O recomandare de casco pt Asko va rog

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Originally posted by Laurenzio View Post
    merci, procedura o stiu, ma interesa timpul in care se rezolva toate astea sa nu primesc banii de la asigurator dupa multe tergiversari. La Asirom stiu ca a fost ok cu serviceurile pe care le aveam la fosta masina.
    1. Īn ziua de azi, adică pe criza asta, există īntārzieri foarte mari īn plata despăgubirilor de către asigurători. Service-urile au datorii foarte mari către furnizori, dar la rāndul lor au foarte mulţi bani de primit de la asigurări. Cercul nu se īnchide decāt dacă asiguratorul plăteşte datoria...

2. Pentru pagube mai mici de 2000 de euro (parcă), poţi deschide direct dosarul la Asko şi se descurcă ei cu asigurătorul, asta numai īn cazul īn care Asko are o īnţelegere īn acest sens cu respectivul asigurător.
    Last edited by maruta; 10-07-09, 12:28.
    CR-V RE6
    JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
    Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

Comment

Eureko (ex Interamerican) renunta la a mai face asigurari auto asa ca ...
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Eu am avut Omniasig si pana acum au fost ok. O singura data am asteptat in plus pentru ca a trebuit inclus ulterior in deviz si spalatorul de far.
        Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
        2 roti

Comment

BCR sigur nu are contract cu Asko ?

Comment

BCR sigur nu are contract cu Asko ?

Nu are sigur decontare directa cu Asko .
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Eu am la Generali. 680E Casco si 310 Ron RCA pe un an (am avut reducere la RCA pentru ca aveam casco la ei). Casco este pe al doilea an.
              '08 Civic Sedan 1.8 M/T New Red Pearl

Comment

Eu am la Generali. Prima anuala este de 3.387 ron pentru o valoare asigurata de 63.379 ron.

Pana acum am avut 2 incidente si am rezolvat la asko rapid si fara nici un fel de problema. Au decontare directa cu ei.

Prima data am gasit masina lovita in parcare (toata partea stanga), a doua oara a fost vina altuia si am preferat sa o repar tot prin generali urmand ca ei sa isi recupereze banii de la omniasig (unde avea celalalt rca).
                Civic 5D 1.8 Sport Champagne Silver
                B 23 SEO

Comment

are cineva la Asirom ? mie mi-au zis ca franciza minima e de 150E, in conditiile in care restul au doar 100E
                  si alta intrebare cu Asiromul: pot ridica masina din service fara sa mai astept acceptul lor de plata?
                  Last edited by Laurenzio; 14-07-09, 09:09.

Comment

si alta intrebare cu Asiromul: pot ridica masina din service fara sa mai astept acceptul lor de plata?
                    Nu, doar daca platesti tu si astepti banii de la Asirom.
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Originally posted by KMR View Post
                      Nu, doar daca platesti tu si astepti banii de la Asirom.
                      hmm, damnn

Comment

Daca nu ma insel (prea tare), din momentul in care au primit devizul de plata, au la dispozitie 15 zile calendaristice sa decida, asadar sa dea accept sau refuz de plata!

Uneori insa, din momentul in care se da acceptul pana cand se face transferul efectiv de bani dureaza foarte mult iar unele service-uri nu elibereaza masina ca masura de siguranta sau mai bine zis incearca sa te puna pe tine sa stresezi asiguratorul in loc sa faca service-ul asta!
                        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

Comment

dar cu franciza minima de 150E la Asirom? confirma cineva ca atat e?

Comment

Invii un thread vechi pentru eternica intrebare: Ce Casco sa aleg (care sa aiba relatie buna cu Asko).

Am restrins lista la Allianz, Uniqua si Omniasig.

Allianz - 817 fara fransiza, 673 cu fransiza: + ei platesc OK, mai multe centre de daune (1 in sect 1) / - sunt mai scumpi
                            Uniqua: - 637 fara fransiza, 529 cu fransiza: + ieftini / - un singur sediu constatari pe Bd. Unirii (aglomeratie)
                            Ominasig: - 723 fara fransiza, 534 cu fransiza:+ sediu pe calea Grivite (in drumul meu, cei mai la indemana)

Pt mine conteaza f. mult sa:
                            - mearga foarte repede decontarea directa si sa am masina
                            - sa nu stau la cozi interminabile (ex pt Astra am stat de la 8 pana la 11)

Voi ce ati alege?
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Atentie la allianz s-au mai schimbat niste lucruri. Cazul unui prieten care are casco la allianz si masina mai veche de 3 ani -> nu si-a mai putut repara masina la reprezentanta Adica allianz accepta orice alt service mai putin serviceurile de reprezentante pentru masinile mai vechi de 3 ani
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v...al+blue+pearl/

Comment

Iti recomand Certasig sau City Insurance prin domnul Alexandru Crisan de la Phoenix Asigurari. Ii fac reclama omului asta pe oriunde pot pt ca merita, este in relatii foarte bune cu Asko (de fapt ei mi l-au recomandat), este agent constatator pentru mai multe firme de asigurari, astfel ca atunci cand ai o dauna nu ai niciun fel de stres, te duci iti face poze, te trimite la service iar in ziua in care masina e gata masina o ridici fara nicio problema.
                                Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                                Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                                1000 Locuri de vizitat in Romania

Comment

Working...
                                X