Roata de rezerva??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Filip View Post
    Am incercat si asa dar nu intra roata.

    Eu l-as scoate de tot, dar nu prea vad cum.

    Covorasul se deschide de deasupra lui dar nu prea vad cum se desface restul...
    Ce latime are janta ta de 16 ? 6 ?
    The UFO 1.8 i -VTEC EBS ( Executive Blueish Silver )

    www.viptenisclub.ro
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by PureSoul View Post
      Roata a venit cu un civic 5d din 2008.
      Deci pe o masina din 2008 ar trebui sa mearga. Cat ceri pe ea?

      Comment


      • Originally posted by sole42 View Post
        Deci pe o masina din 2008 ar trebui sa mearga. Cat ceri pe ea?
        Ti-am trimis PM
        CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

        Comment


        • 135/80/16 se potriveste la cele cu protectie de disc? (intreb ca sa stiu dc o port degeaba in portbagaj)
          '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

          Comment


          • Originally posted by civicfan View Post
            Ce latime are janta ta de 16 ? 6 ?
            Eu am asa:
            - Janta otel 6,5x16 5x114.3 ET 55
            - Anv.205/50/16 Nexen N 2000 87V

            Dar nu de janta nu se inchide capacul ci de anvelopa care este oricum mai lata.

            A fost 600 RON cu tva si livrare acasa, am scos capacul si deocamdata il tin in beci ca plec la drum lung, dar pentru aspect cred ca poate fi purtat in masina peste roata fara probleme.

            Intrucat nu a intrat fara sa scot capacul acela cred ca puteti lua linistiti 205x55 caci se gaseste mai ieftin. Eu am gasit la vulcanizare pe Mihalache una SH cu 80 RON, dar am zis sa incerc cu cea mai mica(x50 in loc de x55 scuteste 2cm).

            Ar mai fi varianta unui cauciuc mai ingust si mai jos, dar nu stiu daca se potrivesc pe o janta ca aceasta.

            Godspeed:
            Nu cred sa existe roata aceasta pentru CIVIC: 135/80/16 -> 40.64 CM are janta + 21,6cm cauciucul se ajunge la o dimensiune mai mare chiar decat roata mea pe de 205x50x16.
            Filip.ro

            Comment


            • Originally posted by sole42 View Post
              Deci pe o masina din 2008 ar trebui sa mearga. Cat ceri pe ea?
              Roata tocmai am vandut-o in urma cu 10 minute
              S-a potrivit perfect la un civic sedan.
              CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

              Comment


              • Originally posted by Filip View Post
                Godspeed:
                Nu cred sa existe roata aceasta pentru CIVIC: 135/80/16 -> 40.64 CM are janta + 21,6cm cauciucul se ajunge la o dimensiune mai mare chiar decat roata mea pe de 205x50x16.
                Man, atata are, crezi sau nu e treaba ta. M-am uitat inca o data acum.
                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                Comment


                • Originally posted by PureSoul View Post
                  Roata tocmai am vandut-o in urma cu 10 minute
                  S-a potrivit perfect la un civic sedan.
                  Cricul si cheia le mai ai?

                  Comment


                  • Originally posted by sole42 View Post
                    Cricul si cheia le mai ai?
                    Nu, le-am dat cu totul.
                    CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

                    Comment


                    • Vand roata de rezerva de la un Civic Sedan 205/55/R16. Este roata originala si o dau cu tot cu cric si accesoriile de prindere ale rotii in portbagaj. Maine (joi) o sa fiu in tot felul de sedinte asa ca mai greu cu telefonul. Lasati-mi un PM cu nr de tel, va sun eu cand ajung pe forum.

                      Originally posted by sole42 View Post
                      Cricul si cheia le mai ai?
                      Daca cel care o sa vrea roata nu vrea si cricul, ti-l dau tie.
                      turbionu
                      Senior Member
                      Last edited by turbionu; 17-02-10, 23:32.
                      sigpic
                      Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

                      Comment


                      • Originally posted by godspeed View Post
                        Man, atata are, crezi sau nu e treaba ta. M-am uitat inca o data acum.
                        Nu faci si tu un pustiu de bine sa o schimbi cu o roata nou nouta de rezerva dar de 15 ?( in cazul in care se potriveste la tine evident ) ?
                        The UFO 1.8 i -VTEC EBS ( Executive Blueish Silver )

                        www.viptenisclub.ro
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by turbionu View Post
                          Vand roata de rezerva de la un Civic Sedan 205/55/R16. Este roata originala si o dau cu tot cu cric si accesoriile de prindere ale rotii in portbagaj. Maine (joi) o sa fiu in tot felul de sedinte asa ca mai greu cu telefonul. Lasati-mi un PM cu nr de tel, va sun eu cand ajung pe forum.



                          Daca cel care o sa vrea roata nu vrea si cricul, ti-l dau tie.
                          S-a facut, sefu!

                          Comment


                          • Originally posted by Filip View Post
                            Eu am asa:
                            - Janta otel 6,5x16 5x114.3 ET 55
                            - Anv.205/50/16 Nexen N 2000 87V

                            Dar nu de janta nu se inchide capacul ci de anvelopa care este oricum mai lata.

                            A fost 600 RON cu tva si livrare acasa, am scos capacul si deocamdata il tin in beci ca plec la drum lung, dar pentru aspect cred ca poate fi purtat in masina peste roata fara probleme.

                            Intrucat nu a intrat fara sa scot capacul acela cred ca puteti lua linistiti 205x55 caci se gaseste mai ieftin. Eu am gasit la vulcanizare pe Mihalache una SH cu 80 RON, dar am zis sa incerc cu cea mai mica(x50 in loc de x55 scuteste 2cm).

                            Ar mai fi varianta unui cauciuc mai ingust si mai jos, dar nu stiu daca se potrivesc pe o janta ca aceasta.
                            Exista oare janta de 16 dar latime 6 in loc 6.5 ? s-ar putea sa intre in portbagaj asa si cu un cauciuc de 195mm latime.
                            Apropo, stie cineva cum se poate afla care ar fi cel mai ingust tip de cauciuc ce ar intra pe o janta ? Ex : la janta de 16 cu latime 6.
                            The UFO 1.8 i -VTEC EBS ( Executive Blueish Silver )

                            www.viptenisclub.ro
                            sigpic

                            Comment


                            • de ce nu incercati cu o anvelopa de 185/60R16 daca spuneti ca janta de 6.5 incape?
                              6.5J este dimensiunea maxima pe care incape 185/50R16, deci 185/60 ar trebui sa mearga fara probleme.
                              De asemenea, cred ca gasiti si jante de 16"x6J, trebuie doar sa cautati putin (btw, insight-ul parca avea 16x6J)

                              Comment


                              • Originally posted by LittleM@n View Post
                                de ce nu incercati cu o anvelopa de 185/60R16 daca spuneti ca janta de 6.5 incape?
                                6.5J este dimensiunea maxima pe care incape 185/50R16, deci 185/60 ar trebui sa mearga fara probleme.
                                De asemenea, cred ca gasiti si jante de 16"x6J, trebuie doar sa cautati putin (btw, insight-ul parca avea 16x6J)
                                Janta de tabla 6x16 nu exista. Janta de aliaj exista dar nu intruneste conditia de ET(offset). Cel mai ingust cauciuc ce se poate pune pe janta de 16x6.5 de aliaj este de latime 205.

                                Informatii obtinute de la 2 site uri cu jenti online si de la 9 vanzatori de jante din Vitan.

                                Oricum o dai, la Civicul din 2007 ori umbli cu backpack-ul de 10 kituri pana ori indesi o roata de 16 in portbagaj prin diferite metode gen scos capac,legat cu chingi etc ori schimbi protectiile de la discuri cu unele mai mici- operatiune complicata dupa cum am mai descris.

                                Ceea ce ma uimeste este ca cineva are roata de rezerva de 16! 3 reprezentante Honda au spus ca nu se fabrica de 16 si toti vanzatorii din autovit. Motiv pentru care fericitul posesor (mai precis Godspeed) ar putea sa se imbogateasca cu acel exemplar unicat.

                                PS: nu fac misto de Godspeed si eu spun ca exista doar ca poate fi greu de gasit.
                                The UFO 1.8 i -VTEC EBS ( Executive Blueish Silver )

                                www.viptenisclub.ro
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X