Foarte putine Civic Sedan in Europa!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Foarte putine Civic Sedan in Europa!

    Nu de mult timp m-am intors de prin Europa dupa 4520 Km de pe traseul: Seged-Viena-Salzburg-Munchen-Paris-Geneva-Lausanne-Torino-Milano-Villach-Graz-Budapesta-Timisoara.Pot spune dupa acesti toti Km ca am vazut doar 2 Honda Civic Sedan, una in Paris si una in Budapesta. Nu pot spune ca acest lucru nu mi-a placut deoarece masinutza mea draga era privita cu ochi mari de cele mai multe ori.Oricum mi-a placut nespus de mult faptul ca in Elvetia sunt foarte multi posesori de Honda in marea lor majoritate Jazz si Civic 5D.
    BGY
    Senior Member
    Last edited by BGY; 23-09-09, 17:39.
    '15 Honda HR-V 1.5 M/T Elegance FWD
    '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T Galaxy Grey
    Honda.........the best!!!!!!!!

  • #2
    Confirm constatarea lui BGY. In Germania am sesizat destui curiosi care studiau masina.

    Comment


    • #3
      Asta pentru ca in Europa de vest nu se vinde modelul asta. La Hondaropa, masina lui Maruta a fost de mare interes pentru cei de acolo. In vest se vinde doar versiunea Hybrid.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        De asta ma minunam eu cate hybrid sunt prin Italia/Franta si Monaco
        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
        Fosta:
        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
        Javascript motherfucker in Iasi?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

        Comment


        • #5
          da in vest nu se vinde sedanul, doar civic 5D, presupun ca daca le faci si un drive test o sa ramana de-a dreptul revoltati ca nu au si ei sedanul acolo "romanii au, noi de ce nu avem ? "

          Comment


          • #6
            Sunt revoltati si fara drive test, stai linistit.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              Se pot vedea mai multe Civic sedan față de vestul Europei în Polonia, Ungaria și țările baltice, cum ar fi Lituania, Letonia și Estonia.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #8
                Asta pentru ca acolo se vinde si sedan. Asta este de bine, avem o masina rara.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #9
                  Eu inca nu reusesc sa deslusesc tainele politicii asteia cel putin idioate a Honda, un fel de "las' ca stim noi ce vor clientii de acolo sau de dincolo". Unul din exemplele cel putin ciudate e prezenta Legend-ului in toate tarile europene si lipsa Civic-ului Sedan. Ma intreb, oare, cate Legend-uri se vand si cate Civic Sedan s-ar vinde, mai ales intr-o posibila motorizare diesel, atat de iubita de europeni.

                  Comment


                  • #10
                    mai ales sa nu uitam ca ei cauta mai mult confortul decat performantele (cei din vest) deci cred ca ar da lovitura cu sedanul acolo...

                    Comment


                    • #11
                      si mai mult eu cred ca in Europa ar da lovitura daca pe Sedan ar fi disponibil si motorul diesel de 2.2.

                      pe mine personal nu ma incanta diesel-ul, dar sunt convins ca romanii si europenii in general ar fi foarte incantati de o asa masina.
                      07 Honda Civic Type R Milano Red
                      Ex: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT Taffeta White

                      Comment


                      • #12
                        cat se poate de corect, mi-e teama totusi ca pe viitor Honda n-o sa mai fie ceva de performanta la niciun model, chiar ei au zis ca au in gand sa inlocuiasca toate motorizarile cu hybrid, electrice and what-other-green-stuff-they-find-or-invent

                        Comment


                        • #13
                          NU cred ca schimbarea motoarelor cu unele hybride, electrice sau de alt fel inseamna neaparat renuntarea la performanta - dimpotriva, un motor electric poate fi mult mai performant decat unul care foloseste combustibili fosili, la fel si cel pe hidrogen. Doar ca nu vom mai avea soundul care (unora) ne place extraordinar de mult, dar rezolvam noi cumv acu niste boxe amplasate strategic pe sub masina .
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                          Comment


                          • #14
                            stai tu linistit cand ei zic ca schimba pe electrice sau hibride se refera ca merg pe economic la maxim...nu performanta. Este mult prea complicat si prea costisitor sa faci un hibrid foarte performant vs sa arunci un motor de ultima generatie pe benzina de mare performanta

                            Comment


                            • #15
                              Au avut un hibrid axat pe performanta si au decis sa-l arunce la gunoi...s-a numit Honda Accord Hybrid: http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_Accord_Hybrid E adevarat, a avut vanzari slabute, dar si promovarea a fost pe masura. Pe atunci, cred ca nici Honda nu credea in hibride cu adevarat. Acum, brusc, s-au gandit si ei sa prinda trenul tendintelor electrice, dar, asa cum a spus si Xilin, o fac intr-o modalitate inclinata puternic spre economie. Nu vad in viitorul apropiat o varianta hibrid axata pe perfomanta cam la nimeni, daramite la Honda (pana si Porsche o face tot pt reducerea noxelor si a consumului).

                              Sedanul hibrid a fost o idee proasta de la bun inceput. Toyota a renuntat imediat la ea cand i-a venit ideea cu forma inspirata dupa Insight 1 si a implementat-o pe Prius 2. Dupa care, s-a vazut bine cine a rupt la vanzari si cine nu (orice s-ar spune, lumea a cumparat Prius pt ca forma ei atipica venea ca o manusa la ideea de hibrid si te poti distinge perfect de ceilalti in trafic). Ideea de hibrid ar fi mers excelent cu forma 5D-ului, masina aia parca a fost facuta sa fie hybrid only, pana si artificiile de design menite a-i conferi spatiu interior de invidiat parca cereau o varianta hibrid. In schimb, Sedanul merita o motorizare diesel si o varianta Tourer, amandoua aruncate pe toate pietele Europei.
                              Guest
                              Guest
                              Last edited by Guest; 24-09-09, 13:08.

                              Comment

                              Working...
                              X