Cine a inventant primul usile din spate ”ascunse”?

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cine a inventant primul usile din spate ”ascunse”?

Simplu... alfa romeo 147, seat leon sau honda civic ?
    Eu din cate stiu alfa au fost primii dar nu se stie niciodata in stadiul de proiect ce au facut spionii.... Stie cineva exact care a venit primul cu ideea aceasta chiar geniala as putea spune ?
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

Alfa 156
    Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
    Momentan fara H

Comment

Walter da Silva pe Alfa 156. Dupa care, Da Silva a facut-o cu Leon-ul. Honda, din pacate, a copiat ideea.
      Am mai spus-o si cu alte ocazii, daca ar fi avut Alfa calitatea, fiabilitatea si motorizarile Honda, ar fi fost, pentru mine, masina perfecta. De exemplu, un 159 cu un K20 'manarit' de Mugen la vreo 240cp. Pfua!

Comment

Vorbim doar de compacte?
        Ex '06 Accord 2.0 LS/MT
        Momentan fara H

Comment

O simpla remarca la titlu ... "cine a inventat primul" este fals exprimat, pentru ca al doilea nu poate reinventa.
          Cine a inventat sau cine a creat primul, pentru ca se poate crea si a doua si a treia oara, insa a inventa, este unicat!
          cheers!

Comment

Se poate corecta si typo-ul din titlu
            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
            2 roti

Comment

cred ca alfa..
              07' Civic Type-s Nighthawk Black Pearl
              ----------------------------------------------------------

Comment

Si eu tot Alfa 156 zic.
                Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                In cautare de altceva

Comment

Legenda spune ca Walter de'Silva le-a inventat pe Alfa 156, si tot el le-a si brevetat, astfel incat, cand a plecat la Seat a luat cu el si brevetul. Alfa nu a mai avut voie sa le foloseasca. Honda a cumparat brevetul de la de'Silva ca sa le puna pe Civic 5D, si se pare ca si Alfa face la fel, pentru ca 149, urmasul lui 147 o sa aiba si el manere disimulate.

Acum, care o fi adevarul...pentru ca exista si un Nissan mai vechi decat Alfa 156 (Pathfinder din '86) care are astfel de manere...? Restu' e can-can !
                  "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

Hondanutzzz si daca 3 spun ca ei au inventat primii cine mai reinventeaza atunci ?
                    Valabil si la Traian Vuia despre care se spune ca a zburat primul dar recunoscut mondial din cate stiu eu nu prea este... restul... au zburat dupa el

ontopic: si eu stiam ca alfa a fost prima (nu stiam modelul exact) dar poate totusi speram eu prin acest thread sa nu stea lucrurile chiar asa vreau o minuneeeee!
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

Comment

inaintea alfei 156/147 a fost nissan pathfinder care a avut manerul/clanta usii spate mascata. modelul a aparut in '86. daca mai sapam s-ar putea sa gasim ca mai exista si alte modele.
                      (pentru nissan dati un search pe wikipedia si cautati poze)

Comment

Honda NSX http://upload.wikimedia.org/wikipedi.../Honda_NSX.jpg

Nu cred ca Honda a platit brevetul lui DaSilva.

Comment

http://en.wikipedia.org/wiki/File:90...Pathfinder.jpg

Intr-adevar, are manerele mascate, si se pare ca a fost cam prima, insa nu cred ca Da Silva a avut in cap Pathfinder cand a introdus elementul asta de design la Alfa.
                          @bogdan_petrica: e vorba de usile din spate, NSX are doar 2 usi.

Comment

daca e sa ne raportam si la masinile in 2 usi, si ferrari are ceva modele datand din anii '70-'80 cu manerele ascunse in spatele tablei usilor. si se mai gasesc si altele.
                            insa vorba celui de mai inainte, e vorba de usile pentru pasagerii din spate.

oricum, honda nsx dateaza din '90, asa ca pica

Comment

Originally posted by BogdanCTR View Post
                              Walter da Silva pe Alfa 156. Dupa care, Da Silva a facut-o cu Leon-ul. Honda, din pacate, a copiat ideea.
                              Am mai spus-o si cu alte ocazii, daca ar fi avut Alfa calitatea, fiabilitatea si motorizarile Honda, ar fi fost, pentru mine, masina perfecta. De exemplu, un 159 cu un K20 'manarit' de Mugen la vreo 240cp. Pfua!
                              Alfa din ce stiu eu nu are o dinamica grozava orisicum (stiu ca era si ff grea 159). Oricum ... looks wise ... sunt superbe

Eu visam la o Brera. Doar ca zic astia in toate review-urile ca e o mare caramida
                              ex-FN2 owner
                              Loved it every second!

Comment

Working...
                              X