Roata de rezerva??

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• PureSoul
    replied
    Eu pe spate am incercat sa o montez.
    Oricum am inteles ca asta e si recomandarea in general pentru rotile de rezerva, sa fie montate doar pe spate

Leave a comment:

• turbionu
    replied
    Sunt probleme la montarea pe rotile din fata sau pe cele din spate?

Leave a comment:

• Filip
    replied
    Si eu am fost aproape sa o cumpar de la Ionutznic . Mie de la Ati mi-au spus ca nu merge, la Carpati mi-au spus ca merge.

Leave a comment:

• turbionu
    replied
    Lasa-mi te rog nr de tel pe PM

Leave a comment:

• PureSoul
    replied
    Salutare,

Confirm si eu ca nu merge roata de 15 la Civic 5D din 2007.Am cumparat una zilele trecute si astazi am incercat s-o montez dar nu intra din cauza protectiilor de tabla de la discuri. Ceea ce m-a enervat putin a fost faptul ca inainte sa o cumpar am sunat la mai multe reprezentante Honda din tara printre care

1) Asko
    2) Carpati Motors
    3) Ati (Iasi)
    4) Elcoprest Motors (Honda Valcea)
    5) Merlin Auto (Honda Baia-Mare)
    6) Honda Constanta

Toti(mai putin unul) mi-au spus ca pentru modelul meu, roata de rezerva e pe 15. Mai mult, la Asko si Ati chiar mi-au cerut VIN-ul masinii, au cautat in baza de date si mi-au dat urmatoarele detalii:

T135/90/D15 100M

Am mentionat explicit ca masina e din 2007 si are protectie la discuri ..
    Singurii care au zis ca nu cred ca merge de 15 au fost cei de la Honda Constanta.
    Acum eu ca orice om normal, ma intreb : oare chiar asa batuti in cap sunt toti de la reprezentantele Honda incat nu pot sa dea o informatie corecta avand la indemanda toate detaliile masinii? chiar n-am cuvinte ...

Noroc ca nu am dat foarte mult pe ea (am luat-o de la colegul nostru de forum Ionutznic )

In concluzie, am si eu o roata de rezerva OEM de vanzare T135/90D15 . Daca va intereseaza sau stiti pe cineva interesati please let me know.
    o sa deschid un topic si in aria dedicata vanzarilor.

Leave a comment:

• Filip
    replied
    Am incercat si asa dar nu intra roata.

Eu l-as scoate de tot, dar nu prea vad cum.

Covorasul se deschide de deasupra lui dar nu prea vad cum se desface restul...

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    Mai baieti, cei cu capacul lasat putin deschis...
    La 5D poti plia capacul ala pe fundul locasului. La voi nu se poate?
    ma gandesc ca il lasati sa intre in groapa, puneti roata peste si poate e mai ok decat sa ramana intredeschis..
    Parerea mea!

Leave a comment:

• Filip
    replied
    Nu intra fara interventii nici roata de 205x50R16.

Gpoint cum ai reusit sa o pui si de unde se deface capacul acela, eu l-as lasa detot acasa cel putin la drum lung..

Leave a comment:

• civicfan
    replied
    La Civic 5d modelul 2007 nu se potriveste roata de rezerva pe 15. Din proprie experienta iti spun.

Leave a comment:

• gpoint
    replied
    Multumesc mult ... si eu am tot 17 - 18 in talon dar asta este Mersi mult

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    Originally posted by gpoint View Post
    bodo dar sti ceva despre jeanta pe 16 dar 205 cu 55 merge si pe fata si pe spate?
    Rotile de 16" merg sigur..
    Acum nu stiu sa iti spun despre profilul jantei dar ale mele (cele de tabla de la honda) merg cu siguranta.
    Cum spunea si Filip astea sunt recomandate si in cartea masinii (cu toate ca la mine in talon am 17 si 18 )

Leave a comment:

• Filip
    replied
    Sigur merge pentru ca 205x55xR16 se recomanda in cartea masini.

Leave a comment:

• gpoint
    replied
    bodo dar sti ceva despre jeanta pe 16 dar 205 cu 55 merge si pe fata si pe spate?

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    Pe 5D 2.2 diesel din '06 va spun sigur ca nu merge.
    Am incercat pe spate dar nu am reusit pt ca am niste aparatori de tabla iar pe fata garantat nu intra pt ca cu rotile de 16" imi mai ramane distanta de ~3mm intre etrieri si janta.

Leave a comment:

• sole42
    replied
    Du-te cu masina si monteaz-o pe ea, asa o sa te convingi daca merge sau nu.

Leave a comment:

Working...
X