Comentariu Top Gear despre Honda Civic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Ok atunci (na belea, c-am facut-o si eu - dar sa nu exageram).
    Parerile vor fi intotdeauna impartite, si un asa zis razboi mediatic nu face decat sa creasca interesul pentru subiectul aflat in discutie, ceea ce aduce implicit mai multi bani in visterie. Eu incercam sa spun altceva: ca si comparatie, numarul celor care va admirau la inceput a scazut destul de mult. Iar publicul tinta aluneca usor pe o panta pe care, sincer, nu cred ca vreti sa o luati. Este doar umila mea parere.
    Cat despre advertorialele alea, stiu ca nu ai cum sa le comentezi, dar, pt numele lui D-zeu, cineva sa le spuna acelor oameni ca n-o sa convinga pe nimeni sa-si ia o Skoda ca urmare a unui scenariu James Bond in care o Octavia scapa de urmaritori. E ca si cum ai incerca sa convingi vreun terorist sa-si cumpere un Logan MCV pentru ca are loc sa-si duca copii la gradinita.

Comment

Originally posted by tokyodream View Post
      off, dupa cei de la promotor, au venit si cei de la TG sa faca............. pe aici.
      Eu stiu ca stati prost cu revista in limba romana, dar daca vii aici, incearca sa ai bun simt, macar atat, ca nu te da nimeni afara. iar de discutii care pe care, m-am saturat.
      hei tokyodream

am venit "pe-aici" ca sa-mi pun cenusa in cap pentru postul ala cu "ce parere aveti" despre care am aflat c-a fost generat de la noi, dupa care am raspuns la niste commenturi legate de top gear. e gresit? o dam doar pe discutii despre honda?

Comment

voi ati gresit de la inceput.
        va faceati cont, trimiteati un PM / email la administrator/creatorul formului si explicati ce vreti sa faceti.
        ei va dadeau cateva solutii..........
        Dupa cum o sa vezi daca treci prin forum, este topic special TOP GEAR...........
        discutam, discutam.............dar trebuie respectate niste principii.

http://www.hondafan.ro/forum/showthread.php?t=2863

Aha, vrei sa discutam despre revista? e OK !
        Sincer nu-mi mai place, abia dupa zeci de pagini dau de un articol bun, greseli printre randuri si multe comentarii care nu au legatura cu masinile, in general.
        ati pierdut multi cititori, si sunteti in cadere libera.
        iar vraja asta gen JC & Co, tine pana la un punct.
        pacat..............

PS - si te rog, fara < hei >
        Last edited by tokyodream; 24-03-09, 10:24.
        Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
        ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

Originally posted by BogdanCTR View Post
          Ok atunci (na belea, c-am facut-o si eu - dar sa nu exageram).
          Parerile vor fi intotdeauna impartite, si un asa zis razboi mediatic nu face decat sa creasca interesul pentru subiectul aflat in discutie, ceea ce aduce implicit mai multi bani in visterie. Eu incercam sa spun altceva: ca si comparatie, numarul celor care va admirau la inceput a scazut destul de mult. Iar publicul tinta aluneca usor pe o panta pe care, sincer, nu cred ca vreti sa o luati. Este doar umila mea parere.
          Cat despre advertorialele alea, stiu ca nu ai cum sa le comentezi, dar, pt numele lui D-zeu, cineva sa le spuna acelor oameni ca n-o sa convinga pe nimeni sa-si ia o Skoda ca urmare a unui scenariu James Bond in care o Octavia scapa de urmaritori. E ca si cum ai incerca sa convingi vreun terorist sa-si cumpere un Logan MCV pentru ca are loc sa-si duca copii la gradinita.
          @BogdanCTR - crede-ma, "cineva" le-a spus. de mai multe ori.

Comment

Florin, este usor regretabil ca s-a nimerit asa, dar nu crezi ca tonul tau e putin cam agresiv? Allora calma, ti prego.

Comment

sunt calm.................. crede-ma!
              Sa mute cineva topicul la < LA UN PAHAR DE VORBA > si discutam acolo despre revista lor, nu-i nici o problema.............si o sa incerc sa fiu mai cuminte .
              prea mult tupeu.......... negativ sau cum vrei sa-i spui!
              Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
              ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

multe comentarii care nu prea au legatura despre masini scrie in brand book ca trebuie facute. top gear n-a fost niciodata doar despre masini, a fost despre o atmosfera si o stare de spirit pe care ti-o dau ele... atat.

cat despre cititori, la reviste e mai greu ca la situri sa-i cuantifici, dar datele pe care le primesc eu zic ca revista merge in sus. eu sunt primul care stie ca mai e mult de lucru si la revista si la site, dar e "work in progress" (scuze bogdan ).

din cauza asta apreciez orice fel de feedback.

Comment

Acum vreo 2 ani costingiurgea a facut o campanie extraordinara Civicului Sedan in revista TopGear. Trebuie sa recunosc aici ca ii datorez in mare masura faptul ca am achizitionat unul si vreau sa-i multumesc in mod special. Pentru cei care citesc revista, nu mai trebuie sa mentionez faptul ca au fost invitati de Honda in Japonia pentru a vedea la fata locului "cu ce se mananca" automobilul la mama lui.

Ce am observat de-a lungul timpului, fata de alti conducatori de reviste auto, pe ei chiar ii intereseaza ce zic cititorii.

Ceva imi spune ca sunt schimbari de trupe pe la ei (l-am vazut pe Bratu la PRO TV) si ca mai dureaza pana se aseaza apele.

Dar BogdanCTR are si el dreptate cand spune ca incep sa-si piarda din cititori. Prea mult se importa din UK - articole, idei, etc - si nu se adapteaza pietei de la noi.
                  CR-V RE6
                  JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
                  Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

Comment

dupa ce-am mers cu civicul ala argintiu de la honda trading am cumparat si eu unul albastru automat - are 30.000 de km acum si mi s-a stricat odata cd-playerul - in rest - totul este just si perfect

Comment

Si pe STIG cu care l-ati plimbat?
                      CR-V RE6
                      JAZZ GD1 CVT

Ex: Civic FD1
                      Ex: RDX TB1

Ex - JAZZ GD1
                      Ex - ACCORD Type-R
                      Ex - DEL SOL EH6

Comment

Am toate numerele de la aparitie...si le citesc cu placere.Unele lucruri ma enerveaza, altele imi plac. Desi eram aproape hotarat sa-mi iau S2000, T.G. m-a convins sa nu mai astept si sa fac un efort sa iau mai repede decizia dupa ce am citit materialul din martie 2008 cu Z4 si S2000. Pentru asta le multumesc.

P.S. In ultimul timp se simte ca e "work in progress"

P.P.S. Sunteti destul de corecti si de cele mai multe ori obiectivi cand scrieti de Honda lasand la o parte micile greseli.

Succes!
                        Last edited by Sorin; 24-03-09, 11:03.
                        '05 S2000
                        '05 Accord LS i-CTDI
                        '08 Lexus RX 400h

Comment

@maruta: pe STIG cred ca l-am dus cu aia argintie - din ce stiu eu era al doilea civic sedan din ro - nu ca ar avea importanta...

@sorin: S2000 e o nostalgie maxima pentru mine. sincer, nu ma gandesc decat cam cat de mare a fost impactul masinutei asteia acum 10 ani cand a iesit...

Comment

Da, mi-ar fi placut sa fiu prezent la lansare si eventual cu mintea de acum
                            Sunt mandru ca am in garaj o "felie" de istorie auto.

Hai c-am inceput sa fim nostalgici si se iau colegii de forum de noi ca suntem off-topic
                            '05 S2000
                            '05 Accord LS i-CTDI
                            '08 Lexus RX 400h

Comment

Acum, daca si eu, care ma consider un fanatic, cred ca sunteti un pic prea subiectivi cand vine vorba de Honda...
                              Stiu ca e o marca buna si o apreciati si chiar ati contribuit destul de mult la o minima consolidare ca brand la noi, dar v-ati atras si cateva critici pe de alta parte.

Comment

probabil - mie-mi place brandul asta - nu neaparat doar din cauza masinilor, ci mai mult din pricina comunicarii si a filozofiei de viata - am mai spus eu si cu alte ocazii, honda a avut tot timpul CEO's care au venit din R&D, nu finantisti ca Toyota, spre exemplu...

in plus, mai sunt si alte lucruri in comunicare care sunt menite sa te faca de minti dar in acelasi timp iti dai seama ca ele sunt pe bune - cum e aia cu honda nu face motoare de drujbe ca nu e pentru taiat copaci. e ca la top gun. stii ca filmul e o manipulare crasa a aviatiei, dar iti place si pui botul. e simplu.

revenind, nu sunt fan toate hondele - am spus spre exemplu de multe ori ca accordul asta nou 2.4 AT nu trage deloc cum ar trebui s-o faca - probabil e ceva la cutie - dar le apreciez pentru ca sunt masini corecte si am vazut first hand (scuze bogdan )) cum se fac...

Comment

Working...
                                X