Renuntare la garantie Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Renuntare la garantie Civic

    As dori sa stiu daca un Civic-ist(dar cred ca de fapt nu tipul masinii este important)a renuntat,dintr-un motiv sau altul, la garantia masinii,preferand sa se ocupe personal-pareri pro si contra,mai ales de la cei indrituiti,va multumesc !.
    PanterA
    Senior Member
    Last edited by PanterA; 10-11-09, 17:25.
    Hiroshima

  • #2
    stiu doar de un CR-V-ist care a renuntat la garantie. atat doar...
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      nu stiu sa fi renuntat cineva din cei cu civic. NU vad rostul. Ideea e ca piesele originale costa foare mult. de exemplu parbriz plus manopera de civic 5D 2500 RON. Janta de civic 5D 17'' (alea stoc) 2000 RON. NU cred ca vrei sa renunti la garantie cat o ai deoarece piesele noi sunt foarte scumpe.
      '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
      Dacia Super Nova de vanzare
      Cauciucuri + jante de vanzare

      Comment


      • #4
        Dar parbrizul si jantele n-au treaba cu garantia ci cu Casco mai degraba ( de-ai sunt si asa scumpe cred )
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Apropo, pretul cerut de dealer pentru o reparatie difera daca e vorba de CASCO ?
          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

          Comment


          • #6
            E alegerea ta daca renunti la garantie. Totusi garantia este de 3 ani doar pe unele componente care la Honda nu au voie sa se strice sub 100 000. Asta cu garantia e doar o obligatie de a face la ei toate reviziile si parerea mea e ca sunt exagerat de scumpe. La Honda mai e cum mai e dar un coleg de-al meu si-a luat Santa Fee nou are 7 ani garantie si reviziile sunt minim 500 E. A renuntat bineinteles la garantie! Eu nici la matiz nu am avut nev de garantie. Ar fi culmea sa ai la Honda. Totusi au o fiabilitate recunoscuta printre primele in lume. Si daca aduni diferenta care o dai la revizii in 3 ani fata de cum ti-ai face-o tu, cu banii respectivi ti-ai putea cumpara linistit orice piesa in eventualitatea in care s-ar strica.
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

            Comment


            • #7
              cum sa renunti la o garantie de 7 ani???
              hai sa-ti zic o "faza", fratele meu are un prieten, om de afaceri in Botosani. Si mi-a ceut ajutorul in a-i alege un SUV, ma pregatesc 2-3 zile, ii trimis 10-12 pagini A4, si-i spun: Sa ia orice, in afara de ML.
              Dupa 1 an, se vad iara............. De ce sunteti suparat ? Vai, vai, Gabi, s-a stricat ML-ul. Si trebuie sa-l repar pe banii mei ( avea CASCO dar nu intra operatiunea aceasta ) si ma costa 400 milioane lei !!!

              asa ca, colegului tau daca i se strica Santa Fe-ul si trebuie sa plateasca vreo 15.000 euro, ce face ???

              Alt caz, o colega de-a mea cu Almera, tocmai a renuntat la garantie si dupa 2 luni a botit-o fiul. A costat-o vreo 20-25 mil lei..............

              etc........
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

              Comment


              • #8
                ...

                Scuze,dar vorba cuiva de mai sus,nu se face diferenta intre garantie si Casco...vroiam sa stiu daca cineva a avut o astfel de experienta !.
                Hiroshima

                Comment


                • #9
                  Renunti la o garantie de 7 ani daca o revizie costa 500 E - 700 E in 7 ani se strang zeci de mii de euro si iti ofera garantia asta doar la motor. Cat despre fiabilitatea Mercedes a ramas doar numele de ea. Japonezele ruls!
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                  Comment


                  • #10
                    Draga Toma, unde strangi tu in 7 ani, ZECI de mii de euro............
                    limita este la maxim 150.000 km, pe care nu toti ii fac in 7 ani............la cat timp e revizia sau cate revizii poti face in cei 7 ani.............
                    si daca renunti la garantie, nu mai platesti reviziile ? ceva nu se leaga aici
                    iat la KIA/HYUNDAI garantia este 5 ani pentru niste componente, apoi 7 ani pentru altele..........nu cred ca o sa castigi ceva renuntand la garantie...........
                    Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                    ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

                    Comment


                    • #11
                      Plus ca se mai accepta sa vii cu unele piese de acasa: filtre, ulei etc. Chiar nu vad de ce ai renunta la garantie...

                      Daca facem un calcul simplu, o revizie medie la Honda costa 300 de euro (cu totul de la ei), tu singur nu o scoti sub 100 de euro. Diferenta este de 200 de euro (MAXIM). Daca faci toti cei 100.000 km garantati si revizii la 10.000 km rezulta o economie de 2000 de euro. Totusi, facand 100.000 km eu zic ca vei aveam nevoie de garantie. Si se aduna banii pe care ii dai, nu neaparat piese mari.

                      Daca schimbi cilindrul de ambreiaj de 2 ori, conul de evacuare (eu l-am schimbat de 2 ori), bateria si mai pica si o caseta de directie (cum au patit unii forumisti) ai depasit deja suma cu destul! Nu mai zic daca ai vreo problema cu cutia de viteze...

                      Sigur, nu o sa fii chiar tu cel mai ghinionist, dar asa e si cu CASCO. Nu il folosesti mereu si cam dai banii degeaba, dar si daca te zgarcesti si indoi rau masina... S-a terminat!

                      Ideea este foarte proasta. Singura explicatie ar fi sa renunti daca o folosesti la competitii, ii faci un tuning extrem etc. Altfel...
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        nu se merita categoric, placutele de frana le schimbi de doua , trei ori in timpul garantiei, cel mult, restul asa cum spunea xander, poti veni cu ele de acasa, cu conditia evident sa fie bune, deci cam tot ce platesti in plus de fapt este manopera lor care nu cred ca e un capat de tara. Insa fereasca sa ai vreo problema de cutie de viteze sau motor (un injector bulit) s-a terminat povestea...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by KMR View Post
                          Dar parbrizul si jantele n-au treaba cu garantia ci cu Casco mai degraba ( de-ai sunt si asa scumpe cred )
                          era un exemplu.
                          cat crezi ca e un ambreaj? sau o cutie de viteze, sau esapamentul complet?
                          in ideea ca se defecteaza brusc...
                          '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
                          Dacia Super Nova de vanzare
                          Cauciucuri + jante de vanzare

                          Comment


                          • #14
                            Am inteles ideea, eu n-as renunta la garantie ( in primul rand pentru confortul psihic ).
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #15
                              . La Honda mai e cum mai e dar un coleg de-al meu si-a luat Santa Fee nou are 7 ani garantie si reviziile sunt minim 500 E. A renuntat bineinteles la garantie!


                              Ce inseamna 7 ani garantie la Hyundai? Cititi mai jos si va cruciti.Nu mai spun de faptul ca ai 2 ani la sistemul audio(!?) si acumulatori dar cel mai jenant este sa anunti 7 ani garantie si sa dai 3 ani garantie impotriva ,, ruginii cojirii si infloririi" !!!!
                              Cu asta cred ca nu mai e de spus mare lucru despre Hyundai.

                              Garantia autovehiculelor marca Hyundai:

                              Incepand cu data de 16.04.2008 toate autovehiculele achizitionate de la Hyundai Auto Romania sau din reteaua autorizata de dealeri din Romania beneficiaza de 7 (sapte) ani garantie in limita a 150.000 km rulati de la data livrarii, din care:
                              • primi 3 (trei) ani de garantie reprezinta garantia internationala acordata de Hyundai Motor Company fara limita de kilometrii;
                              • anul 4 (patru), 5 (cinci), 6 (sase) si 7 (sapte) reprezentand garantia extinsa acordata de Hyundai Auto Romania in limita a 150000 km rulati si care este valabila*:
                                • pe teritoriul Romaniei*;
                                • pentru primul proprietar / utilizator al autovehiculului*;
                                • pentru grupul motopropulsor*: motor fara anexe, cutie de viteze, cutie transfer, arbori cardanici, arbori planetari, sisteme de cuplare 4X4, grupuri diferentiale.


                              An rulaj
                              Anul 1
                              Anul 2
                              Anul 3
                              Anul 4
                              Anul 5
                              Anul 6
                              Anul 7
                              Mai mult de 150.000 km
                              DA
                              DA
                              DA
                              NU
                              NU
                              NU
                              NU
                              Mai putin de 150.000 km
                              DA
                              DA
                              DA
                              DA*
                              DA*
                              DA*
                              DA*





                              Exceptii: Piese cu perioada limitata de garantie
                              Piesele si subansamblele de mai jos sunt acoperite de garantie pe o perioada limitata de timp, si anume:
                              • Antena radio electrica si sistemul audio (radiocasetofon, radio + CD player, radio + casetofon + CD player, magazia de discuri, boxele, amplificatoarele) - 24 luni.
                              • Elementele de suspensie si directie (bucsi de cauciuc sau material plastic, tampoane elastice, pivoti, ansamblul de arcuri si amortizoare, capete de bara, bielete antiruliu, bielete directie, bara stabilizatoare) sunt garantate pentru o perioada de 36 luni.
                              • In cazul injectoarelor, pentru defectele cauzate de calitatea proasta a carburantului (cum ar fi: blocarea partiala a diuzelor de injector,decalibrare, etc.) nu se acorda garantie!
                              • Bateria de acumulatori 24 luni.


                              Garantia caroseriei si a vopselei
                              • Piesele metalice ce alcatuiesc caroseria autovehiculului au o garantie de 120 / 84 luni (in functie de model) pentru perforarea de la interior catre exterior.
                              • Vopseaua este garantata in functie de natura defectiunii, conform tabelului urmator:

                              Perioada Garantie
                              Tip defect
                              3 ani
                              Rugina, cojire, inflorire
                              1 an
                              Lipsa luciu, diferentiere nuanta, aparitia de pete, scurgeri, incretire, subtiere start vopsea, fisuri vopsea
                              3 luni
                              Ciobiri, impuritati sau ciupituri ale stratului de lac.
                              Nu se acorda garantie pentru deteriorarea vopselei ca urmare a actiunii factorilor externi: ploi acide, substante chimice, socuri mecanice, excremente pasari, insecte, seva de copaci, precipitatii industriale, etc.
                              ,,A life spent making mistakes is not only more honorable, but more useful than a life spent doing nothing" G.B.Shaw

                              Comment

                              Working...
                              X