Roata de rezerva??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Stie cineva la type R ce roata de rezerva ingusta se potriveste? De 15 sau 16 ( type s are aceleasi protectii la discuri ca R).
    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

    Comment


    • #47
      Type R nu are roata de rezerva de dimensiuni reduse.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #48
        Stiu, are run flat... Dar oricum o fi vreunul mai speriat, si o fi probat si o roata.
        Dar din ce aud nu prea se fac pane nasoale, sau explozie...
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • #49
          Originally posted by godspeed View Post
          Stiu, are run flat... Dar oricum o fi vreunul mai speriat, si o fi probat si o roata.
          Dar din ce aud nu prea se fac pane nasoale, sau explozie...

          N-are runflat.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #50
            Eu am reusit sa fac o pana intr-un an de zile. La sedan este rezerva de dimensiuni normale si asta ma cam oftica. Tre sa car dupa mine ditamai roata pt ce? Ma intereseaza o roata de dimensiuni reduse. Daca afla cineva de o varianta ok la pret ma intereseaza si pe mine. Mai ales ca sedanul are posibilitatea daca se pune o roata de dimensiuni mici in locasul rotii de rezerva, sa se poata cobora tot fundul portbagajului destul de mult - castig spatiu
            sigpic
            Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

            Comment


            • #51
              pai la sedan nu e cu pres d-ala peste roata ?Nu ajungi cu o mica gropita in zona respectiva ?

              Comment


              • #52
                Are pres, dar pe langa roata pe toata suprafata portbagajului are material expandat dintrala, nu stiu cum se chiama, si care poate fi dat jos si pus presul la loc. Am incercat cu roata de rezerva de la un Acord cand am fost in Austria si aveam nevoie de loc mai mult pt bagaje. Este perfect drept tot portbagajul
                sigpic
                Civic Sedan 2008 Taffeta White 1.8 140bhp

                Comment


                • #53
                  oameni buni dati o solutie pentru problema asta ca e foarte nasol sa te trezesti la 5 dimineata pe dealul negru ca ai luat craterul pamantului la viteza mica, se taie cauciucul fata cam 6 cm, spate o galma cat pumnul si fara rezerva ) sa ma *** in cei 20 de km de la dealul negru care sunt plini cu 2000 de gropi groaznice, groaznice. M-am zgarcit sa dau 600 de euroi pe roata de rezerva ( si nici n-o sa-i dau ). acum am 2 cauciucuri "fortuna" chinezesti luate de niste prieteni cu care eram. noroc cu ei ca m-au salvat, pierzand 3 ore de drum. urasc dealul negru, urasc Honda pentru acest pret absolut nesimtit NESIMTIT repet si urasc acel kit de 2 lei pe care l-au dat ). L-am scos sa ma uit la instructiuni si cand am vazut gaura de 6 cm din cauciuc era sa arunc kitul in camp. Un jeg de 2 lei. ( dupa ce folosesti kitul poti sa arunci cauciucul la gunoi, iti trebuie alt cauciuc )

                  Deci plz cineva a gasit un loc de unde se poate achizitiona la un pret decent ?

                  Ma interesez sa gasesc ceva gen (135 / 80 / 16 ) sau (T135 / 90 / D15 ) din ce am vazut pana acum astea 2 ar fi dimensiunile si obligatia de a monta doar pe spate.

                  Decat sa stai 3 ore degeaba va garantez ca schimbati si 8 roti daca e nevoie deci chestia cu pus de 2 ori cricul e un lux.

                  PS: refuz sa dau 600 euroi pe roata aia ( iti iei cel putin 4 cauciucuri de iarna bune de banii aia ... noi )
                  Civic 5D . 2.2cdti . 7.2L ... super tare

                  Comment


                  • #54
                    @hondar, incearca ebay sau site-uri din anglia(intra pe civinfo la commercial) parca se dadeau acolo cu 151 lire. Nasol moment...ceva in genul ma temeam si eu, sa ti se taie cauciucul, in tarile civilizate nu exista gropi atat de mari, d-aia au si montat doar kitul.
                    '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                    Comment


                    • #55
                      Roata de rezerrva e un "must" in ro. Iarna asta am folosit-o de 2 ori. De fiecare data pneul franjuri. Totusi, alte marci care sa aiba prindere 5X114,3 si roata de rezerva ingusta nu exista? Ma gandesc ca trebuie totusi sa gasesti ceva la dezmembrari...
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by dragostan View Post
                        Totusi, alte marci care sa aiba prindere 5X114,3 si roata de rezerva ingusta nu exista?
                        M-a ajutat equinoxe cu raspunsul la aceasta intrebare pe care am avut-o si eu. -> "Referitor la roata de rezerva, este 135/80/16 sau s-ar potrivi de la Ford/Mazda la 145/70/16, ambele 5x114,3 la prezoane."
                        Matte_Mada
                        Senior Member
                        Last edited by Matte_Mada; 01-02-10, 18:57.
                        Honda Civic 5D Executive '07 / 1.8 - iVTEC - 140 HP / Nighthawk Black Pearl
                        http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=3169

                        Comment


                        • #57
                          Sunt si eu interesat de roata de rezerva de dimensiuni reduse.
                          Tocmai am sunat la ASKO si mi s-a spus ca pentru modelul meu roata de rezerva are urmatoarele caracteristici:
                          - janta: 15 x 4D
                          - anvelopa T135/90/D15 100M

                          Pretul jantei aprox 100 eu/fara TVA iar pretul anvelopei aprox 450EU/fara TVA
                          Sunt interesat si eu de o alternativa mai ieftina
                          CIVIC 5D 1.8i-VTEC Sport M/T BlackPearl

                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/puresoul/

                          Comment


                          • #58
                            Alternativa mai ieftina... http://www.hondafan.ro/forum/showthr...?t=8872&page=5
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              S-a lamurit cineva referitor la roata pe 15 sau 16?
                              Merge roata 135/90/15 pe Honda Civic 2007?

                              Situatia la dealeri sta cam asa:

                              0. Raspunsul Honda
                              A. Asko
                              Nu merge janta de 15 pe masina mea dupa inspectie vizuala.
                              B. Carpati
                              Merge janta de 16 pe masina mea dupa cautare in baza lor de date.
                              Cost 2800 RON pentru kit complet.
                              Cost janta tabla pe 16 : 400 RON, dar nu se inchide complet capacul din portbagaj care acopera roata de rezerva

                              1. Raspuns BDT - Mazda
                              Foarte dornic sa ajute.
                              Mi-a propus varianta cu janta de tabla de dimensiuni normale dar pe 16. Astept un pret si o confirmare de stoc.

                              2. Raspunsul Mitsubishi M Car Trading

                              Pentru dimensiunile indicate de dvs. nu avem disponibila o roata de rezerva dar va putem oferi o roata de rezerva (janta si anvelopa) cu dimensiunea 125/70D16 95M (PCD114.3)
                              Janta este speciala pentru roata de rezerva ‘’subtire’’ (culoare galbena) si anvelopa este Yokohama.

                              Pretul rotii de rezerva este 176 eur fara tva si este disponibila in 7 zile de la comanda la orice dealer Mitsubishi Motors din reteaua M Car Trading.
                              Detaliile despre cel mai apropiat dealer le gasiti la http://www.mitsubishi-motors.ro/Retea-service_78.html si va rog sa-mi comunicati unde doriti sa mergeti pentru a o comanda, pentru a lua legatura cu colegii mei de la dealerul respectiv si a le comunica toate detaliile de comanda ale rotii de rezerva.


                              3. Raspunsul Ford BDT

                              Livrarea anvelopelor mini reprezinta o problema pentru orice marca; in mod deosebit codul Honda corespunzator anvelopei mini pentru auto specificat are un pret ametitor.
                              Janta mini nu are un pret la fel de exagerat, se poate cumpara de la dealer.
                              Inclusiv importatorii de anvelope se blocheaza in fata unor asemenea cereri.
                              Va informez ca am contactat piata americana si am identificat o posibila rezolvare: pretul anvelopei mini 135/80/16 este de 740 lei cu toate taxele (inclusiv transport).


                              4. Raspuns Colina Motors
                              "Domnule noi suntem reprezentati Ford si Mercedes nu dam jante de table pentru Honde."
                              Last edited by Filip; 11-02-10, 17:27.
                              Filip.ro

                              Comment


                              • #60
                                O precizare la oferta de la Ford
                                Pretul este doar ptr anvelopa; Janta puteti sa o luati de la dealer;
                                Termenul de livrare este cca 10 zile.
                                OBS: Afirmatia 'cu toate taxele si transport' se refera la vama, tva si transportul pana la sediul nostru (BDT Vest)
                                Filip.ro

                                Comment

                                Working...
                                X