimbator mai scurt,care ar duce la un schimbat mai rapid?
              sorry de off
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bestia23/

              Remember, if you want to run with the big dogs, you need to learn how to pee in the tall grass.
              The only ones who fail are those who do not try.

              Comment


              • #8
                shortshifter dedicat pt FK2 sau FK3 nu este.

                Exista pt Civicul de state (USDM) dar nu bag mana in foc ca e 100% compatibil. Trebuie cercetat



                @vladpappa - amidamaru sau Razvanexu
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  A expirat garantia? Daca nu atunci cerele lor sa plateasca cei 132e.

                  Comment


                  • #10
                    sper sa nu mi-o fur daca sunt putin off topic dar daca va luati unul dintre primele doua de mai sus, la montare asigurati-va ca cele 3 suruburi cu cap imbus cu care se strange, lipiti-le cu poxipol.
                    De asemenea recomand ca dupa ce determinati pozitia optima a capului de schimbator, tot spatiul ramas gol in interior sa il umpleti cu ceva (eventual tot poxipol sau chiar spuma poliuretanica.

                    Eu am ceva de genul asta pe delsol si am avut mari probleme in sensul ca de la vibratii se desfac suruburile si ori ramaneam cu el in mana ori mi se rasucea in palma ori vibra ca toae alea si nu stiam ce bazaie prin masina.
                    Am ajuns sa dau jos bordul sa caut saibe sau piulite cazute pe acolo cand era de fapt de la schimbator.

                    Ca o alta chestie, cel de la Honda are un sistem mai rudimentar de prindere insa foarte bun. Este de fapt un tub plastic autofiletant si ala nici nu vibreaza si nici nu se desurubeaza...
                    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                    Comment


                    • #11
                      Tot offtopic. Confirm cu Poxipol-ul. Asa am facut si eu pe Golan.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        eu nu as pune de aluminiu,am avut la fosta masina si iarna e un chin cu el,la fel si vara.Daca as fi nevoit tot ceva de piele+plastic as alege.
                        07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
                        ----------------------------------------------------------

                        Comment


                        • #13
                          Salut,
                          Da am schimbat eu schimbatorul de viteze cel original nu imi mai placea si mai era o problema,din cand in cand daca imi mai transpira mana imi mai aluneca la schimbarea vitezelor.
                          L-am schimbat cu unu din piele luat din real se potriveste foarte bine si arata si ok am sa pun niste poze.
                          Si mai e un avantaj cel nou intra mai mult in teava este mai jos si implicit ajauta la scjimbarea vitezelor mai usor.
                          Aicea modelul ca sa va faceti o parere cum arata:
                          http://www.cartuning.ro/schimbatoare_universale.htm
                          model:Brio dinamic
                          2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                          EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                          Comment


                          • #14
                            Eu mi-am luat un Shunk2 dar conduc cu manusi ca deh: iarna rece si vara fierbinte
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              Dragos, poate pui niste poze...chiar sunt curios sa vad cum arata.

                              Mersi!

                              Comment

                              Working...
                              X