Autonomia Honda Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by pauliasi View Post
    Pai sunt aproape 400 km de la Bucuresti la Iasi (via Vaslui) cum ai reusit sa scoti timpul asta? Din Obor pana la Zimbru (in Iasi) facusem 5h45' si asta mers nitel.
    Oricum, ca sa iti raspund la intrebare, la mersul de croaziera, sa zic asa, schimb undeva intre 2500 si 3000 rpm, oricum, ce vreau sa punctez este ca merg undeva in jurul turatiei de 2000 rpm, cu exceptia vitezii a VI-a. (2000 rpm intr-a VI-a este pe undeva la 77km/h)
    Scuze, m'am exprimat aiurea, din Bucuresti pana in Iasi am scos timpul ala ... Iar la 77km/h eu sunt inca intr'a IV'a si mai stau asa cam pana pe la un 85 in conditii normale
    '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

    Comment


    • #17
      eu nu inteleg cum reusiti aceste consumuri. la mine consumul sta numai la 10 sau chiar 10,5 asta in conditiile in care am i-shift si majoritatea drumurilor sunt numai in oras. sa inteleg ca voi mergeti fara clima si fara accelerari mai puternice?
      sigpic

      Comment


      • #18
        Cu clima, fara accelerari puternice, si cu piciorul de balerina (e ffff fin, ai consum instant, cu el iti poti face o idee despre cum ar trebui sa accelerezi )

        PS: Cand am fost la Bucuresti la EcoChallenge am vb cu cineva din Constanta, i-Shift, nu sarea de 8.5% pe CB in oras.
        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
        Fosta:
        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
        Javascript motherfucker in Iasi?
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

        Comment


        • #19
          Originally posted by varulmaftei View Post
          eu nu inteleg cum reusiti aceste consumuri. la mine consumul sta numai la 10 sau chiar 10,5 asta in conditiile in care am i-shift si majoritatea drumurilor sunt numai in oras. sa inteleg ca voi mergeti fara clima si fara accelerari mai puternice?
          Cu clima (A/C) clar... Daca nu ai asa ceva esti cam mancat
          In general nu accelerez puternic, depasirile le fac destul de calm, doar unde este nevoie infig piciorul mai mult in acceleratie.
          De obicei imi place sa fac depasirile in treapta a II-a si a III-a, cand vreau sa simt nitica adrenalina. urca mai repede in ture decat treapta a IV-a, iar in afara la viteze mai mari cand nu prea e timp retrogradez in a V-a si rar in a IV-a (foarte rar).

          Comment


          • #20
            Concluzia este ca daca conduci calm, fara sa bruschezi scoti consum bun indiferent de ce masina ai. Pt cei care sunt mai agitati (inclusiv eu), aia e, consumam cu 1-2 l mai mult.
            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
            sigpic
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

            Comment


            • #21
              Originally posted by oprescutoma View Post
              Vreau Hibride si Disealuri chiar si i shift uri sa ne spuna cum sta treaba.
              De la Disealuri nu vei putea avea niciodată o părere. Poate Diesel de la Rudolf Christian Karl Diesel . Am văzut că foloseşti des aces cuvânt, deci nu este o întâmplare.
              CR-V e:HEV
              JAZZ GD1 CVT
              Ex: CR-V RE6

              Ex: RDX TB1
              Ex: Civic FD1

              Ex - JAZZ GD1
              Ex - ACCORD Type-R
              Ex - DEL SOL EH6

              Comment


              • #22
                Oameni buni, daca voiam 100% masina de consum, eu unul ramaneam la Tico. Dar cum sa nu vrei sa te bucuri de motorul asta la peste 4500 rpm ?!

                Eu am scos B > IS consum de Fiesta (motor 1.3), cum naiba sa nu fiu multumit ? Bine, asta a fost cu depasirile facute fara retrogradare si mers oarecum decent, maxim 140 km/h.

                In B imi consuma cu 1 - 2 l mai mult decat Fiesta, si asta pentru ca nu pot sa nu ii dau si ceva talpa daca se poate (fara sa pun circulatia in pericol).
                2008 Civic Sedan 1.8 ES A/T, Galaxy Grey
                1971 VW Käfer 1302, Gray

                Consum 1.8 i-VTEC:

                Comment


                • #23
                  ALO-ALO!
                  Nu se sesizeaza nimeni ca sunteti toti OFFTOPIC!
                  E vorba de autonomie nu de consum.....
                  Spuneti ceva in genul: Am facut cu un plin cel mai mult xxx km si cel mai putin xxx km. E suficient atat.
                  Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                  In cautare de altceva

                  Comment


                  • #24
                    eu mi-am cerut scuze ca sunt off topic.Nu vreau sa se inchida continuati cu autonomia!
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/oprescutoma/

                    Comment


                    • #25
                      paia aici depinde ce nr aveti la bocanci?si la ceturati scimbati egal undecirculati!!!!
                      fiecare paceasi distanta pote sascoata alt consum e legat side stilul decondus?
                      viiata e frumoasa

                      Comment


                      • #26
                        Sub 600 de km in oras cand alerg mai ”tare” si peste 800 cand merg sub 140 la drum lung. Media la mine este undeva la 660-max 700 mixt. 2.2 civic 5d diesel.
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

                        Comment


                        • #27
                          Hai ca m'ati ambitionat : Bucuresti - Brasov(Dn1) - Rupea - Saschiz - inapoi Viscri - Brasov - Sacele(DN1A) - Bucuresti, deci vreo 580km si mai am vreo 10l in rezervor (de la plin ), cat sa ma mai tarasc nitel prin Bucuresti.

                          ps. Iar s'a scumpit benzina
                          '08 Civic Sedan 1.8 ES/MT Neutron Blue

                          Comment


                          • #28
                            voi, ma enervati ...eu am reusit sa scot vreo 500 de km autonomie cu i-shift...

                            recunosc ca nu am menajat motorul de loc...din contra a vazut numai rosu! dar am fost multumit, nu m-a depasit nimeni si m-am simtit ca la raliu
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              cred ca ma duc la doctor sa ma operez la picior sa mai scurtez 42 asta ca consuma prea mult, A 2 consum 10

                              Comment


                              • #30
                                S-a mai discutat pe aici, pe undeva...
                                Cu rezervorul plin "pana in buza", nu fac mai mult de 500-520 Km (Civic Sedan ES M/T), dupa care alimentez (se aprinde martorul galben de rezervor gol si mai e o singura linie pe displayul de combustibil). In ciuda acestor "avertismente" nu incap mai mult de 39-40 l benzina; totusi, nu indraznesc niciodata sa risc pana lu' Prostu'.
                                Nu va mai spun ca indicatia de consum mediu de pe CB arata complet aiurea (cam cu 1l/100Km mai putin decat realitatea crunta de la pompa)
                                http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=5516
                                Cine are Honda... ARE ! Cine n'are da'si doreste... VA AVEA !

                                Comment

                                Working...
                                X