'09 Civic Hybrid (facelift)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• '09 Civic Hybrid (facelift)

M-am bucurat să văd facelift-ul de la Civic Hybrid, astăzi in showroom la Asko.
    Pentru cei care au 4D 1.8 i-VTEC şi bineînţeles Hybrid (cam puţini însă), îşi pot face o idee despre ce s-a schimbat; nu prea multe, dar sunt îmbunătăţiri spre bine: spolilerul faţă cu tot cu proiectoare şi grilă, precum şi blocurile optice cu fundalul mai închis la culoare, spoilerul spate cu stopuri dreptunghiulare, etc.

precum şi câteva mici detalii:
    Noi la Sedan 1.8 nu avem decât un buton la SEL/RESET, aici văd că mai este unul care arată şi altceva:

iar la maneta de deschidere a portbagajului/capacului de la rezervor, ce-o fi inchuietoarea asta?

Hybridul nu are xenoane, dar s-au gândit să-i pună deschidere a portbagajului din telecomandă.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 06-05-09, 13:33.
    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

Cred ca blocheaza maneta de portbagaj/benzina din cheia aia, modelele americane parca au toate.
    E bine ca au pus portbagaj din telecomanda, dar un nenorocit de buton pe capac tot nu i-au pus?
    Frumoasa fata, imi plac proiectoarele mai mici, ma bate gandul la un face-lift

Butonul ala de langa sel/reset e posibil sa comute intre display temp apa/nivel benzina in bord, probabil ca unul din idicatoare e ocupat cu altceva: baterie, nivel incarcare, si alte chestii legate de hybrid.

Comment

Butonul ala comuta intre temperatura apei si consumul instant si era prezent si pe Civic Hybrid non-facelift.
      Maneta electrica de deschidere a portbagajului n-a avut niciodata Honda pe nici o generatie de Civic Sedan. Nu ma intrebati motivul, ca nu-l stiu.

Comment

Multam pt lamuriri... nu poate fi nici un motiv intemeiat pt a NU pune un buton pe capacul de la portbagaj. E mega-incomod chiar si cu portbagajul din telecomanda sa il deschizi asa. Rusine Honda!

Comment

Originally posted by BogdanCTR View Post
          Butonul ala comuta intre temperatura apei si consumul instant si era prezent si pe Civic Hybrid non-facelift.
          Da, am văzut nişte fotografii mai vechi şi aşa este...
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

Comment

Originally posted by Seth View Post
            Multam pt lamuriri... nu poate fi nici un motiv intemeiat pt a NU pune un buton pe capacul de la portbagaj. E mega-incomod chiar si cu portbagajul din telecomanda sa il deschizi asa. Rusine Honda!
            Da, dar parca e mai safe asa...cel putin in Romania ...
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

'08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

Comment

M-am uitat si eu sambata la ele, ca se pregateau sa plece in caravana Ecochallenge, si am observat ca au leduri pe stopuri. Sunt ca un U asezat orizontal, cu deschiderea spre numarul de inmatriculare.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

In sfarsit... parca stopturile de facelift sunt putin mai altfel decat cele vechi deci nu prea ar merge o rocada, right?

Comment

Intrebare: va place facelift-ul?
                  Grila fata are cateva colturi, s-a mai pierdut ceva din curb. La prima vedere, imi pare ca se apropie de nu stiu ce model de Mazda.
                  Ar trebui sa vad masina si de la o oarecare distanta, ca sa inteleg ansamblul noilor linii; deocamdata, cred ca trebuie sa ma conving ca-mi place, ceea ce inseamna ca nu putem vorbi de dragoste la prima (oarecum a doua) vedere...

Comment

Mie mi se pare ca arata mai bine, ii face botul mai interesant. Este insa o chestiune de gust a fiecaruia. Uita-te si in atasamente.
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

Comment

Nu ma pot hotari inca. Cu prima ocazie cand voi vedea pe viu modelul, cred ca o sa-mi dau seama ce si cum. Parca e, totusi, ceva care-mi displace ori mi-e greu sa accept ca deja masina mea intra la capitolul "inainte de facelift"...

Comment

Intradevar am vazut si eu Hybrid-urile face-lift, toata ziua sambata, din toate pozitiile si imi plac, chiar mi se pare un face-lift reusit!

Din ce am vazut, dimensiunile stopurilor spate sunt aceleasi doar design-ul este diferit, in fata cred ca s-a schimbt putin si grila nu doar spoilerul, farurile cred ca au ramas la fel.

LE: Delphi, auzisem ca esti prin service de la Ionut, insa nu am apucat sa te salut, scuze, eram prea ocupat cu CR-V-urile
                        '09 Audi A6, 2.0, A/T, Grey
                        Fosta:
                        '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T, Taffeta White
                        Javascript motherfucker in Iasi?
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/andrei_r/

Comment

Asta e o veste buna! Inseamna ca nu va fi foarte greu sa-i facem facelift

Comment

Originally posted by andrei_r View Post
                            LE: Delphi, auzisem ca esti prin service de la Ionut, insa nu am apucat sa te salut, scuze, eram prea ocupat cu CR-V-urile
                            Si mie imi pare rau. Oricum, era agitatie mare si Ionut era in mare graba, iar eu m-am invartit pe langa hibride sa le vad din toate unghiurile. BTW, felicitari pentru concurs .

In fata s-au schimbat bara, farurile de ceata, grila si sigla. La sedanul ES farurile au ramas la fel, dar sunt cu xenon. In spate s-a schimbat putin bara si forma stopurilor si a disparut incuietoarea de la portbagaj. In interior s-a schimbat tapiseria.

Comment

Salutare tuturor ! Stie cineva daca sedanul cu facelift (in varianta ES) are si oglinzi rabatabile electric ?

Comment

Working...
                              X