Comentariu Top Gear despre Honda Civic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Chill0ut
    replied
    Costin, imi vine in minte o paralela cu radio-ul, unde stii ca se publica periodic sondajele de piata, care cum mai sta cu rating-ul etc.
    Ei, ca si TG.ro, erau in mare crestere cei de la Radio21 (sau Kiss? - oricum, stiti genul), iar cei de la Guerilla ies cam pe un loc 5 din cate imi amintesc.

DAR

Venituri medii ascultator R21 - 400 RON
    Venituri medii ascultator Guerilla - 2200 RON

Oare unde e mai eficienta reclama?

Studii ascultator R21 - spre inceputul liceului, if any
    Studii ascultator Guerilla - spre finalul facultatii

Intelegeti unde bat, exista indicatori de cantitate si indicatori de calitate. O fi in crestere TG.ro, dar de exemplu pe mine m-a pierdut la un moment, si vad ca si pe altii de aici. Poate e relevant statistic sau poate nu, e doar un sfat pe care il emit pentru ca imi placea intr-o vreme revista.

Scuze daca a fost prea agresiv mesajul meu anterior, mi se pare laudabil ca totusi te-ai implicat intr-un dialog calm aici

PS - Bratu e sigur unul din motivele din care nu am mai cumparat TG, daca e la Pro eu unul nu ma supar.

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    http://www2.autovit.ro/masini/honda/civic/ un civic din Iasi se vinde la supra pret!

Leave a comment:

• vtin
    replied
    Exclus!
    Am urmarit posturile lui HDI si chiar daca este able, sigur nu e ready. Pai ne-a zis el vreodata "bai" sau "hei"?! Nu. Ne-a tratat ca pe egalii lui? Da. Intelegi unde bat?!
    S-apoi, dupa cum ai zis, el nu traieste nici in umbra lui Dumnezeu, nici in afara ei. Mai degraba traieste in penumbra, vorba lui Andrei Cornea. Cornea are o carte care se numeste chiar "Penumbra" unde vorbeste chiar despre OM.
    Eh, dar ce vorbesc eu aici...
    HDI, notre respect!

Leave a comment:

• ryloy
    replied
    [quote=costingiurgea;222439]

dar daca e vreunul dintre voi ready&able for the greater good of making top gear better, sunt oricand available pe costin at topgear ro...

Pai daca aveti probleme va putem recomanda calduros un coleg...HDI...

http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=6304

Acu' nu stiu daca e "ready&able "(cred ca asa se citesteste)...si am auzit si ca nu prea suporta "sefii"...mai ales pe aia cu "baschetii murdari"
    (sper sa nu se supere HDI pe mine)

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Da, stiu cum e. Cand incercam sa povestesc cate ceva despre filozofia companiei, altii considerau Honda ca fiind proaste pentru ca au plasticul prea tare pe bord. Uneori devine aproape imposibil sa faci fata la atata superficialitate.
    Cutiile automate sunt o problema la Honda, pentru ca n-au croit niciodata una pentru gusturile europenilor sau cu aport de performanta, ci s-au limitat doar la piata americana. i-Shift a fost o idee buna, dar din pacate are niste limite care pot fi greu depasite. Prin urmare, motoarele sunt excelente, dar cuplate la cutia lor automata parca le ia din viata.
    Fara frica insa, noul CUV de la Acura va avea in premiera noua cutie in 6 trepte (mai mult ca sigur dublu-ambreiaj) care isi va fac debutul pe fiecare model Honda cu prilejul primului facelift (uite ca nu mai e nevoie sa te scuzi, si asa deja ma simt prost ca am atras atentia cu englezismele). Un pic cam tarziu, dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

Leave a comment:

• totolino
    replied
    si totusi civic 5D-ul, chiar daca nu e pur-sange, e departe de a fi o masina "de la A la B". daca vroiam asa ceva, puteam purcede calea Logan >> Clio >> Chevrolet >> Hyunday >> Kia >> Toyota etc >> etc >> etc...pana sa ajung la civic.
    costa(u) mult mai putin si sa nu uitam de cate optiuni avem parte pe civic, optiuni care n-au ce cauta pe o masina "de la A la B", ca sa nu mai zic ca nici pretul nu e de ici de colo...

Leave a comment:

• costingiurgea
    replied
    probabil - mie-mi place brandul asta - nu neaparat doar din cauza masinilor, ci mai mult din pricina comunicarii si a filozofiei de viata - am mai spus eu si cu alte ocazii, honda a avut tot timpul CEO's care au venit din R&D, nu finantisti ca Toyota, spre exemplu...

in plus, mai sunt si alte lucruri in comunicare care sunt menite sa te faca de minti dar in acelasi timp iti dai seama ca ele sunt pe bune - cum e aia cu honda nu face motoare de drujbe ca nu e pentru taiat copaci. e ca la top gun. stii ca filmul e o manipulare crasa a aviatiei, dar iti place si pui botul. e simplu.

revenind, nu sunt fan toate hondele - am spus spre exemplu de multe ori ca accordul asta nou 2.4 AT nu trage deloc cum ar trebui s-o faca - probabil e ceva la cutie - dar le apreciez pentru ca sunt masini corecte si am vazut first hand (scuze bogdan )) cum se fac...

Leave a comment:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Acum, daca si eu, care ma consider un fanatic, cred ca sunteti un pic prea subiectivi cand vine vorba de Honda...
    Stiu ca e o marca buna si o apreciati si chiar ati contribuit destul de mult la o minima consolidare ca brand la noi, dar v-ati atras si cateva critici pe de alta parte.

Leave a comment:

• Sorin
    replied
    Da, mi-ar fi placut sa fiu prezent la lansare si eventual cu mintea de acum
    Sunt mandru ca am in garaj o "felie" de istorie auto.

Hai c-am inceput sa fim nostalgici si se iau colegii de forum de noi ca suntem off-topic

Leave a comment:

• costingiurgea
    replied
    @maruta: pe STIG cred ca l-am dus cu aia argintie - din ce stiu eu era al doilea civic sedan din ro - nu ca ar avea importanta...

@sorin: S2000 e o nostalgie maxima pentru mine. sincer, nu ma gandesc decat cam cat de mare a fost impactul masinutei asteia acum 10 ani cand a iesit...

Leave a comment:

• Sorin
    replied
    Am toate numerele de la aparitie...si le citesc cu placere.Unele lucruri ma enerveaza, altele imi plac. Desi eram aproape hotarat sa-mi iau S2000, T.G. m-a convins sa nu mai astept si sa fac un efort sa iau mai repede decizia dupa ce am citit materialul din martie 2008 cu Z4 si S2000. Pentru asta le multumesc.

P.S. In ultimul timp se simte ca e "work in progress"

P.P.S. Sunteti destul de corecti si de cele mai multe ori obiectivi cand scrieti de Honda lasand la o parte micile greseli.

Succes!
    Last edited by Sorin; 24-03-09, 11:03.

Leave a comment:

• maruta
    replied
    Si pe STIG cu care l-ati plimbat?

Leave a comment:

• costingiurgea
    replied
    dupa ce-am mers cu civicul ala argintiu de la honda trading am cumparat si eu unul albastru automat - are 30.000 de km acum si mi s-a stricat odata cd-playerul - in rest - totul este just si perfect

Leave a comment:

• maruta
    replied
    Acum vreo 2 ani costingiurgea a facut o campanie extraordinara Civicului Sedan in revista TopGear. Trebuie sa recunosc aici ca ii datorez in mare masura faptul ca am achizitionat unul si vreau sa-i multumesc in mod special. Pentru cei care citesc revista, nu mai trebuie sa mentionez faptul ca au fost invitati de Honda in Japonia pentru a vedea la fata locului "cu ce se mananca" automobilul la mama lui.

Ce am observat de-a lungul timpului, fata de alti conducatori de reviste auto, pe ei chiar ii intereseaza ce zic cititorii.

Ceva imi spune ca sunt schimbari de trupe pe la ei (l-am vazut pe Bratu la PRO TV) si ca mai dureaza pana se aseaza apele.

Dar BogdanCTR are si el dreptate cand spune ca incep sa-si piarda din cititori. Prea mult se importa din UK - articole, idei, etc - si nu se adapteaza pietei de la noi.

Leave a comment:

• costingiurgea
    replied
    multe comentarii care nu prea au legatura despre masini scrie in brand book ca trebuie facute. top gear n-a fost niciodata doar despre masini, a fost despre o atmosfera si o stare de spirit pe care ti-o dau ele... atat.

cat despre cititori, la reviste e mai greu ca la situri sa-i cuantifici, dar datele pe care le primesc eu zic ca revista merge in sus. eu sunt primul care stie ca mai e mult de lucru si la revista si la site, dar e "work in progress" (scuze bogdan ).

din cauza asta apreciez orice fel de feedback.

Leave a comment:

Working...
X